مقایسه کردن بچه ها هرگز

این مطلب حاوی اصول مهم تربیت کودک می باشد که شما با توجه و رعایت کردن این اصول های مهم تربیتی می توانید کودکتان را به درستی و به دور از هیچ تنشی آن را تربیت کنید.

قبل از آن که چیز زیادی درباره تربیت فرزندان یاد بگیرید، این دو اصل را به عنوان زیر ساخت های راهبردی و قانون اساسی فرزند پروری مد نظر قرار دهید.

اصل اول: فرزندتان را تشویق کنید

خیلی کارها هست که برای شما عادی جلوه می کند، مانند نقاشی کج و معوجی که فرزندتان می کشد و حتی به شما نشانش نمی دهد، یا قاشقی را که روی فرش افتاده بر می دارد و به آشپزخانه می برد، یا زمانی که کودک تان خواندن کتاب قصه اش را تمام می کند، یا وقتی که سر وقت به رختخواب می رود و … . یادتان باشد که این کارها برای شما عادی است، اما برای فرزندتان هر یک از این کارها، اهمیت ویژه ای دارد.

تصور کنید که شما برای تولد همسرتان، یک خودروی آخرین مدل خریده اید تا او را غافلگیر کنید، اما وقتی خودرو را به او نشان می دهید، او اصلاً نگاهش هم نمی کند و حتی یک تشکر خشک و خالی هم بر زبان نمی آورد. حتماً ناراحت خواهید شد. کارهایی که بچه ها می کنند در نظر خودشان، مثل همین خودرویی است که شما برای همسرتان خریده اید و انتظار خوشحالی و تشکرش را دارید. این مثال را به یاد داشته باشید.

اصل دوم: بچه ها را مقایسه نکنید

اگر خدای نکرده، کسی سوار بر خودروهای غلتک که برای صاف کردن راه ها به کار می رود بشود و از روی فرزند شما رد شود، چه چیزی از جسم او باقی می ماند؟

مقایسه فرزندتان با دیگران، دقیقاً همین کار را با روح و روان او می کند. جملاتی مانند این که فلان بچه درسش از تو بهتر است، فلانی قدش بلند تر است، فلانی به حرف مادرش گوش می کند اما تو … همان غلتک هایی است که بی آن که بخواهید روی روح و روان فرزندتان می رانید و نابودش می کنید. فرزندتان را فقط با خودش مقایسه کنید نه با دیگران.

به جای این که بگویید نمره تو پایین تر از نمره همکلاسی‌ات است، باید نمره فعلی اش را با نمره قبلی خودش مقایسه کنید، اگر نمره بالاتری گرفته است تشویقش کنید (اصل اول) و اگر نمره پایین تری گرفته است، نه مانند یک بازجوی بی رحم که مانند یک پزشک درمانگر، به او بگویید بیا بررسی کنیم که علت این مشکل چیست و با هم بر طرفش کنیم. هر چند تربیت فرزند، هزاران درس و نکته دارد ولی با رعایت همین دو مورد، خواهید دید چه اتفاقات خوبی برای فرزندتان رخ می دهد.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.