ساری-ایرنا-مدیرکل بهزیستی مازندران گفت : طرح غربالگری شناسایی کودکان اوتیسمی در ۸۰۰ مهد کودک این خطه شمال کشور وارد مرحله اجرایی شد.

دکتر سعید آرام روز پنجشنبه درگفت وگو با خبرنگارایرنا افزود : در مجموع در این طرح افزون بر ۲۲ هزار کودک حاضر درمهدکودک های مازندران تحت پوشش قرار می گیرند.
وی اضافه کرد : هم اکنون حدود ۱۵۰ کودک دارای اوتیسم در این استان شناسایی و در سه مرکز فعال اوتیسم وابسته به بهزیستی خدمات دریافت می کنند.
وی مراکز فعال اوتیسم درمازندران را مربوط به شهرستان های ساری ، آمل و چالوس اعلام کرد و اظهار کرد که در سال جاری ۲ مرکز دیگر در شهرستان های بابل و تنکابن نیز ایجاد می شود.
دکتر آرام افزود : طرح غربالگری شناسایی کودکان مبتلا به اوتیسم در مهد کودک های مازندران حداقل در یک دوره سه ماهه انجام و نتایج آن نیز به خانواده ها اعلام می شود.
وی ناآشنایی خانواده ها از بیماری اوتیسم را یکی از دلایل اصلی برای ورود بهزیستی برای اجرای طرح غربالگری دانست.
** اوتیسم چیست؟
اوتیسم (به انگلیسی: Autism) نوعی اختلال رشدی (از نوع روابطاجتماعی) است که با رفتارهای ارتباطی، کلامی غیرطبیعی مشخص می شودو علائم این اختلال تا پیش از سه سالگی بروز می کند و علّت اصلی آن ناشناخته است. این اختلال در پسران شایع تر از دختران است.
**تاثیراوتیسم
این اختلال بر رشد طبیعی مغز در حیطه تعاملات اجتماعی و مهارت های ارتباطی تأثیر می گذاردو کودکان و بزرگسالان مبتلا به اوتیسم، در ارتباطات کلامی و غیر کلامی، تعاملات اجتماعی و فعالیت های مربوط به بازی، مشکل دارندو این اختلال، ارتباط با دیگران و دنیای خارج را برای آنان دشوار می سازد.
براساس آمارغیررسمی از ۶۰ تا ۷۰ تولد احتمال وجود یک نوزاد اوتیسم وجود دارد.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.