تاثیر تغذیه مناسب بر سلامت کودک

تغذیه مناسب و رژیم غذایی درست نقش اساسی و بسیار مهمی در افزایش قد کودک شما خواهد داشت. بدن برای اینکه به وزن و قد مناسبی برسد به ویتامین‌ها، مواد معدنی و مغذی نیاز دارد. رژیم غذایی متعادل غنی از کلسیم، فسفر، ید و منیزیم برای رشد کافی، ضروری است. مصرف چربی‌های ترانس و چربی‌های اشباع شده باید محدود شوند؛ چراکه هضم آنها دشوار است و مانع جذب سایر مواد غذایی می‌شود. بنابراین در رژیم غذایی خود از موادی استفاده کنید که مقدار کافی از پروتئین، کربوهیدرات، اسیدهای آمینه و کلسیم در آن ها وجود داشته باشد.

نقش کلسیم در رشد بدن انسان نباید فراموش شود. کلسیم برای رشد و استحکام استخوان‌ها و غضروف‌ها حیاتی است. بنابراین به شدت توصیه می‌کنیم با مصرف شیر و لبنیات تازه نیازهای بدن خود را به کلسیم پاسخ دهید. علاوه بر این، باید روزانه میزان ۸ تا ۱۰ لیوان آب هم بنوشید تا سموم بدن شما دفع شوند.

کودکانی که یک صبحانه سالم می خورند، قادرند نیازهای تغذیه ای روزانه خود را تأمین و وزن خود را کنترل کنند. این کودکان سطح کلسترول پایین‌تری داشته و احتمال این که کودکانی که صبحانه می خورند، غذاهایی با سطح مناسب از املاحی چون کلسیم، فسفر، منیزیم و ویتامین ها مانند ریبو فلاوین، ویتامین آ، ث، ب۱۲ و فولات دریافت کنند بیشتر از کودکانی است که وعده صبحانه را حذف می کنند. در نتیجه در مقایسه با بقیه کودکان دیگر افزایش قد طبیعی خواهند داشت.

در کودکانی که کاهش وزن دارند با صبحانه  نخوردن نمی‌توانند میزان کالری از دست رفته را در وعده‌های دیگر جبران کنند و برعکس، در مورد کودکانی که افزایش وزن دارند عدم مصرف صبحانه باعث پرخوری بیش از حد آنها در ساعات بعدی روز می شود که همگی در روند افزایش قد موثر است.

مصرف یک واحد شیر (یک لیوان) در وعده صبحانه هم توصیه می‌شود (بهتر است از شیر کامل استفاده کنید) چون موجب رفع بی حالی، بی حوصلگی و عصبانیت شده و مغز را برای یادگیری بیشتر و یادآوری آسان‌تر آماده می‌کند. این اتفاق به این دلیل رخ می‌دهد چون کلسیم شیر از جذب آهن غذا جلوگیری می‌کند و صبحانه کمترین میزان آهن را دارد، مصرف شیر در این وعده مطلوب است.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.