دفتر کاردرمانی پیشیاره

اعتماد مردم نشانه ی لطف خداست

عنوان : کاربرد موسیقی درمانی به منظور بهبود مهارتهای غیر کلامی کودکان با اختلال اتیسم

نویسنده : نازنین کمالی، کارشناس ارشد روانشناسی، دفتر کاردرمانی پیشیاره، تهران، ایران.

هر سال تعداد کودکان با اختلال اتیسم افزایش پیدا می­کند. اتیسم یک اختلال رشدی است که در سن خردسالی می­توان ان را تشخیص داد، و یکی از نشانه های آن فقدان مهارت­های ارتباطی، اجتماعی و مهارتهای حل مسئله است. این کودکان در انواع ارتباطات غیر کلامی، دوستانه، بروز هیجان، واکنش و پاسخ فوری و درک احساس دیگران ناتوان هستند. همچنین مشکلاتی در تقلید حرکات و استفاده حرکات بدن در ارتباط با دیگران دارند.

چهار مرحله رشد ارتباطی برای کودکان با اختلال اتیسم وجود دارد :

  1. مرحله خودمختاری : کودک در این مرحله بیشتر به تنهایی بازی می کند و علاقه­ای به ارتباط با اطرافش ندارد.
  2. مرحله خواستار : کودک در این مرحله شروع به درک پاسخ دادن به رفتار دیگران می­کند.
  3. ارتباط اولیه : کودک در این مرحله ارتباطی که تنها نیازهای اولیه­اش را برطرف می­کند بکار میبرد.
  4. مرحله مشارکت : کودک در این مرحله شروع به ارتباط آغازین و ابتدایی با دیگران می­کند.

آنها پس از این مرحله می­توانند ارتباط چشمی، حرکات بدنی و بیان احساسات نشان دهند. هر کودک زمان متفاوتی را برای بدست آوردن این مراحل دارد.

موسیقی بخشی از زندگی انسان بوده است حتی زمانی­که نوزاد در رحم می-باشد شناختن صدای مادر را یاد می­گیرد. اولین ارتباط غیرکلامی مادر با نوزاد در رحم از طریق لمس و صدا بطور موثر صورت می­گیرد. نوزادان همچنین خیلی حساس و واکنشی نسبت به ریتم، حرکت، صوت، دایره زنگی، تمپو و به صداهای شنیداری هستند. کودکان با اختلال اتیسم می­توانند پاسخ بیشتری به موسیقی نسبت به جنبه های دیگر نشان دهند.

موسیقی درمانی به عنوان یک درمان موثر برای این کودکان است. عوامل و ساختار موسیقی می­تواند یک فضای خوب برای ابراز احساسات و برقراری ارتباط با افکار این کودکان خلق کند. این امر باعث پیشرفت مهارتهای شناختی و توجهی، رفتاری، اجتماعی، حرکتی و آگاهی بدنی، تنظیم هیجان، کاهش اضطراب و پرخاشگری و رفتار کلیشه­ای گردد. بر پایه مطالعات صورت گرفته آنها قادر هستند که ملودیها را خیلی خوب به خاطر آورده و شناسایی کنند. کودک از طریق برخی ساختار موسیقی مانند ملودی، هارمونی، ریتم، جمله و حرکت  می­تواند نیازهای خود را بازگو کند.

۹ ویژگی از موسیقی به عنوان ابزار درمانی وجود دارد که مشخصه اصلی آن حفظ توجه، جهت یابی موفق، فضای اجتماعی خوب، سرگرمی، ساختارهای تکراری، شانس کنترل محیط و خلق و توسعه وظایف، تطبیق و واکنش به دیگران است.

با توجه به اینکه موسیقی درمانی نیاز به ارتباط کلامی ندارد و یک ابزار خوب برای ایجاد ارتباط غیرکلامی است می تواند به عنوان درمان مناسبی برای کودکان با اختلال اتیسم که مشکلات ارتباط غیر کلامی را تجربه می­کنند، باشد.

Reference :

Novenia.V.M,The use of music therapy to improve non-verbal communication skiles for children with Autism, World Academy of Science, Engineering and Technology International Journal of Humanitiies and Social Sciences,vol:13,2019

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.