پرسش چهل وهفت : جناب آقای دکتر پیشیاره، از نظر شما  آیا تمام حواس به یک نسبت در وضعیت حسی حرکتی کودک دخیل هستند یا برخی حواس نقش پررنگ تری دارند؟ ‏ تاثیر یک محیط غنی حسی در پیشرفت روند حسی حرکتی چگونه است؟ پس چرا شما در کلینیک تان برخی از خانواده ها و مراجعین را از دریافت کلاس های متعدد یا زیاد و همه روزه منع می کنید؟

پاسخ از دکتر ابراهیم پیشیاره:

‏ درود و سلام ، وقت خوش. بطور قطع نه چنین نیست و حسها ارزش یکسانی ندارند و برخی از آنها نظیر حس تعادل از جایگاه بالاتری برخوردار هستند و حتی ارزش تعدیل کنندگی بر سایر حواس اعمال می کنند. در دیدگاه “هرم یکپارچگی حسی یا SI” حس ها  در سطح اول آن یعنی بنیانهای پردازش حسی به دو دسته ی اساسی تقسیم ‏بندی میشوند:

الف- حس های نزدیک و فرا دست ‏Proximal‏ :  شامل حس لمس، حس عمقی و حس ‏تعادل( که زیربنای اصلی هوشیاری و تحرک و آگاهی کلی از محیط پیرامونی را فراهم می کنند).

ب- ‏حس های دور و فرودست Distal‏: شامل حس بویایی، حس بینایی، حس شنوایی و حس بدنی و مرتبط ‏با سیستم گوارش ( بیشتر در تامین امنیت و جهت دهی حرکات و تعیین نوع ارتباط ما با محیط ‏پیرامونی نقش دارند).

البته در اینجا باید در نظر داشته باشیم که تلفیق این سیستمها باعث به وجود آمدن زیربناهای سیستم تنظیم خواب و بیداری ، تنظیم سیستم تنفسی و بلع و قورت ادن ، تنظیم سطح هوشیاری هنجار برای پرداختن به کار و فعالیت بطور منسجم و هدفمند می شود. بطور مثال، در کودکان در معرض ‏اختلال اوتیسم  At risk ، این برهم خوردگی حس عمقی و حس تعادل سبب بروز اختلال در سیستم هوشیاری ‏و خواب کودک می شود به گونه ای که در ماههای نخستین تولد کودک، بیقراری وی و ناآرامی سبب می شود ‏تا خانواده شب را در اتومبیل در حال حرکت سر بکند و یا اینکه خانواده از بروز ریفلاکسهای شدید و ناهنجار در نوزاد شکایت دارد و یا عدم رشد این موارد منجر به نقص در توانایی تثیبت و نگه داشتن طولانی مدت نگاه چشمی می شود. عدم توانایی و نقص در توانایی داشتن نگاه با ثبات روی اشیا و یا صورت و چهره افراد باعث میشود تا کودک نتواند پردازش اطلاعاتی را به درستی انجام بدهد و به همین دلیل همیشه آشفته و بی قرار بنظر می رسد.

محیط غنی و دارای تحریکات حسی به اندازه و مناسب ، بسیار بسیار زیاد در رشد و تحول کودک و به بار نشستن توانایی ها ی کودک بسیار مهم است. البته باید به معنای واقعی مناسب و به اندازه تاکید فراوانی داشته باشیم . زیرا باید مراقب ‏بروز پدیده ی ” تحریک بیش از اندازه” یا “‏Overstimulation‏”  باشیم. باید بخاطر داشته باشیم که در ‏پنجاه درصد از کودکان با اختلال اوتیسم( یعنی نیمی از این  کودکان)، احتمال بروز تشنج و بهم ریختگی هارمونی امواج مغزی و یا برهم ‏خوردن توازن امواج مغزی وجود دارد و در بیست و پنج درصد از آنها نیز تشنج وجود دارد ( دلیل توصیه همیشگی اینکه چرا باید از همه ی کودکان در طیف اوتیسم نوار مغزی دقیق گرفت)، از طرف دیگر نیز این دسته از کودکان بطور معمول در ساقه ی ‏مغزی ‏Brain stem‏ دچار ضعف و نقص هستند که این همان بخشی از ساختار عصبی-مرکزی می باشد ‏که در برقراری توازن در یکپارچگی سیستم تعادلی و حس عمقی  و تبدیل آنها به سطح هوشیاری پایدار جهت انجام کارهای هدفمند نقشی اساسی ایفا می کند و شگفت ‏آورتر اینکه این بخش پایه گذار آغازین های صدا سازی در کودکان نیز می باشد. بنابراین واژه ” استفاده ‏از محیط غنی” در صورتیکه به شرایط و نکات دقیق و بنیادی نحوه ی یکپارچگی غیرخطی آنها توجه ‏نگردد میتواند تبدیل به شمشیری دو لبه باشد و عواقب وخیم و زیانباری را به بار آورد.   بنابراین، تصور می کنم که شاید توانسته باشم تا حدی دلیل پرهیز از کلاسهای پرفشار مداخلاتی همه روزه ‏( منظور من کلاسهای آموزشی نیست)‏را بیان کنم زیر تعداد کلاسها و جلسات باید مطابق با توانمندی های عصبی و رشدی کودک باشد و همچنین سیستم عصبی توانایی استفاده از این تحریکات را داشته باشد ، زیرا حتی آب و غذا نیز اگر بیش از حد نیاز مصرف شوند قطعا عوارض و مشکلاتی را بوجود خواهند آورد. من بارها شاهد بوده ام که این کلاسهای پرفشار و همه روزه ی مداخلات حسی ( منظور من کلاسهای آموزشی نیست) که در بسیاری از مواقع بر اثر استرس خانواده و بدون در جریان گذاشتن درمانگران و کلینکها از یکدیگر و با رفت و آمد در مسیرهای شلوغ و پر ترافیک شهر صورت می گیرد، چه عواقب وحشتناک و زیانباری را برای کودک به بار می آورد.

همیشه بهتر است که خانواده ها به پزشکان متخصص و همچنین سرپرست درمانگران در کلینیکهای توانبخشی اعتماد کنند و ‏از گرفتن کلاسها بطور پنهانی و در کلینیکهای مختلف جدا پرهیز کنند و به جای اینهمه صرف وقت و هزینه و رفت و آمد های غیر ضروری، در منزل به انجام تمرینات خاص پدر و مادر در منزل بپردازند و آرامش خود را حفظ کنند.

‏با سپاس فراوان از پرسش ارزشمندتان *  سربلند باشید.

ابراهیم پیشیاره- دفتر کاردرمانی رشد

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.