انرژی  و روش حفظ آن

فرزندانتان والدینی سالم و شاد می خواهند!!!

در جامعه امروزی ما،اکثر والدین برای مراقبت و پرورش فرزندان خود زحمت زیادی متقبل می شوند.در واقع ،نسبت به آن چه مادر و پدرهای قدیمی به عهده داشته اند،والدین امروزی را می توان “ابر والد” نام گذاری کرد.در حال حاضر ،خانواده ها کوچک شده اند و فاصله ها از هم زیاد است،کمتر کسی می تواند از مادربزرگ ،پدربزرگ یا دیگر اعضای فامیل برای نگهداری بچه ها کمک بگیرد.در نتیجه مسئولیت زیادی بر عهده مادران و پدران امروزی قرار دارد.والدین باید به همه ی نیازهای کودک از قبیل سرگرمی،بازی،تحصیلات،غذا،پوشاک،بهداشت و همچنین مسائل عاطفی و معنوی او توجه کنند.مادرانی که فقط به خانه داری و بچه داری مشغول هستند گاهی حسرت یکساعت وقت آزاد را می خورند، با این وصف حال مادران شاغل دیگر مشخص است.مسلم است که اینهمه تلاش و فعالیت انسان را خسته،حساس و زود رنج می کند و در نهایت سلامتی او را به خطر می اندازد.بالاخره والدین سخت کوش به جایی می رسند که تحملشان تمام و ادامه راه برایشان دشوار می شود.در این هنگام باید به والدین خاطرنشان کرد که آنها نیز مانند هر انسان دیگری باید بیشتر مراقب خود باشند.تنها در اینصورت است که می توانند وظایف خود را به خوبی در مقابل فرزندانشان انجام دهند .این خواسته فرزندان ماست که والدینی شاد و سالم داشته باشند. در این مقاله به شما خواهم گفت که چطور به این خواسته کودکان جامعه عمل بپوشانید.اغلب،وقتی با والدینی که ازدست بچه خود به ستوه آمده اند،صحبت می کنم،متوجه میشوم آن ها به این امر واقف نیستند که هر انسانی به “انرژی”نیاز دارند.

انرژی را نمی توان تنها از راه غذا به دست آورد،زیرا بشر از راه های مختلفی انرژی و نیرو می گیرد.مثلا عشق،محبت،لمس،حرف زدن،تایید شدن و … از ضروری ترین نیازهای انسان است.

بچه ها می توانند منابع انرژی خوبی برای ما باشند اما نباید فراموش کرد که ما هم باید برای کودکانمان ،انرژی بخش باشیم.لحظه ای درنگ کنید و ببینید درجه ی ذخیره انرژی تان همین حالا بهنگام مطالعه این مقاله چقدر است؟

در ادامه راه های خوبی برای “غنی سازی منابع انرژی”  پدر و مادرها معرفی می شود:

-وقتی از سر کار برمی گردید،۱۰ دقیقه وقت را به صحبت درباره موضوعات جالب با همسرتان اختصاص دهید.(اگر فرزندتان آرام بود،به او اجازه دهید در کنار شما باشد و اگر نه او را به اتاق دیگری بفرستید).

-هر روز نیم ساعت از وقت خود را بدون اظهار مخالفت به گوش کردن صحبت های فرزندتان اختصاص دهید.

-تمرین کنید تا مدام روی افکار مثبت تمرکز کنید طوری که هنگام انجام کارهای خانه یا در مسیر رفت و برگشت به خانه،آرامش داشته باشید و به اتفاق های خوب بیندیشید.

-گاهی اوقات ،به جای آنکه همیشه مطابق میل بچه ها غذا بخورید ،غذای مورد علاقه خود را تهیه کنید.

-از امکاناتی که برایتان وجود دارد،استفاده کنید:مراکز تفریحی کودکان،مهدهای کودک،فرهنگسراها و کلاسهای آموزشی والدین.

-بدانید گاهی نامرتب بودن هم می تواند زیبا باشد،پس خانه مرتب و ایده ال خود را برای چند سال رها کنید.

-در خانه،محل مرتب و تمیزی را در نظر بگیرید،جایی که بچه ها اجازه ورود به آن جا را نداشته باشند.طوری که محل امن و آرامی برای خود داشته باشید.

-بنشینید،صحبت کنید و با هم برای از میان برداشتن مشکلات راه حل پیدا کنید.

در مورد تربیت کودکان شایعات زیادی هست،مثلا “مراقبت فرزندان،دیگر وقتی برای آدم نمی گذارد”، “تا وقتی بچه ها بزرگ شوند،نمی توانید روی آرامش را ببینید”،با تولد فرزندتان،دیگر به خود تعلق ندارید و باید مدام در خدمت او باشید”هیچیک از این حرف ها حقیقت ندارد. در واقع ،تربیت فرزندان برای والدین شادی و نشاط به ارمغان می آورد.

 

Refrence; Love,Laughter & Parenting.Shaaron biddulph

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.