سندرم هایپر موبیلیتی مفاصل

هایپر موبیلیتی مفصل چیست ؟

هایپر موبیلیتی مفصل به سادگی بدان معنی است که شما می توانید برخی یا تمام مفاصل خود را بیش از حد ممکن حرکت دهید . ممکن است از سنین کودکی آگاه باشید که مفاصل شما نسبت به افراد دیگر انعطاف پذیرتر است . شما ممکن است فکر کنید که این دو طرفه است . اگر تعدادی از مفاصل تحت تأثیر قرار بگیرند ، پزشک ممکن است به این امر اشاره کند .

خود هایپرموبیلیتی یک بیماری پزشکی نیست و بسیاری از مردم در صورت عدم مشکلی متوجه نمی شوند که دچار کمبود قدرت هستند . حتی ممکن است این مزیت در ورزش ، بازی سازهای موسیقی یا رقص باشد .

با این حال ، برخی از افراد با مفاصل هایپر موبیلیتی ممکن است علائمی مانند درد مفاصل یا عضلات داشته باشند و ممکن است دریابند که مفاصل آنها مستعد آسیب یا حتی دررفتگی است . اگر علائمی دارید ، ممکن است دچار سندرم کمبود قدرت مفاصل شوید – همچنین به آن سندرم خوش خیم مفاصل (BJHS) یا گاهی اوقات سندرم اِلرز- دانلوس نوع ۳ گفته می شود . فکر کردن در مورد این ممکن است مفید باشد :

چه کسی دچار کمبود قدرت مفاصل می شود ؟

برخی از افراد نسبت به سایر افراد مفاصل هایپرموبیلیتی دارند. عوامل اصلی ایفای نقش می کنند :

ژنتیک

احتمالاً بیش فعالی ناشی از کلاژن غیر طبیعی یا از پریزهای مفصل کم عمق به ارث می رسد . با این حال ، ما هنوز نمی دانیم که آیا درد مفاصل مرتبط با کمبود قدرت ممکن است به ارث برسد.

جنسیت

زنان نسبت به آقایان بیش از حد مفاصل هایپرموبیلیتی دارند .

سن

الیاف کلاژن موجود در رباطهای شما هرچه پیرتر می شوند بیشتر به هم می چسبند ، که یکی از دلایلی است که بسیاری از ما با افزایش سن سفت تر می شویم . افراد هایپری که در جوانی بسیار انعطاف پذیر و بدون درد هستند ممکن است دریابند که به سن ۳۰ یا ۴۰ سالگی خود انعطاف پذیری کمتری دارند و حرکات کششی ناراحت کننده تر هستند .

پیشینه قومی

افراد با قومیت های مختلف دارای درجه تحرک های مختلفی در مفاصل خود هستند که ممکن است بیانگر تفاوت در ساختار پروتئین های کلاژن باشد . به عنوان مثال ، مردم قاره هند اغلب از دست اروپایی ها دستهای بسیار مطبوع تری دارند .

آموزش / تمرین

ممکن است هایپر موبیلیتی مفصل بعنوان مثال توسط ژیمناست ها و ورزشکاران از طریق تمریناتی که انجام می دهند ایجاد شود . یوگا همچنین با کشش ماهیچه ها می تواند مفاصل را چاق تر کند .

سایر شرایط

بسیاری از مبتلایان به سندرم داون کم خونی هستند . و هایپر موبیلیتی همچنین ویژگی برخی از نادرترین شرایط ارثی از جمله پوکی زایی ناقص ، سندرم مارفان و برخی از انواع سندرم ایلرز – دانلوس است .

علائم

اگرچه خود هایپرموبیلیتی یک وضعیت پزشکی نیست ، اما ممکن است برخی از افراد دارای این مفاصل در هنگام انجام کارهای روزمره دچار درد شوند . علائم سندرم کمبود قدرت مفصل عبارتند از :

فشار عضلانی یا درد ( به خصوص بعد از انجام کار بدنی یا ورزش سخت ) ، اگر مفاصل شما بسیار نرم باشد باید عضلات بیشتر کار کنند و این می تواند منجر به فشار عضلات و احساس کلی خستگی شود . در حقیقت ، یک آسیب بیش از حد در عضلات اطراف مفصل ایجاد می شود ( هرچند که به نظر می رسد که درد از مفصل ناشی می شود )
سفتی مفصل – اگر مفصل احساس سفت یا تنش کند ، این ممکن است در اثر جمع شدن مایعات در داخل مفصل ایجاد شود . این امر احتمالاً به این دلیل است که بدن شما در صورت ترمیم بیش از حد عضلات یا مفصل ها می تواند مقادیر اندکی از خسارتهایی را که ایجاد می شود ، ترمیم کند . در حالی که روز ادامه می یابد و شب ها با استراحت بهبود می یابد ، درد شما بیشتر احساس می شود .
درد پا و مچ پا – ممکن است شما به راحتی مچ پا پیچ خورده خود را صاف کنید و یک قوس صاف به پای خود داشته باشید که می تواند منجر به درد پا بخصوص بعد از مدت طولانی ایستادن شود .
درد و گردن گردن – اگر ستون فقرات شما بخصوص نازک باشد و عضلات اطراف ستون فقرات شما برای پشتیبانی صحیح از آن کار نمی کنند می تواند مشکل ایجاد کند . خیلی اوقات استخوانهای پشت شما می تواند بر روی دیگری لغزش پیدا کند (به این روش اسپوندیلولیستزی گفته می شود).
اتصالات آسیب دیده یا دررفته مفاصل هایپر موبیلیتی بیشتر از مفاصل طبیعی است که در صورت برهم زدن بیش از حد آسیب ببینند . گاهی اوقات مفصل می تواند جابجا شود – این شایع تر در شانه یا زانو است . بعضی اوقات بافتهای نرم در مفاصل و اطراف آن ( غضروف ، تاندون ها ، رباط ها ) می توانند پاره شوند .

علل

چهار عامل ممکن است در ایجاد مفاصل هایپر موبیلیتی شما مؤثر باشد :

لیگامانهای ضعیف یا کشیده – لیگامان ها از چندین نوع فیبر پروتئین تشکیل شده اند ، از جمله الاستین ( که باعث کشش می شود ) و کلاژن ( که قدرت می بخشد ) . تغییرات کوچک در فرآیندهای شیمیایی در بدن شما می تواند منجر به ضعیف شدن الیاف کلاژن و کشش بیشتر در لیگامانها شود که به نگه داشتن مفاصل کمک می کند . به احتمال زیاد این امر باعث ایجاد بیش فعالی در بسیاری از اتصالات می شود . شواهد نسبتاً محکمی وجود دارد مبنی بر اینکه قدرت کمبود ناشی از کلاژن غیر طبیعی می تواند به ارث برسد . اگر یکی از والدین دارای این نوع کمبود قدرت باشد ، احتمالاً نیمی از فرزندان آنها آنرا به ارث می برند ، اگرچه ممکن است اعضای یک خانواده متفاوت تحت تأثیر قرار بگیرند .

شکل استخوان های شما – اگر قسمت اتصال مفصل ران یا شانه به خصوص کم عمق باشد ، دامنه حرکت در مفصل بیش از حد معمول خواهد بود و همچنین احتمال دررفتگی بیشتر وجود دارد . این احتمال وجود دارد که بر روی یک مفصل یا تعداد کمی از اتصالات تأثیر بگذارد . این یک دلیل شایع در hypermobility نیست ، اما به احتمال زیاد به ارث می رسد.

تون عضلانی – تون (یا سفتی) ماهیچه های شما توسط سیستم عصبی شما کنترل می شود . هرچه عضلات شما آرامتر باشد ، حرکت در مفاصل شما بیشتر خواهد شد .

احساس حرکت مفصل ( سلب مالکیت )

تشخیص

پزشک معالج شما می تواند با بررسی شما و سؤال از شما یک سری سؤالات را برای تشخیص هایپر موبیلیتی مفاصل عمومی یا سندرم هایپروموبلیت مفصل ایجاد کند .

نمره Beighton یک اندازه گیری سریع از انعطاف پذیری شما با استفاده از یک مجموعه استاندارد از حرکات در انگشت شست / مچ ، انگشت پنجم ، آرنج ، کمر و زانو است . اگر در مورد مفاصل غیر از مواردی که در نمره Beighton درج شده است ، مشکلی دارید ، باید این موارد را به پزشک خود بگویید . مفاصل دیگر که ممکن است به آن مبتلا شود عبارتند از: فک ، گردن ، شانه ها ، ستون فقرات میانی ، باسن ، مچ پا و پا.

معیارهای برایتون در نظر می گیرد که چه تعداد مفاصل hypermobile دارید و آیا در آن مفاصل درد داشته اید . اگر چهار یا بیشتر مفاصل hypermobile دارید و به مدت سه ماه یا بیشتر مفصل درد داشتید ، به احتمال زیاد شما مبتلا به سندرم هایپر موبیلیتی مفاصل هستید .

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.