دادن خبر مرگ به کودکان

صحبت کردن با کودکان درباره مرگ می تواند سخت باشد. مخصوصا اگر شما یکی از نزدیکانتان را از دست داده باشید و بخواهید خبر مرگ را به کودک بدهید. اما صحبت کردن در این باره به صورت باز و صادقانه می تواند به فرزندتان کمک کند تا درک بهتری از آنچه در اطرافش در حال رخ دادن است داشته باشد.

هنگامی که یکی از عزیزان شما فوت می کند، به محض آنکه توانستید با فرزندتان در این باره صحبت کنید. اگر کودکتان به طور اتفاقی متوجه این موضوع شود یا آن را از کسی که به او نزدیک نبود بشنود، امکان دارد گیج و عصبانی شود.

اگر بیش از یک کودک در خانواده خود دارید، امکان دارد به تمام آن ها با هم خبر ناگوار را بگویید یا آن ها را تک تک کنار بکشید و به تنهایی موضوع را برایشان توضیح دهید. هنگامی که می خواهید نحوه توضیح این واقعه را به آن ها انتخاب کنید، بهتر است سن، حالت روحی و اخلاق آن ها را در نظر بگیرید.

کودک شما برای درک مرگ به کمکتان احتیاج دارد. پس بهتر است آنچه که اتفاق افتاده را به صادقانه و ساده ترین حالت ممکن به او توضیح دهید. برای مثال می توانید بگویید: خبر ناراحت کننده ای دارم. عمه ات امروز صبح فوت کرده.

با استفاده از کلمه مرگ و فوت کردن و مردن، می توانید از بروز مشکلاتی جلوگیری کنید. اگر بگویید فردی به خواب رفته یا به دیار باقی شتافته امکان دارد فرزندتان گیج شده یا بترسد. برای مثال، اگر به کودکی بگویید پدر بزرگ به خواب ابدی فرو رفته، امکان دارد از خوابیدن بترسد. چرا که فکر می کند ممکن است دیگر بیدار نشود.

کودکان کم سن و سال تر ممکن است معنای مرگ را ندانند، پس احتمال دارد نیاز باشد مرگ را برایشان توضیح دهید و مطمئن شوید که آن ها متوجه شده اند که این یک امر گریز ناپذیر است. برای مثال بگویید: مرگ به این معناست که بدن خاله ات دیگر کار نمی کند. او نمی تواند نفس بکشد یا حرکت کند یا تو را در آغوش بگیرد.

اگر احساس می کنید حرف زدن درباره مرگ برایتان سخت است، بهتر است این گفتگو را اول با یک بزرگسال تمرین کنید. می توانید تمرین کنید که اول چه چیزی را بگویید و چگونه به سوالات فرزندتان پاسخ بدهید. یا می توانید چند نکته را برای خود یاداشت کنید تا راحت تر آن ها را به خاطر بیاورید زیرا نحوه دادن خبر مرگ بسیار مهم است.

همچنین بهتر است به این فکر کنید که اگر جوابی برای سوالات فرزندتان نداشتید، به او چه بگویید. اشکالی ندارد که به او بگویید: نمی دانم، اما سعی می کنم متوجه شوم.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.