توهم

توهم چیست ؟

توهم تجربیات حسی است که به نظر واقعی می رسد اما توسط ذهن شما ایجاد می شود. آنها می توانند روی هر پنج نفس شما تأثیر بگذارند. به عنوان مثال ، ممکن است صدایی را بشنوید که هیچ کس دیگری در اتاق نتواند آن را بشنود .

این علائم ممکن است در اثر بیماریهای روانی ، عوارض جانبی داروها یا بیماریهای جسمی مانند صرع یا اختلال در مصرف الکل ایجاد شود.

بسته به علت توهم شما ممکن است نیاز به مراجعه به روانپزشک ، متخصص مغز و اعصاب یا پزشک عمومی داشته باشید.

درمان ممکن است شامل مصرف دارو برای معالجه وضعیت سلامتی باشد. پزشک شما ممکن است توصیه کند که برای بهبود توهم شما ، رفتارهای متفاوتی مانند نوشیدن الکل کمتر و خواب بیشتر بخورید.

انواع توهم
بصری

توهم بصری شامل دیدن چیزهایی است که در آنجا نیستند. توهم ممکن است از اشیاء ، الگوهای بصری ، افراد یا چراغ باشد.

به عنوان مثال ، ممکن است فردی را ببینید که در اتاق نیست یا چراغ چشمک زن که هیچ کس دیگری نمی تواند آن را ببیند.

بویایی

توهم های بویایی حس بویایی شما را درگیر می کند. ممکن است هنگام بیدار شدن از خواب در نیمه شب بوی نامطبوع ببخشید یا احساس کنید که بدنتان بد نیست.

این نوع توهم همچنین می تواند عطرهایی را که از نظر شما لذت بخش است مانند بوی گل ها نیز در بر بگیرد.

گوارشی

توهمهای گوارشی شبیه توهمات بویایی هستند ، اما آنها به جای بو ، حس سلیقه شما را درگیر می کنند.

این سلیقه ها غالباً عجیب یا ناخوشایند است. توهم معده (اغلب با طعم فلزی) یک علامت نسبتاً شایع برای مبتلایان به صرع است.

شنوایی

نوع شنوایی از رایج ترین نوع توهم است. ممکن است شما کسی را بشنوید که به شما صحبت کند یا به شما بگوید کارهای خاصی انجام دهید. صدا ممکن است عصبانی ، خنثی یا گرم باشد.

نمونه های دیگر این نوع شامل شنیدن صداهایی است ، مانند کسی که در اتاق زیر شیروانی قدم می زند یا صداهای کلیک یا ضربه زدن مکرر را فشار می دهد.

لمسی

توهمات لمسی شامل احساس لمس یا حرکات در بدن شما هستند. به عنوان مثال ، ممکن است احساس کنید که اشکالات روی پوست شما خزنده است یا اینکه اندام داخلی شما در حال چرخش است. همچنین ممکن است لمس تصور شده دستان شخص روی بدن را حس کنید.

چه عواملی باعث توهم می شوند ؟
شرایط بهداشت روان

بیماری های روانی از شایع ترین علل آن هستند. اسکیزوفرنی ، زوال عقل و فوبیا چند نمونه است.

استفاده از مواد

مصرف مواد یکی دیگر از علل نسبتاً شایع توهم است. برخی از افراد بعد از نوشیدن زیاد الکل یا مصرف دارویی مانند کوکائین چیزهایی را مشاهده می کنند که در آنجا نیستند.

داروهای توهم زا مانند LSD و PCP نیز می توانند باعث توهم شما شوند.

کمبود خواب

نداشتن خواب کافی همچنین می تواند منجر به توهم شود. اگر چند روز نخوابیدید و یا به مدت طولانی خواب نخوابید ، ممکن است مستعد ابتلا به توهم باشید.

همچنین می توان درست قبل از خواب ، توهم توهم را تجربه کرد ، معروف به توهم های خواب آور یا درست قبل از بیدار شدن از خواب ، معروف به توهم هیپنوتیزم.

داروها

برخی از داروهای مصرف شده برای شرایط روحی و جسمی نیز می توانند توهم ایجاد کنند. بیماری پارکینسون ، افسردگی ، روان پریشی و داروهای صرع ممکن است بعضی اوقات علائم توهم را ایجاد کند.

شرایط دیگر

سایر شرایط همچنین می تواند باعث توهم شود. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

تب بالا ، به ویژه در کودکان و افراد مسن
میگرن
انزوای اجتماعی ، به ویژه در بزرگسالان مسن
تشنج
ناشنوایی ، نابینایی یا مشکلات بینایی
صرع (در بعضی موارد ، صرع صرع می تواند باعث شود تا شما اشکال چشمک زن یا نقاط روشن را ببینید)
بیماری های ترمینال ، مانند مرحله ۳ HIV (ایدز) ، سرطان مغز یا نارسایی کلیه و کبد

توهم چگونه تشخیص داده می شود ؟

اگر گمان می کنید درک شما واقعی نیستند بهترین کار این است که فوراً با پزشک تماس بگیرید. پزشک در مورد علائم شما سؤال خواهد کرد و معاینه جسمی را انجام می دهد. آزمایش های اضافی ممکن است شامل آزمایش خون یا ادرار و شاید یک اسکن مغزی باشد.

اگر کسی را می شناسید که دچار توهم است ، آنها را تنها نگذارید. در برخی موارد شدید ، ترس و پارانویایی ناشی از این بیماری می تواند منجر به اعمال یا رفتارهای خطرناک شود.

در هر زمان با فرد بمانید و برای پشتیبانی عاطفی با آنها به پزشک بروید. همچنین ممکن است بتوانید در پاسخ به سؤالاتی در مورد علائم آنها و اینکه چند بار آنها رخ می دهد ، کمک کنید.

توهمات چگونه درمان می شوند ؟

پزشک شما قادر خواهد بود بهترین روش درمانی را برای شما توصیه کند ، هنگامی که تشخیص دهد چه چیزی باعث توهم شما می شود.

داروها

درمان ببیماری شما کاملاً به علت اصلی آنها بستگی دارد. به عنوان مثال ، اگر به دلیل ترک شدید الکل دچار توهم هستید ، پزشک ممکن است داروهایی را برای کمک به آرام کردن سیستم عصبی شما تجویز کند.

اما اگر توهم ناشی از بیماری پارکینسون در فرد مبتلا به زوال عقل باشد ، ممکن است همین نوع داروها فایده ای نداشته و از داروهای دیگری نیز استفاده شود.

تشخیص دقیق برای درمان موثر این بیماری بسیار مهم است.

مشاوره

مشاوره همچنین ممکن است بخشی از برنامه درمانی شما باشد. این امر به ویژه در صورتی که علت اصلی توهم شما یک وضعیت بهداشت روان باشد صادق است.

صحبت با یک مشاور می تواند به شما در درک بهتر از اتفاقاتی که برای شما رخ می دهد کمک کند. یک مشاور همچنین می تواند به شما در توسعه استراتژی های مقابله کمک کند ، به ویژه برای زمانی که احساس ترس و پارانوئید دارید.

در دراز مدت چه انتظاری می توان داشت ؟

بهبودی از توهم بستگی به علت دارد. اگر به اندازه کافی نخوابید یا زیاد می نوشید ، این رفتارها قابل تنظیم هستند.

اگر وضعیت شما به دلیل بیماری روانی مانند اسکیزوفرنی ایجاد شده باشد ، مصرف داروهای مناسب می تواند توهمات شما را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد. با دیدن فوراً پزشک و پیگیری یک برنامه درمانی ، احتمالاً نتیجه طولانی مدت مثبت خواهید داشت.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.