توصیه هایی برای برقراری ارتباط بهتر با کودکان دارای اتیسم

۱- اتیسم کودک بخشی از آن چیزیست که او هست نه همه آن: اگر کودک را به چشم یک موجود ناتوان نگاه کنید، سطح توقع شما از سطح توانایی های کودک پایین تر می رود و این خطر را به دنبال دارد که او دیگر برای پیشرفت تلاشی نکند.

۲- به تمام روش هایی که کودک سعی می کند با آنها ارتباط برقرار کند توجه کنید: برای کودک دارای اتیسم بسیار سخت است که بگوید چه می خواهد در حالیکه یا نمی تواند حرف بزند و یا هیچ راهی برای نشان دادن احساساتش پیدا نمی کند. ممکن است گرسنه، مضطرب یا ترسیده باشد و کلمه مناسبی برای حسی که دارد پیدا نکند، شما باید نسبت به زبان بدن او،گوشه گیری ها، بدخلقی ها و هر رفتاری که به شما نشان دهد مشکلی وجود دارد، حساس و تیز باشید.

۳- به قصدمند بودن حرف های کودک توجه کنید: ممکن است کودک اتیستیک، جمله ها و عباراتی را از تلویزیون و یا از دیگران شنیده و در خاطرش نگه داشته باشد و در موقعیت نامربوطی، آن را بیان کند. حواستان باشد که این جمله ها نشان دهنده ی مهارت ارتباطی سطح بالایی نیست ولی این موضوع را نشان می دهد که کودک می داند که شما از او انتظار دارید برای برقراری ارتباط، از گفتار استفاده کند.

۴- میان نخواستن و نتوانستن کودک تمایز قائل شوید: وقتی از فاصله دور، کودک را صدا می زنید و چیزی می گویید: کودک، حرف شما را اینطور می شنود (نازنین# ؟ @ * # **)  به جای این کار، به کودک نزدیک شوید، توجه او را جلب کنید و بعد بگویید (نازنین،کتابت را بگذار زمین، وقت نهار است.) به این ترتیب کودک می فهمد که چه انتظاری از او دارید.

۵- ارتباط خود با کودک را با محرک های بینایی همراه کنید: کودک اتیستیک از نظر بینایی وضعیت خوبی دارد ولی پردازش شنیداری او ضعیف است و تا بخواهد جمله های شما را از راه شنیداری، پردازش و درک کند، جمله ها محو شده اند. اطلاعات را در قالب تصویر به او ارائه کنید و چندبار تکرار کنید. کودک آن ها را می فهمد و در مواقع مشابه از آن تصاویر استفاده می کند.

۶- جملات ارتباطی تان را واضح و ساده انتخاب کنید:کودک اتیستیک جملات را به صورت تحت اللفظی درک می کند. ضرب المثل ها و کنایه ها را کنار بگذارید تا رفتار بهتری از سمت کودک ببینید (مثلا به جای جمله:  پرنده پر نمیزند! خیلی واضح به کودک بگویید که کسی اینجا نیست.)

۷- با تعامل اجتماعی به کودک کمک کنید: او را راهنمایی کنید که چطور وارد بازی همسالان شود و در مواقع مختلف چگونه از کلمات مناسب استفاده کند.

۸- بر توانایی های کودک تمرکز کنید، نه ناتوانی ها: احاطه شدن در فضایی که مدام در کودک احساس شکست ایجاد کند، توان یادگیری او را کاهش میدهد. مهارت های ارتباطی کودک اتیستیک را بیابید و آن ها را تقویت کنید.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.