پارانویا

پارانویا چیست ؟

پارانوئیا این احساس است که شما به نوعی مورد تهدید قرار می گیرید ، مانند افرادی که شما را تماشا می کنند یا علیه شما رفتار می کنند ، حتی اگر هیچ مدرکی مبنی بر صحت این امر وجود نداشته باشد. این اتفاق برای بسیاری از افراد در مقطعی اتفاق می افتد. حتی وقتی می دانید که نگرانی های شما در واقعیت مستقر نیستند ، اگر بیش از حد اتفاق بیفتد ، ممکن است ناراحت کننده باشند.

پارانویای بالینی شدیدتر است. این یک بیماری روانی نادر است که در آن شما معتقد هستید دیگران ناعادلانه ، دروغگو یا به طور جدی سعی در آسیب رساندن به شما در صورت عدم اثبات وجود دارند. شما فکر نمی کنید که اصلاً پارانوئید هستید زیرا احساس می کنید این درست است. همانطور که گفته های قدیمی می گوید: “اگر واقعاً از شما خارج شوند ، شما پارانویا نیستیم.”

اضطراب در مقابل افکار پارانوئید

یک فکر پارانوئید نوعی فکر اضطراب است . اضطراب می تواند باعث پارانویا شود و بر آنچه شما پارانوئید هستید تاثیر بگذارد و  مدتی این احساس ادامه یابد . اما افکار پارانوئید نیز می تواند شما را مضطرب کند .

طبیعی است که گاهی اوقات اضطراب داشته باشید ، به خصوص اگر شما مشکلی مانند از دست دادن شغل یا پایان یک رابطه را پشت سر بگذارید . هنگامی که در گروه های بزرگی از مردم قرار دارید ، ممکن است نگران باشید که دیگران درباره آنچه شما می گویید یا روشی که لباس یا رفتار می کنید قضاوت کنند . ممکن است خودتان به مهمانی بروید و فکر کنید ، “همه می دانند که چرا من تنها هستم.”

برخی این را پارانوئید می نامند ، اما همه ما هر از گاهی فکرهایی از این دست داریم . فقط به این دلیل که نگران این هستید که مردم در مورد شما صحبت کنند ، به این معنی نیست که شما یک بیماری روانی دارید . پارانویای بالینی هنگامی اتفاق می افتد که ۱۰۰٪ در آن متقاعد شوید ، حتی وقتی واقعیت ها اثبات کنند که این درست نیست .

اگر نگران این هستید که افکار شما پارانوئید است ، احتمالاً به جای پارانویا اضطراب دارید. اگر اضطراب شما به هیچ چیز واضحی مرتبط نیست و به نظر می رسد هرگز بهتر نمی شود یا از بین نمی رود ، ممکن است لازم باشد در مورد آن با پزشک صحبت کنید. احساس اضطراب و هراس که مدت طولانی طول می کشد یا در مسیر زندگی روزمره خود قرار می گیرد ممکن است نشانه ای از یک اختلال اضطراب باشد. علائم پارانویا شدیدتر است.

علائم پارانویا
 • دفاعی ، خصمانه و پرخاشگر است
 • به راحتی توهین می شود
 • اعتقاد داشتن همیشه حق با شماست و برای استراحت یا رها کردن نگهبان خود مشکل دارید
 • قادر به سازش ، بخشش یا پذیرش انتقاد نیست
 • قادر به اعتماد یا اعتماد به نفس افراد دیگر نیست
 • خواندن معانی پنهان در رفتارهای عادی افراد
 • علل پارانویا
 • خواب خیلی کمی

یک شب بی قرار تنها ممکن است باعث افکار پارانوئید نشود . اما اگر اغلب بدون خواب بروید ، می تواند عوارض خود را آغاز کند . ممکن است به وضوح فکر نکنید ، و به احتمال زیاد با دیگران درگیری خواهید کرد یا سوء تفاهم با آنها دارید. ممکن است شروع شود به نظر می رسد وقتی مردم مثل همیشه رفتار می کنند علیه شما کار می کنند. اگر به مدت طولانی بدون خواب بروید ، حتی می توانید چیزهایی را که در آنجا نیستند ببینید و بشنوید (پزشک شما را توهم می نامد).

بزرگسالان برای اینکه هوشیار باشند و از نظر روحی سالم باشند باید ۷ تا ۹ ساعت شب شلیک کنند .

فشار

هنگامی که تنش در زندگی شما به وجود می آید ، می توانید نسبت به سایر افراد مشکوک شوید. و استرس لازم نیست چیزی مانند بیماری یا از دست دادن شغل باشد. حتی یک مناسبت شاد مانند عروسی می تواند نوعی استرس ایجاد کند که افکار پارانوئید را به همراه شادی به وجود می آورد.

برای کمک به کاهش تنش ، می توانید :

 • برای استراحت وقت بگذارید و سعی کنید آنچه را که شما را تحریک می کند فراموش نکنید
 • وقت گذراندن با دوستان
 • چیزی را پیدا کنید که بخندید و بخندید
 • ورزش زیادی کنید
 • برای پاک کردن ذهن خود مراقبه کنید
 • اختلالات روانی

یک شرط ، اختلال شخصیت پارانوئید ، می تواند اعتماد به دیگران را سخت کند. این می تواند باعث ایجاد افکار منفی در مورد افرادی شود که صحیح نیستند ، مانند “آنها من را دوست ندارند” ، “آنها مرا مسخره می کنند” یا حتی “آنها علیه من نقشه می کشند”. در بعضی موارد ، هیچ مدرکی شما را متقاعد نمی کند. این می تواند به پارانویای بالینی واقعی منجر شود. گرچه ممکن است شما هر فکر غیر واقعی را که وارد سرتان می شود ، باور نکنید ، اما برخی از آنها را باور می کنید.

اسکیزوفرنی ، یک اختلال جدی دیگر ، می تواند گفتن واقعی و تصور چه چیزی را دشوار کند . بیشتر اوقات ، شما به راحتی نمی دانید که افکار شما پارانوئید شده اند . دوستان ، عزیزان یا متخصصان پزشکی غالباً باید این نکته را گوشزد کنند و سعی کنند در معالجه به شما کمک کنند.

اختلال شخصیت مرزی ، که در آن شما نوسانات سریع عاطفی دارید که می توانید در یک لحظه کسی را عبادت کنید و در لحظه بعدی از آنها متنفر باشید ، همچنین می تواند باعث بروز افکار پارانوئید و حتی پارانویای بالینی در برخی افراد شود.

فقط به این دلیل که احساس پارانوئید می کنید یا از آنچه که دیگران هر از گاهی درباره شما می اندیشند نگران نیستید ، به این معنا نیست که شما یک بیماری روانی دارید . این واقعیت که می دانید افکار شما معنی ندارد می تواند نشانه سلامت روانی خوبی باشد . اما اگر این احساسات پارانوئید تمام وقت اتفاق بیفتد یا شروع به کار در خانه یا زندگی کاری خود کنید ، ممکن است بخواهید با پزشک یا یک ارائه دهنده خدمات بهداشت روان صحبت کنید .

از دست دادن حافظه

بیماری آلزایمر و اشکال دیگر زوال عقل ، که به احتمال زیاد در سن بالا قرار می گیرید ، می تواند مغز شما را به روش هایی تغییر دهد که باعث سوءظن شما نسبت به دیگران شود . ممکن است متوجه شوید که یک عزیز مبتلا به زوال عقل شروع به مخفی کردن چیزهایی مانند جواهرات یا پول می کند ، یا متقاعد می شود که افراد نسبت به آنها نیت بدی دارند . این بخشی از بیماری است . پزشک آنها ممکن است در مدیریت این علائم به شما کمک کند .

درمان پارانویا

اگر احساس می کنید ارتباط با واقعیت را از دست می دهید ، یک پزشک یا متخصص بهداشت روان بهترین مکان برای شروع است. از آنجا که هنوز می توانید بگویید که افکار شما منطقی نیستند ، کارهایی وجود دارد که می توانید برای کمک به آنها انجام دهید.

برای شروع ، مهم است که یک رژیم غذایی سالم و متعادل ، ورزش و خواب زیاد داشته باشید . همه این موارد بخشی از تعادل ذهنی است که می تواند به حفظ افکار پارانوئید کمک کند .

پس از آن ، در واقع می تواند به شما در گفتگو با افکار پارانوئید کمک کند . این کار فقط در حالی انجام می شود که هنوز هم می توانید بگویید که افکار شما منطقی نیستند . واقع بین باشید . به جای اینکه به خودتان فکر کنید “من دیوانه ام” یا “من پارانوئید هستم” ، سعی کنید چیزی مانند این را امتحان کنید : “من نگران چیزی نیستم که بعید به نظر می رسد درست باشد.”

حتی اگر به بیماری روانی مبتلا نشوید ، اگر افکار پارانوئید یا غیرعقلانی شما به روش انجام کارهایی که می خواهید انجام دهید ، با یک مددکار اجتماعی ، روانشناس یا روانپزشک صحبت کنید . گفتگوی درمانی یا نوعی دارو می تواند به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.