فوبیا

فوبیا چیست ؟

فوبیا یک واکنش ترس بیش از حد و غیرمنطقی است . اگر هراسی دارید ، ممکن است هنگام مواجهه با منبع ترس خود احساس عمیق ترس یا وحشت را تجربه کنید . ترس می تواند از یک مکان ، موقعیت یا موضوع خاص باشد . برخلاف اختلالات اضطراب عمومی ، هراس معمولاً به چیز خاصی مرتبط است .

تأثیر فوبیا می تواند از آزاردهنده تا ناتوانی شدید باشد . افراد مبتلا به فوبیا اغلب متوجه می شوند که ترس آنها غیر منطقی است ، اما آنها قادر به انجام کاری در مورد آن نیستند . چنین ترسهایی می تواند در کار ، مدرسه و روابط شخصی اختلال ایجاد کند .

علل

عوامل ژنتیکی و محیطی می توانند باعث ایجاد فوبیا شوند . کودکانی که از خویشاوندی نزدیک با اختلال اضطراب برخوردار هستند در معرض خطر ابتلا به فوبیا هستند . حوادث ناراحت کننده ، مانند تقریبا غرق شدن ، می تواند هراس ایجاد کند . قرار گرفتن در معرض فضاهای محدود ، ارتفاعات شدید ، و گزش حیوانات یا حشرات همه می توانند منبع فوبیا باشند .

افرادی که شرایط پزشکی مداوم دارند یا نگرانی های بهداشتی دارند ، اغلب فوبیا دارند . شیوع بالایی از افرادی که فوبیا را بعد از آسیب های مغزی آسیب دیده ایجاد می کنند وجود دارد . سوء مصرف مواد و افسردگی نیز به فوبیا مرتبط هستند .

فوبیا علائم مختلفی از بیماریهای روانی جدی مانند اسکیزوفرنی دارد . در اسکیزوفرنی ، افراد دچار توهمات بینایی و شنوایی ، هذیان ، پارانویا ، علائم منفی مانند آنهودونی و علائم بی نظمی هستند . فوبیا ممکن است غیر منطقی باشد ، اما افراد مبتلا به فوبیا آزمایش واقعیت را انجام نمی دهند .

Agoraphobia

Agoraphobia ترس از مکان یا موقعیت هایی است که نمی توانید از آن فرار کنید . خود این کلمه به “ترس از فضای باز” اشاره دارد . مبتلایان به آگورافوبیا از ترس بودن در جمعیت زیاد یا به دام افتادن در خارج از خانه می ترسند . آنها غالباً از شرایط اجتماعی اجتناب می کنند و در خانه های خود باقی می مانند .

بسیاری از افراد مبتلا به آگورافوبیا می ترسند که در محلی که نتوانند از آنجا فرار کنند ، حمله وحشت داشته باشند . کسانی که مشکلات بهداشتی مزمن دارند ممکن است از این که اورژانس پزشکی را در یک منطقه عمومی یا جایی که هیچ کمکی در دسترس نیست داشته باشند ترس داشته باشند .

Social phobia
هراس اجتماعی نیز به اختلال اضطراب اجتماعی گفته می شود . این نگرانی شدید در مورد موقعیت های اجتماعی است و می تواند به انزوا منجر شود . هراس اجتماعی می تواند آنقدر شدید باشد که ساده ترین تعامل ، مانند سفارش در رستوران یا پاسخ دادن به تلفن ، می تواند باعث وحشت شود . افراد مبتلا به هراس اجتماعی اغلب برای جلوگیری از موقعیت های عمومی از راه خود خارج می شوند .

 

انواع دیگر فوبیا

بسیاری از افراد موقعیت ها یا اشیاء خاصی را دوست ندارند ، اما برای اینکه یک هراس واقعی باشد ، ترس باید در زندگی روزمره دخالت کند . در اینجا چند مورد متداول دیگر ذکر شده است :

Glossophobia : این به اضطراب عملکرد یا ترس از صحبت کردن در مقابل مخاطب معروف است . افراد مبتلا به این هراس هنگامی که حتی در مورد بودن در مقابل گروهی از افراد فکر می کنند علائم جسمی شدیدی دارند . درمان های گلوکزوفوبیا می توانند شامل درمانی یا دارویی باشند .

Acrophobia : این ترس از ارتفاع است . افراد مبتلا به این هراس از کوه ، پل و یا طبقه بالاتر ساختمانها خودداری می کنند . علائم این بیماری شامل سرگیجه ، سرگیجه ، عرق کردن و احساس می شود که گویی آنها از بین می روند یا هوشیاری را از دست می دهند .

Claustrophobia : این ترس از فضای بسته یا محکم است . کلاوستروفوبیای شدید در صورت جلوگیری از سوار شدن در اتومبیل یا آسانسور می تواند به خصوص ناتوان کننده باشد .

Aviophobia : این همچنین به عنوان ترس از پرواز شناخته می شود .

Dentophobia : این ، ترس از دندانپزشک یا رویه های دندانپزشکی است . این هراس به طور کلی بعد از یک تجربه ناخوشایند در مطب دندانپزشک ایجاد می شود . در صورت جلوگیری از مراقبت های لازم از دندان می تواند مضر باشد .

Hemophobia : این هراس خون یا آسیب است . فرد مبتلا به هموفیوبی ممکن است هنگام تماس با خون خود یا خون شخص دیگری ضعف کند .

Arachnophobia : این به معنای ترس از عنکبوت ها است .

Cynophobia : این ترس از سگها است .

Ophidiophobia : افراد مبتلا به این هراس از مارها دارند .

Nyctophobia : این هراس ترس از شب یا تاریکی است . تقریباً همیشه به عنوان یک ترس معمولی از کودکی شروع می شود . هنگامی که دوران نوجوانی گذشته است ، یک هراس در نظر گرفته می شود .

عوامل خطر

افرادی که مستعد ژنتیکی اضطراب هستند ممکن است در معرض خطر ابتلا به فوبیا باشند . سن ، وضع اقتصادی و جنسیت به نظر می رسد که عوامل خطر فقط در مورد هراسهای خاص هستند . به عنوان مثال ، زنان احتمالاً دچار فوبیای حیوانات هستند . کودکان یا افرادی که وضعیت اقتصادی اجتماعی پایینی دارند ، احتمالاً دچار هراس اجتماعی هستند . مردان اکثر مبتلایان به فوبیا دندانپزشک و پزشک را تشکیل می دهند .

علائم فوبیا

شایع ترین و ناتوان کننده ترین علامت ترس ، حمله وحشت است . ویژگی های حمله وحشت عبارتند از :

تپش قلب
تنگی نفس
گفتار سریع یا عدم توانایی صحبت کردن
دهان خشک
معده ناراحت
حالت تهوع
فشار خون بالا
لرزیدن یا لرزه
درد قفسه سینه یا سفت شدن
یک احساس خفگی
سرگیجه یا سنگینی سر
تعریق فراوان
حس عذاب قریب الوقوع
فرد مبتلا به هراس برای تشخیص دقیق نیازی به حملات هراس ندارد .

گزینه های درمان

درمان فوبیا می تواند شامل تکنیک های درمانی ، داروها یا ترکیبی از هر دو باشد .

درمان شناختی رفتاری

درمان شناختی رفتاری (CBT) متداول ترین روش درمانی برای فوبیاست . این شامل قرار گرفتن در معرض منبع ترس در یک محیط کنترل شده است . این روش درمانی می تواند افراد را فریب دهد و اضطراب را کاهش دهد .

درمان بر شناسایی و تغییر افکار منفی ، عقاید ناکارآمد و واکنش های منفی به وضعیت ترس تمرکز دارد . تکنیک های جدید CBT از فناوری واقعیت مجازی استفاده می کنند تا با خیال راحت مردم را در معرض منابع فوبیای خود قرار دهند .

دارو

داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد اضطراب می توانند به آرام کردن واکنشهای عاطفی و جسمی در برابر ترس کمک کنند . اغلب ، ترکیبی از دارو و درمان حرفه ای مفیدترین است .

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.