مصرف مولتی ویتامین در دوران بارداری و کاهش خطر ابتلا به اوتیسم

اخیرا نظریه‌ای در مورد استفاده از مولتی ویتامین ها در دوران بارداری و کاهش خطر ابتلا به اوتیسم برای کودکانی که مادران آنها از مولتی ویتامین‌ها در دوران بارداری استفاده می‌کنند ارائه شده است و این موضوع جزو یافته‌های جدید پژوهش انجام شده در بی ام جی است. بی ام جی مجله پزشکی تایید شده و یکی از قدیمی‌ترین مجله‌های پزشکی عمومی جهان است. این مطالعه با همکاری نویسنده بایوان کی لی از دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه درکسل در فیلادلفیا انجام شده است. گفته شده است که این مطالعه صرفا مشاهده‌ای است اما یافته‌ها نشان می‌دهند که استفاده از ویتامین‌های پیش از تولد برای پیشگیری از اوتیسم باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرد.

اوتیسم که هم چنین به عنوان اختلالات طیف اوتیسم شناخته می‌شود، به تعدادی از عوامل تاثیر گذار بر رشد، مشکلاتی در مهارت‌های اجتماعی، ارتباط و رفتار اشاره دارد. افراد مبتلا به اوتیسم ممکن است دارای ناتوانی‌های عقلی مانند مشکلاتی در تفکر و یادگیری نیز باشند. بر اساس مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، در حدود ۱ در هر ۶۸ کودک در ایالات متحده با اوتیسم زندگی می‌کنند و در سال ۲۰۰۲ این تعداد از ۱ در ۱۵۰ نفر افزایش یافت. تعدادی از مطالعات نشان داده‌اند که رژیم مادر در دوران بارداری ممکن است بر روی خطر ابتلا به اوتیسم در پسران تأثیر بگذارد.

به عنوان مثال، مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد پیشنهاد کرده است که زنانی که اسیدهای چرب امگا ۳ و امگا ۶ را در دوران بارداری بیشتر مصرف می‌کنند حدود یک سوم کمتر احتمال دارد که کودکان مبتلا به اوتیسم داشته باشند. مطالعه جدیدی که توسط لی و تیم او انجام شد به نتیجه‌ای مشابه رسید که مصرف مولتی ویتامین در دوران بارداری ممکن است با کاهش خطر ابتلا به اوتیسم در کودکان ارتباط داشته باشد.

این تحقیق شامل ۱۰۷/۲۷۳ جفت مادر و کودک شناسایی شده از طریق ثبت نام جمعیت در سوئد است. کودکان بین سال های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۷ به دنیا آمدند و تا سال ۲۰۱۱، زمانی که آنها بین سنین ۴ تا ۱۵ سال بودند پیگیری شدند. مکمل های مورد استفاده مادران در اولین بازدید قبل از زایمان ارزیابی شد و جفت ها به عنوان یک نتیجه به یکی از شش گروه تقسیم شدند: مکمل های آهن، مکمل اسید فولیک تنها، مکمل آهن واسید فولیک، تنها مولتی ویتامین‌ها، مولتی ویتامین‌های آهن و مولتی ویتامین‌ها با اسید فولیک. اطلاعات مربوط به تشخیص اوتیسم در میان فرزندان با استفاده از ثبت نام سلامت کامپیوتری در سوئد جمع آوری شد.

محققان دریافتند که کودکان متولد شده از مادرانی که در دوران بارداری از مولتی ویتامین استفاده می‌کنند (با یا بدون آهن اضافی یا اسید فولیک) در مقایسه با مادرانی که از این مکمل‌ها استفاده نکرده‌اند کمتر احتمال دارد که به اختلال اوتیسم همراه با ناتوانی‌های عقلی مبتلا شوند. این تیم به این موضوع اشاره می‌کند که هیچ ارتباط پایداری بین استفاده از اسید فولیک، مکمل‌های آهن یا هر دو در حین بارداری و خطر ابتلا به اوتیسم در میان فرزندان وجود ندارد.

از آنجایی که این مطالعه صرفا مشاهده‌ای است، محققان قادر به اثبات رابطه‌ی علت و معلول میان مصرف مولتی ویتامین در دوران بارداری و کاهش خطر ابتلا به اوتیسم در میان کودکان نیستند. آنها می‌گویند: با توجه به درک فعلی و قدرت شواهدی که اهمیت مکمل‌های تغذیه‌ای را در دوران بارداری حفظ می‌کنند، این نتایج به خودی خود نباید شیوه فعلی را تغییر دهند.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.