دلایل بوی بد دهان کودک

داشتن فرزند آسان نیست و اگر یک نفس بدبو را به معادله اضافه کنید، سخت تر نیز می شود. داشتن تنفس بدبو چیزی است که همه ما حداقل یک بار در هر سنی تجربه کرده ایم. در بیشتر موارد، این وضعیت کوتاه مدت و موقتی است و در عرض یک یا دو روز از بین می رود. در موارد حادتر، مداخله دندانپزشک یا پزشک ممکن است مورد نیاز باشد. اگر متوجه شوید که به رغم رعایت بهداشت دهان و دندان، فرزندتان دچار مشکل بدبویی بازدم است، باید موضوع را جدی بگیرید. چند نکته در مورد چگونگی کمک به فرزندانی که تنفسی بدبو دارند، حائز اهمیت است.

۱- بهداشت دهان و دندان ضعیف

علت اصلی تنفس بدبو در کودکان، حضور باکتری های خاصی در دهان است. اگر بهداشت دهان و دندان نادیده گرفته شود، ذرات موجود در مواد غذایی در دهان، دندان ها، لثه ها و زبان ها جای می گیرند. این باعث می شود که کودک شما بدبو تنفس کند.

تنفس های بد حتی در نوزادانی که هنوز دندان در نیاورده اند، وجود دارد. عادت های صحیح مراقبت، مسواک زدن و بهداشت دهان و دندان باید در میان بچه ها در هر مقطع از رشد دندان ها انجام شود. دندانپزشکان توصیه می کنند که هر روز صبح و شب قبل از خواب، دندان های کودک خود را بشویید تا دهان از باکتری های ایجاد کننده پوسیدگی، که ممکن است از ذرات غذایی که در دهان وجود دارند، باقی مانده باشند، پاک شوند.

۲- خشک شدن دهان

گاهی اوقات ، وقتی که نمی توانیم از طریق سوراخ بینی مان، نفس بکشیم، از طریق دهانمان نفس می کشیم. این ممکن است باعث شود دهان کودک شما خشک شود. وقتی دهان خشک است، بی بزاقی و یا کم بودن آن، باعث می شود که آنجا به محلی ایده آل برای انباشت و رشد باکتری های تولیدکننده بو تبدیل شود.

کاهش بزاق به معنی افزایش باکتری های بد است. در طول مدت خواب، بدن ما به اندازه بیداری بزاق تولید نمی کند و به همین دلیل است که ما در صبح با بوی بد دهان از خواب بیدار میشویم.

۳- غذای بد یا اسنک ها

وعده های غذایی و تنقلات که شامل مواد غذایی تلخ مانند سیر و پیاز هستند، می توانند باعث ایجاد بدبویی موقت در کودکان شوند، زیرا آنها در دستگاه گوارش کودک شما حرکت می کنند. غذاهای حاوی شکر مانند آب نبات و نوشابه ها می تواند به طور بالقوه برای دهان کودک شما مضر باشند و این به خاطر این واقعیت است که باکتری ها جذب شکر می شوند. برای جلوگیری از تنفس بدبو، فرزندتان را تشویق کنید که بعد از هر وعده غذایی دندان های خود را بشوید. این امر مخصوصاً پس از خوردن یک دسر بسیار مهم است.

۴- اشیاء خارجی

بچه ها کنجکاو هستند و ممکن است چیزهایی را از اسباب بازی ها به دهانشان برسانند. اگر این اشیاء گیر کرده باشند، ممکن است نقش غذای مانده را ایفا کرده و نفسی بدبو را ایجاد کنند.

۵- وضعیت خاص یا بیماری

عفونت های سینوسی مثل سرفه و یا سرماخوردگی و آلرژی ممکن است باعث نفس بدبو شود. باکتری ای که در دستگاه تنفسی یافت می شود در مسیر دهان باعث بوجود آمدن این بو می شود. حرکات نامنظم روده همچنین می تواند نفسی بدبو ایجاد کند.

۶- پوسیدگی دندان

ترس از پوسیدگی دندان در همه والدین وجود دارد. در موارد مستعد پوسیدگی، مسواک زدن به تنهایی کمک نمی کند و به خاطر جمیع مسائل دندانپزشکی است. مراجعه دائمی به دندانپزشک یک اقدام پیشگیرانه در این گونه موارد است.

علاوه بر همه موارد فوق، بهترین راه برای جلوگیری از نفس بدبو، تشویق به مسواک زدن منظم با استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید است. این کار باید به محض درآمدن دندان ها انجام شود. در این راه طبق گفته های قدیمی ها، پیشگیری بهتر از درمان است.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.