تاثیرات شب یلدا بر کودکان

شب یلدا از رسوم مورد علاقه ایرانیان می باشد اما شب یلدا چه فوایدی برای کودکان دارد.

کم کردن احساس تنهایی

دورهمی های خانوادگی، احساس تنهایی را کم می کند. صله رحم به معنای برقراری پیوند و داشتن لطف و مهربانی به دیگران است و ما وقتی این مهارت را به صورت عملی به کودک یاد می دهیم، در واقع او را یک قدم در مسیر رشد اجتماعی پیش می بریم.

ایجاد احساس امنیت

فرزند ما در کنار اعضای خانواده و فامیلش بیشتر احساس امنیت می کند. این که می داند فامیلی دارد که با ناراحتی او ناراحت و با خوشحالی او خوشحال می شود، حس ایمن بودن دارد و این حس عاملی بسیار مهم در فرایند رشد او محسوب می شود و می تواند به سلامت روان او کمک کند.

احساس ارزشمند بودن و حرمت نفس

بچه ها در دورهمی های خانوادگی می توانند با هم سن و سال های خود که آن ها را می شناسند تعامل بیشتری داشته باشند واین مسئله درشکل گیری هویت منحصر به فرد کودک نیز نقش دارد.

کم شدن استرس و اضطراب

یکی دیگر از دستاوردهای صله رحم برای کودکان به خصوص آن هایی که به شدت خجالتی و کم رو هستند، این است که می توانند حضور در محیط های امن را تمرین کنند تا به مرور اضطراب و استرس شان از صحبت کردن با دیگران یا حرف زدن در جمع های بزرگ ترها کم شود.

به طور کلی صله رحم و تازه کردن دیدارها با اعضای خانواده و فامیل که جز سنت های اصلی شب یلدا محسوب می شود می تواند مانعی حتی کوچک باشد که جلوی این همه فردگرایی را در خانواده های درحال مدرن شدن ایرانی می گیرد و به کودکان حس داشتن یک حمایت اجتماعی مناسب را می دهد. در واقع وقتی فرزند ما در چنین جمع هایی قرار می گیرد احساس می کند که می تواند روی این افراد حساب کند، از پیشنهادهای سودمندشان استفاده کند، با آن ها همفکری کند و از حمایت لازم عاطفی در مواقع لزوم بهره مند شود. درست به همین خاطر هم هست که بسیاری از روان شناسان دورهمی های شب یلدا و رسوم مشابه را فرصتی خوب برای ایجاد حس تعلق داشتن به یک گروه می دانند که در افراد افسرده کمتر دیده می شود.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.