توانمند سازی دختران دارای اتیسم

شرکت “YES SHE CAN ” یک موسسه غیر انتفاعی است که از سال ۲۰۱۳ آغاز به کار کرد.شرکت مذکور یکی از چند موسسه است که به تازگی در زمینه کارآفرینی افراد طیف اتیسم فعالیت دارد و در واقع فروشگاهی برای فروش عروسک ها, کتاب و دیگر محصولات برند “دختران آمریکایی ” می باشد.هدف این موسسه تلاش برای بهبود مهارتهای بنیادی واجتماعی زنان مبتلا به اتیسم ویا اختلالات مشابه در محیط کار است و از دختران نوجوان و زنان جوان طیف اتیسم در فروشگاههای “Girl AGain” به عنوان کارمند استفاده می کند. این موسسه توسط مارجری مدفیس پایه گذاری شد .وی دختری مبتلا به اتیسم داشت و پس از ۳۰ سال خدمت در زمینه بازاریابی شرکت های بزرگ این پروژه را شروع کرد.ماجری این کار را نه تنها به خاطر اشتیاق بیش از حد دخترش به برند “دختران آمریکایی” بلکه به دلیل نیاز بازار به محصولات این کمپانی آغاز کرد.

امروزه حدود ۸۰% از بزرگسالان طیف اتیسم بیکار هستند.

در حقیقت “Girl AGain” اولین محیطی است که بدون ایجاد استرس برای پرورش زنان جوان و ایجاد آمادگی برای حضور در محیط کار , تلاش می کند.این موسسه از موثرترین روش های آموزش در این زمینه استفاده می کند و کارفرمایان قراردادی و یا کارفرمایانی که افراد طیف اتیسم را استخدام می کنند نیز می توانند از این تکنیک ها استفاده کنند.

کارکنان “Girl AGain” محصولات را دسته بندی و آماده می کنند و سپس آنها قیمت گذاری کرده و برای فروش در فروشگاه قرار می دهند. آنها علاوه بر آموزش در مورد رفتار مناسب در محیط کار , همکاری و تصمیم گیری در زمینه هایی مانند تحقیق, بازاریابی, تهیه لیست از اجناس, فروش و خدمات مشتریان نیز آموزش می بینند.

محصولات و نتایج حاصل از پروژه “YES SHE CAN ” در فروشگاه های “Girl AGain” عرضه می شود . این محصولات شامل عروسک, کتاب و محصولات جانبی است.این فروشگاه در نیویورک واقع شده است.

در حالی دختران غیر اتیستیک با افزایش سن علاقه خود را به عروسک ها از دست می دهند اما دختران طیف اتیسم فشار اجتماعی قابل توجهی را برای کنار گذاشتن عروسک ها خود تجربه نمی کنند.تعدادی از کارآموزان در این موسسه همزمان با کسب مهارت در زمینه تولید این عروسک ها , اشتیاق اولیه خود را نسبت به این عروسک ها از دست نداده اند. مهارت افراد در زمینه های مختلف می تواند به عنوان زیر بنایی برای گسترش دیگر مهارت های اجتماعی باشد و همچنین زمینه را برای ورود به عرصه رقابت ایجاد می کند.

ممکن است که در ابتدا تمام کارآموزان با قوانین موسسه آشنایی نداشته باشند ولی به دنبال فعالیت هایی که در این موسسه انجام می دهند با این روند به طور کامل آشنا می شوند. هدف آن است که توانایی زنان مبتلا به اتیسم را افزایش یابد تا بتوانند شغلی ایدهآل داشته باشند و درآن بدرخشند و یکی ازجنبه های مثبت تجارت هایی این چنینی این است که در آن چندین ردیف شغلی وجود دارد و هر کس با توجه به توانایی های خود می تواند شغل مناسب خود را بیابد.

مشتریان این فروشگاه ها شامل کسانی می شود که برای اولین بار عروسک می خرند و یا مجموعه ایی از عروسک ها ها را دارند. با اینکه اکثر مشتریان دختران ۷ تا ۱۰ سال هستند ولی مشتریان پسر, مرد, زن و دختر نوجوان نیز از این فروشگاه ها بازدید می کنند و احترام خاصی برای کارآموزان این موسسه قائل هستند.

 

مرجع: انجمن اتیسم ایران

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.