افزایش خطر ابتلا به اوتیسم با تب در دوران بارداری

طبق پژوهشی که اخیرا نتایج آن انتشار یافته‌است، تب در دوران بارداری خطر ابتلا به اوتیسم را در کودک افزایش می‌دهد.

این پژوهش که به وسیله محققان دانشگاه کلمبیا آمریکا و مراکز تحقیقاتی نروژ با بررسی بیش از ۹۵ هزار مادر باردار انجام گرفته است نشان می‌دهد بروز یک تب در سه ماهه‌ی دوم بارداری ممکن است خطر ابتلا به اوتیسم را تا ۴۰ درصد افزایش دهد. بعلاوه بروز چند تب (سه یا بیشتر) در این دوره می‌تواند این خطر را حتی تا سه‌برابر افزایش دهد.

نتایج این پژوهش از نتایج تحقیقات پیشین که نشان می‌داد پاسخ‌های سیستم ایمنی مادر (از جمله تب) هنگام بیماری‌های دوران بارداری ممکن است در رشد مغز جنین اختلال ایجاد کند، پشتیبانی می‌کند. با این حال هنوز مشخص نیست که آیا داروهای کاهش دهنده تب می‌تواند خطر ابتلا را کاهش دهد یا خیر.

این نتایج نباید برای مادران باردار ایجاد نگرانی کند. اکثریت قابل توجهی از زنان که در دوران بارداری تب را تجربه کرده‌اند کودک مبتلا به اوتیسم نخواهند داشت. نتایج این تحقیق هرچند نشان می‌دهد که تب در دوران بارداری خطر ابتلا به اوتیسم را افزایش می‌دهد اما این افزایش مقدار در مقایسه با تعداد افراد مبتلا به اوتیسم ناچیز است به عنوان مثال در این پژوهش تنها ۱.۶ درصد از مادرانی که در دوران بارداری سه مرتبه یا بیشتر دوره تب داشته‌اند کودکشان مبتلا به اوتیسم تشخیص داده شده است، در مقابل ۰.۶ درصد از مادرانی که در دوران بارداری تجربه تب نداشته‌اند و کودکشان تشخیص اوتیسم گرفته‌است.

سیستم ایمنی بدن در هنگام تب گلبول‌های سفید خون را افزایش می‌دهد و باعث آزاد سازی مولکول‌های سیتوکین می‌شود. این مولکول‌های وظیفه مقابله با عفونت‌ها را بر عهده دارند. با این‌حال تحقیقاتی که بر روی موش‌ها انجام پذیرفته‌است نشان می‌دهد که همین مولکول‌ها وارد جریان خون جنین شده و می‌توانند برخی از ژن‌هایی که مرتبط با اوتیسم هستند را دستکاری کنند و این موضوع احتمالا دلیل ارتباط افزایش خطر ابتلا به اوتیسم با تب در دوران بارداری است.

محققان بیان می‌کنند که تب‌های کوتاه مدت که معمولا در زمان اندکی رفع می‌شوند احتمالا مشکل ساز نیستند بلکه دوره‌های تب طولانی یا چندین مرتبه تب در کوتاه مدت احتمالا باعث افزایش زیاد این مولکول‌ها و بروز مشکل خواهد شد.

محققان قصد دارند نتیجه مصرف دارو‌های کاهش دهنده تب را بررسی کنند آنها امیدوارند با مصرف این داروها بتوان ریسک ابتلا به اوتیسم را در زنانی که در دوران بارداری دوره‌های تب را تجربه می‌کنند کاهش داد.

 

مرجع: مجله اوتیسم

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.