نکاتی درباره بازی با کودک

در اینجا نکاتی را برای بازی با کودک برای شما والدین گرامی آورده ایم.

به همبازی ها و نوع وسیله انتخابی کودک توجه کنید.

والدین نباید کودک را در پارک به حال خود رها کنند. آنها باید مراقب اوضاع باشند و به همبازی های کودک و نوع بازی توجه کنند.

حتی وسایلی را که کودک قصد بازی با آنها را دارد از نظر تناسب با سن و امن بودن بررسی کنند.

باید کودکان را به بازی های گروهی تشویق کرد.

امروزه اغلب کودکان تک فرزند هستند و همبازی ندارند. مشغله کاری هم باعث می شود والدین نتوانند وقت کافی برای بازی با کودک بگذارند. از طرفی، نوع بازی بزرگسالان، همزبان و همجنس کودک نیست.

به همین دلیل والدین همیشه باید تلاش کنند در پارک ها، مهمانی ها، شهر بازی و … کودکان را به بازی های گروهی هدایت کنند.

وقتی کودک در محیط بازی قرار می گیرد، با همسالان اطرافش تعامل پیدا می کند و ارتباطات شکل می گیرد. بهتر است خانواده ها بازی های قدیمی مانند لی لی، زوو، قایم باشک و … را دوباره زنده کنند زیرا این بازی ها گروهی هستند.

حین بازی، خلاقیت کودک را تقویت کنید

برای این که حین بازی خلاقیت کودک را تقویت کنید، باید هنگام رفتن به پارک یا خریدن اسباب بازی به اولین نکته ای که توجه می کنید، سلیقه و علاقه کودک باشد. گاهی مادر به یک اسباب بازی علاقه مند است و همان را برای کودک تهیه می کند.

بهتر است انتخاب را بر عهده کودک بگذارید. همچنین توجه کنید که در یک بازی چگونه می توان برای کودک چالش ایجاد کرد تا خلاقیت که مانند جرقه ذهنی است، فرصت بروز پیدا کند. خلاقیت در انسان ها وجود دارد و جرقه های ذهنی کودک باید کاربردی شود.

بازی در پارک و فضای باز حواس پنجگانه کودک را تقویت می کند
  • اطلاعات کودک را در مورد موجودات زنده در طبیعت بالا ببرید.
  • بازی در پارک و فضای باز حواس پنجگانه کودک را تقویت می کند. او با موجودات زنده جدید آشنا می شود و پرندگان و صداهای مختلف را می شناسد.
  • گردش در پارک می تواند آموزش شاد و جذاب برای کسب اطلاعات بیشتر کودک باشد.
  • استقلال طلبی و رعایت حقوق دیگران حین بازی آموزش داده می شود
  • هنگام بازی کودک وارد فضای باز وسیعی می شود و تعاملات اجتماعی باعث می شود نسبت به خود و دوستانش شناخت پیدا کند.
  • او یاد می گیرد نوبت دیگری را رعایت کند، ناشناس ها را تجربه می کند، حس کنحکاوی اش تحریک می شود، استقلال خود را حفظ می کند و رفتارهای فردی و اجتماعی را می آموزد.

اگر بخواهیم مقایسه ای بین بازی کودکانه در محیط باز و بسته داشته باشیم، باید بگوییم قطعا محیط های باز تاثیر بیشتری در شناخت روانی کودک خواهد داشت.

البته این بدان معنا نیست که بازی در محیط بسته تاثیری در کودک ندارد. بازی های فکری و ذهنی مفیدی وجود دارند که می توانند مانند همان محیط منزل، ذهن و خلاقیت کودک را تقویت کنند.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.