اسکیزوفرنی چیست

اسکیزوفرنی چیست ؟

اسکیزوفرنی نوعی اختلال مغز چالش برانگیز است که اغلب تمایز قائل شدن بین آنچه واقعی و غیر واقعی است ، تفکر واضح ، مدیریت احساسات ، ارتباط با دیگران و عملکرد عادی دشوار است . این امر بر نحوه رفتار ، تفکر و دیدن جهان تأثیر می گذارد .

شایعترین شکل آن اسکیزوفرنی پارانوئید یا اسکیزوفرنی همراه با پارانویا است ، همانطور که اغلب گفته می شود . افراد مبتلا به اسکیزوفرنی پارانوئید ادراک تغییر یافته ای از واقعیت دارند . آنها ممکن است چیزهایی را که وجود ندارند ، ببینند و یا ببینند ، به طرز عجیبی یا گیج کننده صحبت می کنند ، معتقدند که دیگران سعی در آسیب رساندن به آنها دارند یا احساس می کنند دائماً مورد تماشا قرار می گیرند . این می تواند باعث ایجاد مشکلات ارتباطی ، اختلال در فعالیتهای روزمره عادی مانند استحمام ، خوردن غذا یا دویدن شود و در تلاش برای خوددرمانی به الکل و سوء مصرف دارو منجر شود . بسیاری از افراد مبتلا به اسکیزوفرنی از دنیای خارج خارج می شوند ، با سردرگمی و ترس رفتار می کنند و بیشتر در معرض خطر اقدام به خودکشی هستند ، به خصوص در قسمت های روانی ، دوره های افسردگی و در شش ماه اول پس از شروع درمان .

در حالی که اسکیزوفرنی نوعی اختلال مزمن است ، بسیاری از ترسها در مورد این اختلال در واقعیت مستقر نیست . بیشتر افراد مبتلا به اسکیزوفرنی به مرور زمان بهتر می شوند ، نه بدتر . گزینه های درمانی همیشه بهبود می یابند و موارد زیادی برای مدیریت این اختلال وجود دارد . اسکیزوفرنی غالباً اپیزودیک است ، بنابراین دوره های بهبودی اوقات ایده آل برای استفاده از راهکارهای خودیاری برای محدود کردن طول و فراوانی هر قسمت آینده است . در کنار پشتیبانی مناسب ، دارو و درمان ، بسیاری از مبتلایان به اسکیزوفرنی قادر به مدیریت علائم خود ، عملکرد مستقل و داشتن زندگی کامل و با ارزش هستند .

علائم هشدار دهنده زودرس اسکیزوفرنی

در بعضی از افراد ، اسکیزوفرنی به طور ناگهانی و بدون هشدار ظاهر می شود . اما برای اکثر افراد ، آرام آرام همراه با علائم هشدار دهنده ظریف و کاهش تدریجی عملکرد است بدون اینکه اطرافیان متوجه شوند .

در این مرحله اولیه اسکیزوفرنی ، شما ممکن است غیر عادی ، بی تحرک ، بدون احساسات و بازخوانی دیگران به نظر برسید . ممکن است شروع به منزوی کردن خود کنید ، شروع به غفلت از ظاهر خود کنید ، از چیزهای عجیب و غریب بگویید و یک بی اعتمادی کلی به زندگی نشان دهید . ممکن است سرگرمی و فعالیتها را رها کنید و عملکرد شما در محل کار یا مدرسه می تواند رو به وخامت بگارد .

رایج ترین علائم هشدار اولیه شامل موارد زیر است :

افسردگی ، برداشت اجتماعی
خصومت یا بدگمانی ، واکنش شدید به انتقاد
بدتر شدن بهداشت شخصی
نگاه تخت و بدون بیان
عدم توانایی گریه یا ابراز شادی یا خنده نامناسب یا گریه
سرنگونی یا بی خوابی؛ فراموشکار ، قادر به تمرکز نیست
اظهارات عجیب یا غیر منطقی ؛ استفاده عجیب از کلمات یا روش صحبت کردن
در حالی که این علائم هشدار دهنده می تواند ناشی از تعدادی از مشکلات – نه فقط اسکیزوفرنی – آنها باعث نگرانی شوند . وقتی رفتار غیر عادی باعث ایجاد مشکلاتی در زندگی شما یا زندگی یک فرد محبوب می شود ، به دنبال مشاوره پزشکی باشید .

علائم

پنج نوع از علائم مشخصه اسکیزوفرنی وجود دارد : هذیان ، توهم ، گفتار بی نظم ، رفتار بی نظم و علائم به اصطلاح “منفی” . با این حال ، علائم اسکیزوفرنی از نظر شخصی و هم از نظر شخصیتی متفاوت است . همه افراد مبتلا به اسکیزوفرنی همه این علائم را ندارند و علائم اسکیزوفرنی نیز ممکن است با گذشت زمان تغییر کند .

هذیان

هذیان یک عقیده محکم است که شخص علی رغم شواهد روشن و واضح مبنی بر صحت این موضوع را ندارد . هذیان در اسکیزوفرنی بسیار شایع است و در بیش از ۹۰٪ از مبتلایان به این اختلال اتفاق می افتد. غالباً این توهمات شامل ایده های غیر منطقی یا عجیب و غریبانه مانند موارد زیر است :

 1. توهم و آزار و اذیت : اعتقاد به این که دیگران ، غالباً “آنها” مبهم هستند ، شما را می گیرند . این توهمات آزار دهنده اغلب شامل ایده ها و توطئه های عجیب و غریب است (به عنوان مثال “مریخی ها سعی می کنند مرا با ذرات رادیواکتیو که از طریق آب شیر من به من می رسد مرا مسموم کنند”).
 2. هذیان مرجع : اعتقاد بر این است که یک رویداد بی طرف محیطی معنای ویژه و شخصی دارد . به عنوان مثال ، ممکن است اعتقاد داشته باشید که یک بیلبورد یا شخصی در تلویزیون در حال ارسال پیام است که مخصوصاً برای شما است .
 3. هذیان عظمت : اعتقاد به اینکه شما یک شخصیت مشهور یا مهم هستید ، مانند عیسی مسیح یا ناپلئون . از طرف دیگر ، توهمات عظمت ممکن است این باور را داشته باشد که شما دارای قدرت های غیرمعمول هستید ، مانند توانایی پرواز .
 4. هذیان کنترل : اعتقاد داشته باشید که افکار یا اعمال شما توسط نیروهای خارجی ، بیگانه کنترل می شود. توهمات متداول کنترل شامل پخش فکر (“افکار خصوصی من به دیگران منتقل می شود”) ، درج اندیشه (“کسی در ذهن من فکر می کند”) و برداشت فکر (“CIA از فکر من دزدی می کند”).
توهم

توهم ها صداها یا سایر ، احساساتی هستند که فقط در ذهن شما وجود داشته باشد. در حالی که توهم می تواند هر یک از حواس پنج گانه را درگیر کند ، توهم شنوایی (به عنوان مثال صداهای شنوایی یا صدای دیگر) در اسکیزوفرنی رایج است ، غالباً هنگامی اتفاق می افتد که شما به عنوان یک منبع خارج از مناقشه خود را در اشتباه تفسیر کنید .

توهم اسکیزوفرنی معمولاً به عنوان شخصی که آنها را تجربه می کند برای شما معنی دار است . بارها و بارها ، صدای افراد شخصی است که شما می شناسید ، و معمولاً انتقادی ، مبتذل یا سوءاستفاده هستند . توهم های بصری نیز نسبتاً متداول هستند ، در حالی که همه توهم ها وقتی تنها هستید تنها بدتر می شوند .

گفتار بی نظم

اسکیزوفرنی می تواند باعث شود شما در تمرکز و نگه داشتن قطار فکری مشکل داشته باشید ، خود را به شکلی که صحبت می کنید ، تجلی کند. شما ممکن است به سؤالات با پاسخی نامربوط پاسخ دهید ، جملات را با یک موضوع شروع کنید و در جایی کاملاً متفاوت خاتمه دهید ، به صورت ناموزون صحبت کنید یا چیزهای غیر منطقی بگویید .

علائم متداول گفتار بی نظم عبارتند از :
 1. انجمن های سست : به سرعت در حال تغییر از موضوعی به مبحث دیگر ، بدون ارتباط بین یک فکر و فکر دیگر .
 2. کلمه جدید : کلمات یا عبارات ساخته شده که فقط برای شما معنی دارند .
 3. پایداری : تکرار کلمات و اظهارات ؛ گفتن همین موارد بارها و بارها .
 4. صدا : استفاده بی معنی از کلمات قافیه دار
رفتار بی نظم

اسکیزوفرنی فعالیت هدفمند را مختل می کند و توانایی شما در مراقبت از خود ، کار و تعامل با دیگران را مختل می کند . رفتار بی نظم به صورت زیر ظاهر می شود :

 • کاهش عملکرد کلی روزانه
 • پاسخ های عاطفی غیرقابل پیش بینی یا نامناسب
 • رفتارهایی که عجیب و غریب به نظر می رسند و هدفی ندارند
 • عدم مهار و کنترل ضربه
علائم منفی (عدم وجود رفتارهای عادی)

علائم به اصطلاح “منفی” اسکیزوفرنی به عدم وجود رفتارهای عادی که در افراد سالم یافت می شود ، مانند :

 1. فقدان بیان عاطفی : چهره ناشایست از جمله صدای صاف ، عدم تماس چشمی و بیان های خالی یا محدود صورت.
 2. عدم علاقه یا اشتیاق : مشکلات با انگیزه؛ عدم مراقبت از خود
 3. به نظر می رسد عدم علاقه به جهان : عدم آگاهی ظاهری از محیط زیست ؛ برداشت اجتماعی
 4. مشکلات و ناهنجاری های گفتاری : عدم توانایی در انجام مکالمه ؛ پاسخ های کوتاه و گاه قطع شده به سوالات؛ صحبت کردن یکنواخت .
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.