پارکینسون چیست ؟

بیماری پارکینسون نوعی بیماری است که بخشی از مغز شما را تحت تأثیر قرار می دهد و نحوه کنترل بدن را کنترل می کند. می تواند چنان آهسته پیش بیاید که در ابتدا حتی متوجه آن نشوید. اما با گذشت زمان ، چیزی که به عنوان کمی لرزش در دست شما شروع می شود می تواند در نحوه راه رفتن ، صحبت کردن ، خوابیدن و فکر کردن تأثیر بگذارد.

احتمالاً وقتی ۶۰ ساله و بیشتر سن دارید آن را دریافت خواهید کرد. همچنین ممکن است از جوانی شروع به کار کند ، اما تقریباً به طور معمول اتفاق نمی افتد.

هیچ درمانی برای بیماری پارکینسون وجود ندارد ، اما می توانید برای کمک به مدیریت علائم ، از درمان و پشتیبانی استفاده کنید.

پارکینسون با مغز جه کار می کند ؟

در اعماق مغز شما ، ناحیه ای به نام Substra nigra وجود دارد که در گانگلیون پایه قرار دارد. برخی از سلولهای آن دوپامین را تولید می کنند ، یک ماده شیمیایی است که حامل پیام هایی در مغز شماست. هنگامی که نیاز به خارش و لگد زدن به توپ دارید ، دوپامین به سرعت پیامی را به سلول عصبی منتقل می کند که آن حرکات را کنترل می کند.

هنگامی که آن سیستم به خوبی کار می کند ، بدن شما هموار و یکنواخت حرکت می کند. اما وقتی پارکینسون دارید ، سلولهای ماده اصلی شما شروع به میمیرند. هیچ جایگزینی وجود ندارد ، بنابراین سطح دوپامین شما کاهش می یابد و نمی توانید پیام های زیادی را برای کنترل حرکات صاف بدن کنترل کنید.

در اوایل ، متوجه چیز دیگری نخواهید شد. اما هرچه سلول های بیشتری می میرند ، شما به نقطه ای از نوسان می روید که علائم را شروع می کنید.

چگونه پارکینسون بر بدن تأثیر می گذارد؟
  1. علائم داستان همه مربوط به نحوه حرکت شما است. معمولاً متوجه مشکلاتی مانند :
  2. عضلات سفت و سخت : این تقریباً در هر قسمت از بدن ممکن است اتفاق بیفتد. بعضی اوقات پزشکان اوایل پارکینسون را به دلیل آرتروز اشتباه می گیرند.
  3. حرکات کند : ممکن است متوجه شوید که حتی اعمال ساده مانند دکمه زدن پیراهن خیلی بیشتر از حد معمول طول می کشد.
  4. لرزان : هنگامی که از آنها استفاده نمی کنید ، دست ، بازو ، پاها ، لب ها ، فک یا زبان شما لرزان است.
  5. پیاده روی و مشکلات تعادل : ممکن است هنگام راه رفتن متوجه شوید که بازوهایتان به راحتی آزاد نمی چرخند. یا نمی توانید قدم های بلندی بردارید ، بنابراین باید در عوض مجبور شوید تغییر دهید.

پارکینسون همچنین می تواند طیف وسیعی از موضوعات دیگر را ایجاد کند ، از افسردگی گرفته تا مشکلات مثانه گرفته تا انجام رویاها. ممکن است مدتی قبل از شروع حرکات غیر طبیعی باشد.

چه عواملی پارکینسون را ایجاد می کند ؟

پزشکان مطمئن نیستند که چرا تمام سلولهای مغزی شروع به مرگ می کنند. آنها فکر می کنند این ترکیبی از ژن های شما و چیزی در محیط است ، اما دلیل آن ساده نیست.

شخصی می تواند در ژن وابسته به پارکینسون تغییری ایجاد کند ، اما هرگز به این بیماری مبتلا نشود. این اتفاق زیادی می افتد. و تعداد زیادی از مردم می توانند در مکانی با مواد شیمیایی مرتبط با پارکینسون کنار هم کار کنند ، اما تنها تعداد معدودی از آنها به آن پایان می دهند.

این یک معمای پیچیده است و دانشمندان هنوز در تلاشند که همه قطعات را با هم جمع کنند.

چگونه پزشک من از من تست می گیرد ؟

هیچ آزمایشی برای پارکینسون وجود ندارد. بسیاری از این بستگی به علائم و سابقه سلامتی شما دارد ، اما برای کشف این موضوع می توان مدتی طول کشید. بخشی از این روند ، شرایط دیگری را که شبیه پارکینسون است ، رد می کند. پزشک ممکن است اسکن DAT را انجام دهد ، که به دنبال دوپامین در مغز است. این می تواند به تشخیص کمک کند.

از آنجا که هیچ آزمایش واحدی وجود ندارد ، خیلی زود مهم است که به پزشک معالج مراجعه کنید که اطلاعات زیادی در مورد آن دارد. از دست دادنش راحت است.

در صورت بروز این بیماری ، پزشک ممکن است از آنچه به نام مقیاس هوه و یاهر نامیده می شود استفاده کند تا به شما بگوید که در چه مرحله از بیماری قرار دارید. این علائم از ۱ تا ۵ شدید است که در آنجا ۵ جدی ترین است.

این مرحله می تواند به شما کمک کند احساس بهتری نسبت به محل سقوط علائم و بدتر شدن بیماری داشته باشید. اما به خاطر داشته باشید که برخی افراد می توانند ۲۰ سال طول بکشد تا از علائم خفیف تا جدی تر حرکت کنند. برای دیگران ، این تغییر بسیار سریعتر است.

چگونه پارکینسون درمان می شود ؟

این همه در مورد مدیریت علائم است. داروهای پارکینسون اغلب می توانند به لرزش ، عضلات سفت و حرکات کند کمک کنند. پزشک شما همچنین ممکن است فیزیوتراپی ، کاردرمانی و گفتاردرمانی را بر اساس تأثیر آن بر شما پیشنهاد دهد. و در بعضی موارد ممکن است شما به جراحی نیاز داشته باشید.

چگونه این بیماری بر زندگی من تأثیر خواهد گذاشت ؟

اکثر افرادی که دارای پارکینسون زندگی می کنند به طور عادی تا طول تقریباً عادی زندگی می کنند ، اما این بیماری می تواند تغییر کند.

برای برخی از افراد ، علائم در معرض خطر قرار گرفته و عمدتا خفیف هستند. برای دیگران ، این بیماری بسیار جدی تر است و واقعاً آنچه را که قادر به انجام آن هستید ، محدود می کند.

هرچه وخیم تر شود ، انجام فعالیتهای روزمره مانند بیرون رفتن از رختخواب ، رانندگی یا رفتن به محل کار ، کار را سخت و دشوارتر می کند. حتی نوشتن می تواند مانند یک کار سخت به نظر برسد. و در مراحل بعدی می تواند باعث زوال عقل شود.

اگرچه پارکینسون می تواند تأثیر زیادی در زندگی شما داشته باشد ، اما با درمان مناسب و کمک تیم مراقبت های بهداشتی ، شما هنوز هم می توانید از چیزهایی که دوست دارید لذت ببرید. مهم این است که برای پشتیبانی به خانواده و دوستان خود دسترسی پیدا کنید. یادگیری زندگی با پارکینسون به معنای اطمینان از پشتوانه موردنیاز خود است.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست