بازی کردن کودکان

شیوۀ طبیعی یادگیری برای کودک، بازی کردن است. برای کودکان، بازی کردن و یادگیری متضاد یکدیگر نیستند. کودکان از موقعیتهای « یادگیری » که لذت بخش باشند بهره می برند. مثلاً با استفاده از اسباب بازی های ساختمان سازی، کار کردن با پازل، دومینو، و اسباب بازیهای نخ کردنی و جور کردن رنگها، جنس ها، و شکل ها، کودکان مهارت هایی اساسی را فرا می گیرند که بعدها آنها را قادر می سازد خواندن ، نوشتن، و شمردن را بیاموزند.

اسباب بازی های حاضری جهت یادگیری الزامی نیستند، زیرا کودکان به هر حال بازیها و اسباب بازیهایی برای خودشان ابداع می کنند، ولی اسباب بازیهای مناسب می توانند محرک لازم برای جستجو و کشف چیزهای جدید را فراهم کنند. نیازی هم نیست اسباب بازیها گران یا پیچیده باشند. بهترین اسباب بازیها آنهایی هستند که کودک را مجذوب خود می کنند و کودک بارها و بارها به سراغ آنها می رود. غالباً یک وسیله خانگی مثل لگن لباس شویی که می توان از آن به عنوان قایق ، اتومبیل ، یا استخر استفاده کرد، اسباب ساعتها بازی تخیلی را فراهم می آورد. در حقیقت برای فراهم کردن نوع وسایل بازی که برای تضمین پیشرفت عقلی آتی کودک ضروری است. لازم نیست حتی یک اسباب بازی آموزشی بخرید.

یکی از راههایی که می توانید رشد کودک خود را تسریع کنید، عبارت است از تشویق بازیهای خلاق با استفاده از یک محیط جذاب. روشی که شما برای چیدن و نمایش اسباب بازیهای کودکتان به کار می برید تا حدود زیادی در تعیین اینکه آیا او با آنها بازی خواهد کرد یا نه ، نقش دارد. اگر اسباب بازیها به صورت درهم و برهم داخل جعبه ای ریخته شوند، برای کودک جذابیتی نخواهند داشت. در حالی که اگر اسباب بازیها خوب به نمایش گذاشته شده و با نظم و ترتیب به صورت مناظر کوچک یا تابلوهای کوچک چیده شده باشند، او را به بازی کردن و ترتیب دادن آرایشهای ابتکاری دیگر تحریک می کنند.

وجود فضاهایی برای بازی در حوزه فعالیتهای خاص، مثل یک سینی پر از شن، یک میز رنگ آمیزی ، و جایی که کودک بتواند آب بازی کند، مفید است. در صورتی که از لحاظ ایمنی احتیاطهای لازم را به عمل آورید، آشپزخانه محل ایده آلی برای بازی کردن است، بخصوص اگر میز و صندلی مناسب کودک، اجاق اسباب بازی، و مقداری ظرف و ظروف و دیگ و ماهیتابه برای بازی وجود داشته باشد. می توان گوشه ای را برای عروسکها در نظر گرفت که کودک بتواند هر شب عروسکها را بخواباند و صبح روز بعد آنها را برای صبحانه بیدار کند. اسباب بازیها می توانند ساده باشند، گهواره ها را می توان از سبدهایی که یک لایه پارچه داخل آنها انداخته شده است ساخت، و افزودن یک صندلی بچه بسیار کوچک، و یک کمد کشویی برای لباسهای عروسکها به ایجاد فضایی واقعی نما برای خانه عروسکها کمک می کند.

یک محیط جالب فقط به داخل منزل محدود نمی شود. اگر شانس داشتن یک باغچۀ بزرگ یا باغ را دارید می توانید آن را با تجهیزات مناسبی مانند جعبه شن، تاب، سرسره، نردبان، تخته تعادل، و تپۀ کوچکی ایجاد شده در زمین چمن، که همگی محرک قوۀ تخیل کودکتان هستند، پر کنید.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.