دوستی با فرزند

هیچ پدر و مادری دوست ندارد که رابطه اش با فرزندش خوب نباشد. تمام تلاش والدین برای سعادت و نیک بختی فرزندانشان است. چه بسا مادرها که پس از طلاق یا فوت همسرانشان، ازدواج مجدد نکرده اند تا مبادا فرزندشان آسیب روحی ببیند.

چه بسیارند پدران و مادرانی که به شدت کار کرده اند و تا پاسی از شب، مشغول فعالیت بوده اند تا بتوانند آینده فرزندانشان را تأمین کنند. والدینی را می شناسم که از سلامت خود چشم پوشیده اند تا بتوانند دندان های فرزندشان را ارتودونسی کنند. از خوب پوشیدن و خرید مایحتاج خود صرف نظر کرده اند، ولی بهترین لباس ها را برای فرزندانشان خریده اند، با وجود این، رابطه خوبی با یکدیگر ندارند. گاهی اتفاق افتاده که والدین و فرزندانشان بسیار هم به هم علاقمند هستند ولی با هم تفاهم ندارند. با هم یک دل و یک رنگ اند ولی در مذاکره و مراوده با یکدیگر به جنگ و جدال می پردازند.

چه کسی مقصر است؟

در حقیقت کسی مقصر نیست، می توان گفت فقط روش های برخورد نادرست است که نتیجه به صورت دلخواه و آرمانی به نظر نمی رسد. اگر این روش ها اصلاح شوند، هیچ مشکلی باقی نمی ماند. خوشبختانه انتخاب راه و روش های صحیح چندان دشوار نیست و از عهده همه ساخته است.

وقتی نوجوانی عصبانی است و چون گرازی تیر خورده می غرد و آماده انفجار است، قدرت شنیدن حرف های منطقی و مستدل ما را ندارد. او از خودش و از اطرافیانش و از هم سن و سال هایش دلخور است، او از لباس و سر و وضعش دل خوش نیست، او از هیکل جا نیفتاده و موهای سرش که شکل و فرم درست و حسابی نمی گیرند، ناراضی است؛ بنابراین دنبال وسیله ای می گردد تا دق دلی اش را خالی کند، او به دنبال همدل و غمخواری می گردد تا درد دل هایش را گوش بدهد، او در این لحظه ها گوش شنیدن و به کار بستن نصیحت دیگران را ندارد.

اگر توانستیم با حوصله و خویشتنداری به حرف های نه چندان منطقی اش گوش کنیم، حس می کند که گوش شنوایی پیدا کرده است. او اگر این گوش شنوا را پیدا کرد، با صاحب آن گوش، حسن رابطه را برقرار می سازد، آن وقت است که به ما اعتماد می کند و حاضر خواهد شد بگوید که در دلش چه می گذرد. باید خود را شریک غم هایش بدانیم تا به ما نزدیک شود و احساس امنیت کند. اگر نگران باشد که از گفته هایش سوء استفاده می شود و در روزهای آینده به عنوان چماقی علیه او به کار می رود، هرگز به ما اعتماد نخواهد کرد.

او به دنبال دوستی همراه و رفیق می گردد. او هیچ گاه دنبال نصیحت کننده ای سختگیر و ملامتگر نمی گردد. با فرزندان خود دوست باشید.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.