آیا کودکان فلج مغزی طول عمر طبیعی دارند؟
چه عواملی بر طول عمر کودکان فلج مغزی موثر است؟
اینها سوالاتی است که ذهن والدین کودکان فلج مغزی را درگیر خود میکند ، در این مقاله سعی کرده ایم به این سوالات پاسخ دهیم
بیشتر کودکان مبتلا به فلج مغزی می توانند یک زندگی طولانی ، عادی و با کیفیت را داشته باشد ،مسلماً هر چقدر مراقبت ازنظر پزشکی ، درمانی ،دارویی و تقویتی بیشتر باشد می تواند بر طول عمر کودکان فلج مغزی تاثیر مثبت داشته باشد، به طور کلی نقص جسمی و ذهنی نمی تواند محدود کننده طول عمر یک کودک فلج مغزی باشد اما تحقیقات نشان داده که مدیریت صحیح و بهبود وضعیت سلامت کودک فلج مغزی می تواند به بهینه سازی طول عمر کودکان فلج مغزی کمک کند.
فلج مغزی به خودی خود یک بیماری پیشرونده نیست به این معنی که در فلج مغزی آسیب در ابتدا به مغز وارد می شود و عوارضی را در کودک بجا خواهد گذاشت و نفس بیماری پیشرونده نیست.
عوارضی که معمولاً با گذر زمان در فلج مغزی دیده می‌شود میتواند شامل اختلالات شناختی ، مشکلات تغذیه ، تشنج ، اختلال در بینایی و مشکلات شنوایی باشد.
محاسبه دقیق طول عمر هیچ فردی قابل اندازه گیری و پیش بینی نیست ، طول عمر و امید به زندگی کودکان فلج مغزی نیز از این امر مستثنی تیست اما در این مقاله به عواملی که میتواند از کوتاه شدن طول عمر کودکان فلج مغزی جلوگیری کند میپردازیم.
وقتی یک کودک فلج مغزی متولد می شود یکی از نگرانی های والدین ، طول عمر کودک مبتلا به فلج مغزی است ، امروزه با پیشرفت تکنولوژی پزشکی تعداد زیادی از نوزادان فلج مغزی در بدو تولد زنده می مانند.
در خیلی از موارد علت طول عمر کوتاه و مرگ زودهنگام کودکان فلج مغزی می‌تواند زودرس بودن آنها باشد،
بیماری اکثر کودکان مبتلا به فلج مغزی در طی ۳ تا ۵ سال اول قابل تشخیص می باشد پس از تشخیص فلج مغزی با تمرکز بر اختلالات و مشکلات جسمی کودک می توان درمان را به صورت صحیح و عملکردی اجرا کرد،
به عنوان مثال کودک مبتلا به فلج مغزی ممکن است اختلال در عملکرد بلع داشته باشد بدین معنی که عضلات صورت و دهان او در جویدن و بلع ضعیف عمل کند این موضوع به خودی خود نمی‌تواند یک موضوع تهدید کننده برای زندگی کودک فلج مغزی باشد اما به دلیل اختلال دربلع، کودک می تواند دچار خفگی شود و در معرض مشکلات ذات الریه و عفونت ها قرار گیرد و این می تواند تهدید کننده زندگی یک کودک فلج مغزی باشد که باید توسط والدین و پزشک مدیریت شود.
والدین و پزشکان و مراقبین کودکان فلج مغزی می توانند مهم‌ترین نقش را در افزایش طول عمر یک کودک فلج مغزی ایفا کنند بدین شکل که نیازهای روزمره یک کودک فلج مغزی را بشناسند و به دنبال گزینه هایی برای رفع این نیازها باشند ، اجرای یک برنامه استاندارد مراقبت از کودکان فلج مغزی و اجرای برنامه‌های درمانی نظیر کاردرمانی و گفتار درمانی می تواند در این خصوص موثر باشد.
شرایط هر کودک فلج مغزی می تواند منحصر به فرد باشد بنابراین پزشکان و والدین باید پس از ارزیابی های دقیق به دنبال اهداف و درمان برای هر کودک به شکل خاص باشند به عنوان مثال اگر کودک دچار عفونت های دندان و مشکلات دهان می باشد باید با جدیت به دنبال رفع این عارضه باشند چرا که مشکلات و عفونت های دهان و دندان می تواند عوارض بعدی و سنگین تری برای کودک فلج مغزی داشته باشد.
سرعت عمل در اجرا و درمان مشکلات کودکان فلج مغزی بسیار حائز اهمیت است و این موضوع می‌تواند در بهبود کیفیت زندگی کودک نقش داشته باشد .

مرجع : مرکز جامع توانبخشی ایران

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.