احساس کودک از تولد تا دوسالگی به طلاق

مطالعات نشان می‌دهند که نزدیک به دو سال طول میکشد تا بچه‌ها بتوانند موضوع طلاق را هضم کنند.

بنابراین نباید انتظار داشت که ظرف یک هفته یا یک ماه اوضاع به حالت عادی و معمولی خودش برگردد. بچه‌ها در یک چنین شرایطی(جدایی و طلاق والدین) احساس‌های ویژه‌ای خواهند داشت. غالب اوقات احساس می‌کنند که آن‌ها ترک و رها شده‌اند. که در این زمینه باید آن‌ها را مطمئن کرد که این جدایی فقط بین پدر و مادر بوده است.

بچه‌ها احساس تنهایی و احساس بی‌کسی خواهند کرد و احساس می‌کنند که عزیزی را از دست داده‌اند. مخصوصا بین ۵ تا ۷ سالگی که برای آن‌ها موضوع می‌تواند «جنبه‌ تخیلی و ذهنی» نسبتاً شدیدی داشته باشد.

اگرچه عنوان بچه های طلاق، عنوانی است که همه بارها و بارها شنیده اند، در بحران های طلاق، بچه ها معمولا فقط و فقط در گروکشی ها و انتقال پیام ها به یاد آورده می شوند و نیازهای شان به دست فراموشی سپرده می شود.

والدین اغلب می خواهند از این دوران بحرانی بگذرند و رسیدگی به کودک خود را به بعد موکول می کنند، غافل از اینکه در همان زمان، کودک در حال تاثیر گرفتن از شرایط به وجود آمده است. این تاثیر، برخلاف تصور بسیاری، از همان ماه های اولیه آغاز می شود، زمانی که شاید خیلی ها تصور کنند کودک چیزی متوجه نمی شود.

احساس کودکان به طلاق  فرزندان از همان ماه های اولیه، نسبت به رفتارها و واکنش های والدین خود حساس هستند. آنها قبل از هر کس، چهره مادر خود را تشخیص می دهند ور در حال تاثیر گرفتن از والدین خود، رفتارها، گفتار و ابراز احساسات آنها هستند. والدین فکر می کنند نوزاد چیزی متوجه نمی شود اما برعکس، او احساسات مختلف مانند خشم، ناراحتی، شادی و ابراز محبت را می فهمد اما نمی تواند درک کند مخاطب این احساسات خود اوست یا شخص یا موضوع دیگری، برای همین، همه را به خود می گیرد و زود، از احساسات منفی والدینش دچار ترس و اضطراب می شود.

در واقع یک نوزاد، وقتی در شرایط پرآشوب طلاق قرار بگیرد، احساسات منفی والدینش را به خودش نسبت می دهد، فکر می کند آنها از او عصبانی و ناراحت هستند و او را دوست ندارند یا او را نمی خواهند. این امر می تواند در او احساسات منفی به وجود بیاورد که از جمله می توان به ترس اشاره کرد. او از دست دادن محبت را درک می کند. نوزدانی که محبت دریافت نمی کنند، می توانند به نوعی افسردگی دچار شوند که خود را با پرهیز از خوردن شیر نشان می دهد.

  •  در حضور نوزاد خود، آرام و مهربان باشید، حتی اگر بسیار ناراحت و عصبانی هستید. اگر نمی توانید، از او فاصله بگیرید تا به او احساس بد ندهید.
  •  حواستان به مشکلات خوردن و خوابیدن او باشد چون در این سن، ناراحتی اش را اینطور نشان می دهد.
  •  هر دو، هم مادر و هم پدر، او را در آغوش بگیرید، او را نوازش کنید و با او صحبت کنید. اگر یک لالایی مخصوص برای او بخوانید، ارتباط بهتری با او برقرار خواهید کرد.
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.