نکات مهم برای جلوگیری از کودک آزاری (۱)

کودک آزاری و سو‌ء استفاده از کودکان در همه جای دنیا اتفاق می‌افتد. متاسفانه این موضوع در هر خانه، خانواده یا محله‌ای می‌تواند رخ دهد. مطالعات بسیاری روی علت کودک آزاری و سوء استفاده از کودکان صورت گرفته است. رابطه نامناسب و بدون علاقه بین والدین، فشار اقتصادی، از دست دادن شغل، استرس از دست دادن خانه، مصرف الکل و مواد مخدر از جمله عوامل مهم کودک آزاری محسوب می‌شوند. یکی از دلایلی که امروزه مشاهده می‌شود افسردگی والدین است. وقتی والدین یا یکی از آن‌ها افسرده باشد می‌تواند خشم و ناامیدی خود را روی فرزندان نشان دهد و کودکان بی گناه قربانی کودک آزاری شوند.

همه‌ی ما می‌دانیم کودک آزاری می‌تواند چه عواقب وحشتناکی روی زندگی کودکان چه از نظر روحی و چه از نظر جسمی داشته باشد. شاید باورش کمی دشوار باشد اما موارد متعددی مشاهده شده که والدینی که رابطه کاملا صمیمی و عاشقانه‌ای هم دارند کنترل خود را از دست داده و به کودکان خود آسیب وارد کنند.

ما قطعا نمی‌خواهیم که کنترل خود را از دست بدهیم و به فرزندان خود آسیب وارد کنیم پس در اینجا می خواهیم به پدرها و مادرها کمک کنیم تا با یادآوری برخی نکات پیشگیرانه از رخ دادن چنین اتفاق‌هایی جلوگیری شود.

– الگوی خوبی باشید

والدین مهمترین الگوی زندگی کودکان هستند. کودکان معمولا بیشتر چیزها را از والدین خود یاد می‌گیرند. بنابراین به عنوان یک پدر یا مادر وظیفه شما این است که یک الگوی مناسب در خانه باشید و سعی کنید کودکان بهترین عادت‌ها را از شما یاد بگیرند. مواظب باشید در جلوی فرزند خود رفتار یا کلام نامناسبی به کار نبرید چرا که قطعا نمی‌خواهید فرزندتان این چیزها را از شما یاد بگیرد.

– فرزندانتان را درک کنید

بسیار مهم است که با فرزند خود رابطه نزدیکی داشته باشد و خواسته‌های او را بفهمید و او را درک کنید. کودکان در سنین مختلف ممکن است رفتارهای متفاوتی از خود نشان دهند. شما باید یاد بگیرید آن‌ها در هر سنی چگونه رفتار می‌کنند و عکس‌العمل نشان می‌دهند. وقتی شما درک درستی از رفتارهای فرزند خود از حالت‌های مختلف گرفته تا تمایلات و علاقه‌مندی‌های آنان داشته باشید می‌توانید رابطه بهتری با آن‌ها برقرار کنید. فراموش نکنید همیشه با فرزندان خود مهربان و منطقی باشید و از آن‌ها انتظارات واقعی نداشته باشید.

– سبک زندگی سالم داشته باشید

داشتن یک سبک زندگی سالم می‌تواند در زندگی کودکان شما تاثیر مثبت داشته باشد. والدین با آموزش عادت‌های غذایی سالم می‌توانند سلامت فرزندان خود را تضمین کنند. والدین هرگز نباید از عادت‌هایی که می‌توانند به کودکان در داشتن یک سبک زندگی سالم کمک کنند، غافل شوند، از جمله غذا، خواب و استراحت و مراقبت‌های بهداشتی.

شما می توانید ادامه مطلب را در “ نکات مهم برای جلوگیری از کودک آزاری (۲)” بخوانید.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.