دردهای رشد 

این بیماری چیست؟
درد های رشد سندرم خوش خیمی است که به نوعی درد اختصاصی اندام ها که غالبا در کودکان در سنین بین سه تا ده سالگی بروز میکند اطلاق می گردد.نام های دیگر آن” درد خوش خیم اندام ها در کودکان” یا “درد های شبانه عود کننده اندام ها” می باشد.
میزان شیوع آن چقدر است؟

دردهای رشد یکی از شکایات متداول دوران کودکی است.ابتلا درپسران و دختران مساوی است و حدود ۱۰% تا ۲۰%کودکان دنیا به آن مبتلا می شوند.

علائم اصلی بیماری دردهای رشد  چه هستند؟
اکثر اوقات درد در پاها(ساق،پشت پا، ران یا در پشت زانوها) بروز می کند و معمولا دو طرفه است.درد در انتهای روز یا در هنگام شب بروز میکندو اغلب کودک را از خواب بیدار میکند. والدین معمولابروز درد را درکودک بدنبال فعالیت فیزیکی گزارش میکنند.
حملات درد معمولا بین ۱۰ تا ۳۰ دقیقه طول میکشد،هر چند ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت ادامه پیدا کند. میزان درد ممکن است از خفیف تا شدید متغییر باشد. درد های رشد متناوب هستندو ممکن است فواصل بدون درد از چند روز تا چند ماه وجود داشته باشد. در برخی از مواردحملات درد ممکن است همه روزه دیده شود.
چگونه تشخیص داده میشود؟
الگوی مشخص درد عدم وجود درد صبحگاهی همراه با طبیعی بودن معاینات بالینی،راهنمای تشخیصی است.به عنوان یک قانون نتایج مطالعات آزمایشگاهی و رادیو گرافی همیشه طبیعی هستند.هرچند برای رد سایر اختلالات ممکن است انجام رادیو گرافی لازم شود.
دردهای رشد را چگونه میتوان درمان کرد؟
توضیح دادن خوش خیم بودن طبیعت این پدیده اضطراب کودک و خانواده را تخفیف میدهد. دردوره های درد ماساژ موضعی و داروهای مسکن میتواند کمک کننده باشد.درکودکانی که اپیزودهای تکراری درد داشته باشند شبی یک دوز ایبوپروفن میتواند به تخفیف درد کمک کند.
پیش آگهی بیماری دردهای رشد  چگونه است؟
دردهای رشد با هیچ نوع بیماری عضوی جدی همراه نیستند، در اغلب موارد تا آخر دوران کودکی شفا پیدا میکنند. در۱۰۰% موارد با بزرگتر شدن کودک ناپدید خواهند شد.
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.