اثرات مخرب مقایسه کودکان

مقایسه کردن برای هر شخصی نابود کننده است. این برای کودکان تحقیر کننده است. کودکان بسیار حساس و لطیف هستند و در صورت انتقادهای منفی عملکرد خوبی ندارند. اگر این انتقاد ها به آن ها بگوید که دیگران بهتر از آن ها هستند این بسیار دردناک است. این به این معنا نیست که ما نباید اشتباه هاتشان را به رویشان بیاوریم اما پیشروی از این مرحله بسیار مخرب است.

هر بچه ای متفاوت است. در حال حاضر زمانی که مقایسه کردن انسان ها همه جا فراگیر شده لازم است که به فرزندانمان یاد دهیم گاهی شکست بخورند. مقایسه کردن آن ها در هیچ مرحله ای موثر نخواهد بود. آن ها باید یاد بگیرند که هر روز شخصیت شان را بهتر کنند نه اینکه بهتر از هم گروهی شان شوند.

اینکه به طور مداوم آن ها را نصیحت کنید که چطور از بقیه بهتر باشند هیچ فایده ای نخواهد داشت. بهترین کار این است که بر روی عقده حقارت آن ها از پایه کار شود. کاملا طبیعی است که بخواهیم بدانیم جایگاه فرزندمان در این دنیای رتبه ها و درصدها بین دیگران کجا است. جایی که هر شخصی برای نشستن بر روی صندلی دانشگاه یا دبیرستان تلاش می کند. نصیحت مداوم به آن ها و گفتن اینکه دیگران از او بهتر هستند هیچ کمکی به او نخواهد کرد. بلکه شما تلاش کنید که عقده های کم بینی او را از نو بسازید. در اینجا به پنج اثر مخرب مقایسه کودک اشاره شده است.

۱باعث عدم اعتماد به نفس شان می شود

اگر شخصی به ما بگوید که ما در انجام کاری خوب نیستیم و دیگرانی هستند که آن را بهتر انجام می دهند به طور آرام و پایداری عدم اعتماد به نفس در ما شکل می گیرد. فرزندان ما اگر به حد کافی خوب باشند دیگر سرگردان نخواهند بود.

۲حسادت باعث از بین رفتن ریشه ها می شود

وقتی شما فرزندتان را با یک شخص کامل که در حال حاضر جلوی چشم است مقایسه می کنید فرزند شما ممکن است از شدت حسادت رنج ببرد. که این می تواند بچه همسایه باشد، یک همکلاسی یا حتی پسرخاله اش. حسادت یک احساس خوب که در وجود انسان ریشه بدواند نیست و کودک بیچاره شما از حسادت عذاب می کشد که می تواند باعث تنفر و حتی پرخاشگری در او شود.

۳باعث منفی گرایی در کودک می شود

با مقایسه کردن زمانیکه شخصیت دیگران ساخته می شود شخصیت کودک شما متلاشی می شود و این می تواند باعث منفی گرایی در او شود. حتی اگر تلاش هم کنید نمی توانید حجم این منفی گرایی در او را حدس بزنید. به جای اینکه وظایف جدید و چالش های پیش رویش را با روحیه مثبت بپذیرد، پذیرش خودش و نتایج کارهایی که انجام می دهد منفی خواهد بود. همگی ما می خواهیم فرزندمان را مثبت پرورش دهیم و باعث شادی او شویم.

۴باعث تخریب رابطه والدین فرزندی می شود

اگر شما به فرزند خود بگویید که بچه همسایه بهتر از اوست او به تدریج شروع به تحقیر شما می کند. بچه ها از لحاظ احساسی آسیب پذیر هستند. آن ها ممکن است که قادر نباشند که داستان پشت پرده را ببینند و نگرانی شما درباره خودشان را درک کنند. به جایش فکر می کنند که شما مخالف آن ها هستید.

۵ممکن است در آینده بزرگسالانی عصبانی و تندخو شوند

والدینی که به راحتی فرزندان شان را مقایسه می کنند باعث می شوند فرزندانشان عصبی و تندخو باشند. کودکان ممکن است به طرز افراطی سعی در راضی نگه داشتن والدین شان داشته باشند و بعد از مدتی احساس کنند نمی توانند انتظارات والدین شان را بر آورده کنند و اعتماد به نفس و استقلال شان را از دست بدهند.

پدر و مادر بودن کار خیلی سختی در دنیاست و از آن سخت تر این است که پدر و مادر ایده آلی باشید. ما اولین آموزگار فرزندمان هستیم. اولین کسانی هستیم که زمانی که کوچک هستند از ما تقلید می کنند. پس وظیفه ما این است که با کوشش زیاد بهترین گام هایمان به جلو را برداریم. به فرزندانمان اجازه دهیم که هر روزی که می گذرد در یک محیط مثبت رشد کنند. بیایید به آن ها بگوییم هر روزی که می گذرد چقدر خاص است.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.