تشخیص افسردگی کودک

اینکه بچه ها در گاه به گاه احساس ناراحتی، غمگین بودن و پرخاشگری داشته باشند و یا حالشان خوب نباشد کاملا طبیعی است. اما زمانی که احساسات و افکار منفی طولانی مدت می شوند و توانایی کودک را برای عملکردی طبیعی محدود می کند، احتمالا پای افسردگی کودک در میان است.

افسردگی نوعی اختلال رفتاری است. مشخصه بارز آن وقتی است که کودکان برای هفته ها، ماه ها یا حتی بیشتر غمگین، دلسرد و پرخاشگر هستند. مشخصه ی دیگری که نشان می دهد احتمالا کودک دچار افسردگی شده است افکار منفی است. که این افکار منفی شامل رفتارهایی مثل تمرکز بر روی مشکلات و خطاها، اغلب انتقاد کردن از خود و دیگران و شکایت کردن در مورد همه چیز است.

افسردگی کودک می تواند در انرژی، تمرکز، و حتی اشتهای فرد اثر بگذارد. بچه های افسرده ممکن است علاقه شان به فعالیت ها و تکالیف مدرسه شان را از دست بدهند، خسته به نظر برسند، زود تسلیم شوند یا حتی از دوستان و خانواده فاصله بگیرند.

وقتی کودکان افسرده می شوند تلاش برای بهبود افسردگی شان سخت می باشد حتی وقتی که، کاری هایی را انجام می دهی که از آن لذت می برند. افسردگی کودک باعث می شود احساس بی ارزشی، طرد شدن و یا غیر دوست داشتنی بودن داشته باشند. این بیماری باعث می شود مشکلات روزانه شان سخت تر از آن چیزی که واقعیت هستند به نظر برسند. وقتی افسردگی شدیدتر می شود می تواند منجر به این شود که کودکان به فکر خود آزاری و یا حتی خودکشی بیافتند.

فهمیدن این که یک کودک افسرده است برای والدین و دیگر بزرگسالان سخت است. یک رفتار پرخاشگرانه یا عصبی ممکن است یک طرز برخورد بد یا بی احترامی تلقی شود. انرژی کم و عدم علاقه ممکن است همانند عدم تلاش کودک به نظر برسد. والدین( و حتی خود کودکان و نوجوانان) متوجه نمی شوند که این رفتارها می تواند علائم افسردگی باشد.

چون افسردگی به روش های مختلفی بروز پیدا می کند و فهمیدن آن سخت است اگر کودکان شما برای هفته ها احساس ناراحتی و رفتار های بد دارند صحبت با یک پزشک برای شما مفید می باشد.

شناخت افسردگی و دیگر اختلالات رفتاری

برای شناخت افسردگی و دیگر اختلالات رفتاری مشابه، پزشکان و متخصصان سلامت ذهنی، از دسته بندی های مختلفی استفاده می کنند. همه ی آن افراد افسردگی را به عنوان مشخصه اصلی دارند اما به طریق مختلفی پیشرفت کرده اند. برای مثال:

افسردگی ماژور(عمده) افسردگی شدیدی است که تازگی ها افزایش پیدا کرده است و حداقل برای دو هفته طول می کشد.

افسردگی بالینی (که افسردگی دیستایمیا یا افسرده خویی نامیده می شود) یک نوع افسردگی ملایم است که به مرور پیشرفت می کند و برای دو سال یا بیشتر طول می کشد.

اختلالات ناسازگاری با حالت های افسردگی نوعی افسردگی است که بعد از یک اتفاق ناراحت کننده پیشرفت می کند- که می تواند یک حادثه طبیعی باشد یا مرگ یک نفر از خانواده.

اختلال عاطفی فصلی نوعی از افسردگی است که مربوط به در معرض نور قرار گرفتن است. این افسردگی زمانی شروع می شود که ساعات روشنایی روز کمتر می شود. برای مثال در طول ماه های زمستان.

اختلالات دو قطبی (که هم چنین به آن افسردگی شیدایی و یا مانیا و افسردگی دو قطبی نیز گفته می شود) شرایطی است که شامل افسردگی شدید می شود و به عبارت دیگر باعث افسردگی شیدایی(احساسات شدید) می شود.

اختلال رفتاری بهم ریختگی هیجانی نوع شدید تری است که همراه با کج خلقی و خشم همیشگی، طغیان و خشم، و زود رنجی همیشگی همراه است که حداقل یک سال در یک بچه ی کمتر از ۶ سال طول می کشد.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.