ثبت رفلکس‌های مردمک راهی برای تشخیص زودهنگام اوتیسم

نتایج تحقیقات جدیدی که در ژورنال نیچر منتشر شده است نشان می‌دهد که مردمک چشم کودکانی که در سالهای بعد تشخیص اتیسم گرفته‌اند در پاسخ به نور انقباض بیشتری نشان می‌دهد. این تحقیق بر روی کودکان بین ۹ تا ۱۰ ماهه انجام گرفته است و نتایج نشان می‌دهد که مردمک چشم گروهی که در سه‌سالگی تشخصی اتیسم گرفته‌اند در زمان انجام این پژوهش حدود ۲۰ درصد بیشتر انقباض نشان داده است.

این یافته می‌تواند به یافتن مسیر بیولوژیکی اختلال طیف اتیسم یاری رساند زیرا تغییرات اندازه مردمک در واکنش به نور وابسته به میزان فعالیت مولکول‌های استیل کولین است. استیل کولین پیامرسان عصبی (نوروترانسمیتر) در رشته‌های عصبی پاراسمپاتیک تراوش‌شونده از رشته‌های پیش گره‌ای و پس گره‌ای است و پیش‌تر نشانه‌هایی در تفاوت عملکرد این مولکول در افراد دارای اوتیسم مشاهده شده بود.

پژوهش‌های گذشته تفاوت عملکرد الگوی تغییرات اندازه مردمک چشم در افراد دارای اتیسم را نشان داده بود اما این پژوهش بر روی نوزادها انجام شده‌است و از این جهت حائز اهمیت بسیاری در تشخیص زودهنگام این اختلال است.

محققین قصد دارند در پژوهش‌های بعدی به بررسی الگوی تغییرات اندازه مردمک چشم در نوزادهایی که چند هفته بیشتر از تولدشان نگذشته است بپردازند.

 

مرجع: مجله اوتیسم

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.