نکات مهم برای جلوگیری از کودک آزاری (۲)

– روی کلامتان کنترل داشته باشید

والدین هنگام حرف زدن با کودکان همیشه باید مراقب کلماتی که به کار می‌برند باشند. صحبت کردن با صدای بلند یا کلمات زشت و زننده می‌تواند کودکان را بترساند و تاثیر منفی روی ذهنشان ایجاد کند. بعضی از والدین روی فرزندان خود فریاد می‌کشند بدون اینکه بدانند همین فریاد زدن می‌تواند یک عمر احساس منفی در ذهن کودک ایجاد کند. بنابراین، والدین همیشه باید بر عصبانیت خود و کلماتی که استفاده می‌کنند کنترل داشته باشند. سوءاستفاده و آزارهای کلامی هم می‌تواند برای کودکان مضر باشد.

– روی رفتارتان کنترل داشته باشید

وقتی ما از سوءاستفاده و آزار کلامی حرف می‌زنیم و می‌گوییم می‌تواند روی کودک تاثیر منفی طولانی مدت بگذارد به این معنی نیست که از سوءاستفاده‌ها و آزارهای کلامی غافل شویم. بارها دیده‌ایم که والدین به اصطلاح از کوره در رفته‌اند و خواسته یا ناخواسته به فرزندان خود آسیب رسانده‌اند. والدین باید مراقب باشند که وضعیت هرطور که باشد نباید روی فرزندان خود دست بلند کنند. . همیشه سعی کنند از تنبیه فیزیکی خودداری کنند. کودکان بسیار حساس و آسیب‌پذیر هستند، بنابراین باید با آن‌ها با محبت و علاقه رفتار شود نه اینکه با رفتار خشونت آمیز آن‌ها را بترسانیم و مورد آزار فیزیکی قرار دهیم.

– بر خشم خود غلبه کنید

گاهی اوقات خشم می‌تواند به ما غلبه کند و کنترل خود را روز رفتار و اعمال خود از دست بدهیم و به سادگی به خودمان یا اطرافیانمان آسیب بزنیم. در اینجور مواقع باید به خود آرامش دهیم و جلوی رفتارمان را بگیریم، این کار می‌تواند خیلی سخت باشد اما به یاد داشته باشید هر گاه خیلی عصبانی می‌شوید ممکن است به فرزند خود صدمه وارد کنید. سعی کنید در اینجور مواقع از روش های کنترل خشم استفاده کنید قدم بزنید، بیرون بروید و از هوای تازه تنفس کنید و از موقعیت ناراحت‌کننده‌ای که در آن قرار دارید دور شوید.

– به خودتان استراحت دهید

مراقبت تمام وقت از کودکان می‌تواند یک کار سخت باشد و تما روز شما را تحت استرس قرار دهد. بنابراین شما باید به خودتان استراحت دهید و زمانی را برای آسایش خودتان اختصاص دهید. تمام وقت پدر یا مادر بودن علاوه بر اینکه زمانی را برای استراحت و آسایش برای شما باقی نمی‌گذارد بلکه باعث می‌شود بر استرس شما بیفزاید و منجر به ناراحتی و عصبانیت شما شود. پس بهتر است هر از چندگاهی به خودتان استراحت دهید و از آن لذت ببرید.

– از مصرف مواد مخدر دوری کنید

شما باید همیشه از مصرف مواد مخدر دوری کنید علی‌الخصوص وقتی پدر یا مادر یک بچه هستید، اگر به مصرف الکل یا مواد مخدر اعتیاد دارید بهتر است هر چه زودتر از کسی کمک بگیرید و آن را ترک کنید. همانطور که پیش از این گفتیم شما بهترین الگو برای فرزندان خود هستید و اگر به چیزی اعتیاد داشته باشید احتمال اینکه فرزند شما هم به آن معتاد شود بسیار زیاد است.

– نظم و انضباط را در خانه رعایت کنید

والدینی که روابط محبت‌آمیز و مناسبی با یکدیگر ندارند، ممکن است از رفتارها و کلمات نامناسبی در مقابل هم استفاده کنند بدون اینکه تشخیص دهند این رفتارها و جملات چقدر می‌تواند برای فرزندان آن‌ها مضر باشد. فراموش نکنید همیشه در خانه باید نظم و انضباط را رعایت کنید و احترام یکدیگر را حفظ کنید اگر اینچنین محیطی در خانه وجود داشته باشد نه تنها فرزندان آن را یاد می‌گیرند بلکه باعث می‌شود از بروز برخوردهای کلامی یا فیزیکی هم جلوگیری شود.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.