بخش گفتاردرمانی مرکز توانبخشی رشد به‌صورت تخصصی با داشتن درمانگران باتجربه و با سرپرستی دکتر سجاد حق شناس (کارشناس ارشد گفتاردرمانی، دانشجوی دکترای علوم اعصاب شناختی) خدمات ارزیابی ،تشخیص،طراحی برنامه درمانی و مشاوره اختلالات گفتار، زبان ، ارتباطی-شناختی و نقایص پردازش شنیداری و مشکلات حرکتی و حسی اندامهای گفتاری را در کودکان ارایه میدهد.

در این بخش، کودکان با اختلالات رشدی زبان ازجمله تأخیر در رشد گفتار و زبان ، آسیب‌های شنوایی ، عقب‌ماندگی ذهنی ،اوتیسم و… ، اختلالات اکتسابی زبان ازجمله اختلالات زبانی ناشی از ضربه به مغز و… ، اختلالات صوت و اختلالات تشدید مانند شکاف کام ، اختلالات روانی گفتار ازجمله لکنت و کلاترینگ ، اختلالات تلفظی واج‌شناختی ، اختلالات یادگیری و نارساخوانی و هم‌چنین کودکانی که دچار اختلال حسی-حرکتی در ناحیه دهان و صورت ، اختلال بلع و مشکلات تنفسی هستند می‌توانند از خدمات حرفه‌ای و تخصصی این سایت بهره‌مند شوند.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که در درمان اختلالات گفتار و زبان به دلیل تأثیر آن بر ویژگی‌های روانشناختی و اجتماعی فرد، زمان از اهمیت بسیاری برخوردار است . همچنین برقراری ارتباط مستلزم یکسری مهارت‌هایی شامل تعامل با دیگران ، درک معانی واژگان ،بیان مقصود و تلفظ صحیح می باشد و درصورتی‌که کودک در هرکدام از این حوزه‌ها دچار مشکل باشد برقراری ارتباط وی با دیگران را تحت تأثیر قرار میدهد و در صورت عدم دریافت درمان به‌موقع و صحیح ممکن است مشکلات جدی در آینده کودک ایجاد شود.

همچنین ازآنجایی‌که رشد مهارت‌های زیربنایی برای پیشرفت کودک در مهارتهای گفتار ، توجه و تمییز شنیداری ، ژستها و تقلیدها و یکپارچگی سیستم حسی-عصبی گفتار و… لازم است، بنابر این کودکانی که دچار تاخیر در رشد گفتار و زبان هستند در صورتی که درمان به موقع و صحیح دریافت نکنند و محیط زبانی آن ها صحیح و غنی نشود ممکن است علاوه بر مشکلات بیانی دچار مشکلاتی دیگر از جمله مشکلات یادگیری در سنین مدرسه شوند. پس توجه به مشکلات گفتار و زبان، ارزیابی تخصصی و دریافت برنامه درمانی مناسب و به موقع برای این‌کودکان بسیار حایز اهمیت می باشد. در بخش گفتار درمانی خانواده ها می توانند از خدمات و مشاورات حرفه ای و تخصصی به همراه بهره مندی از به روز ترین نرم افزار ها، آزمونها، پروتکل ها و روش های گفتار و زبان بهره مند شوند.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.