به گزارش تنگستان نما، به نقل از تسنیم؛

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی با ابراز اینکه شناسایی معلولان و خانواده‌های آنان در آمارگیری نفوس و مسکن سال‌های قبل انجام می‌شد خاطرنشان کرد: در آمارگیری نفوس و مسکن امسال با وجود مصوبه شهریور ۹۴ دولت و الزام برای گرفتن اطلاعات و آمار معلولان ولی به‌سبب نبود بودجه، طرح آمارگیری برای شناسایی معلولان انجام نشد.

وی جلوگیری از معلول‌زایی را تنها با مشاوره ژنتیک امکان‌پذیر دانست و افزود: در برنامه ششم توسعه برای جلوگیری از معلولیت‌زایی مشاوره‌های ژنتیک قبل از ازدواج به‌ویژه برای افرادی که سابقه معلولیت در خانواده و یا ازدواج فامیلی دارند اجباری می‌شود.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی با تأکید بر اهمیت مداخله به‌هنگام در زمانی که عارضه ایجاد شده و یا در حال اتفاق است، گفت: در همین ارتباط برای مراکز توانبخشی و سازمان‌های غیردولتی مرتبط شرایطی فراهم می‌شود که بتوانند کنار دولت این مداخله‌ها را انجام دهند.

نحوی‌نژاد از تصویب اصلاحیه قانون جامع حمایت از معلولان خبر داد و تصریح کرد: این اصلاحیه در مجلس تصویب شده و دارای چند نکته مثبت از جمله ایجاد شغل برای معلولان است.

وی با تأکید بر توجه به طرح‌های اشتغالزایی معلولان افزود: تسهیلات مصوب برای معلولان از طریق بانک‌ها با سختی پرداخت می‌شود، بر همین اساس در اصلاحیه قانون جامع حمایت از معلولان پیشنهاد ایجاد صندوق فرصت‌های شغلی ارائه شده است.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی با تأکید بر توجه به معیشت معلولان گفت: با توجه به مستمری ناچیزی که این افراد می‌گیرند براساس قانون جامع حمایت از معلولان حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار برای افرادی که دارای معلولیت شدید و فاقد شغل هستند، در نظر گرفته می‌شود که در قانون برنامه ششم توسعه مجلس شورای اسلامی تصمیم بر سه‌برابر شدن مستمری معلولان گرفته است.

نحوی‌نژاد با بیان اینکه  ۸۵درصد کودکان ۳ تا ۶ سال زیر پوشش غربالگری بینایی‌سنجی قرار دارند، تصریح کرد: ۸۰ درصد غربالگری شنوایی و غربالگری اوتیسم در کودکان و عارضه شناختی در سالمندان انجام شده است.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.