دمانس

دمانس چیست ؟

دمانس ( زوال عقل ) یک سندرم است ، معمولاً ماهیت مزمن یا پیشرونده ؛ که در آن وخامت عملکرد شناختی (یعنی توانایی پردازش فکر) فراتر از آنچه که از پیری طبیعی انتظار می رود وجود دارد. بر حافظه ، تفکر ، جهت گیری ، درک مطلب ، محاسبه ، ظرفیت یادگیری ، زبان و قضاوت تأثیر می گذارد .  آگاهی تحت تأثیر قرار نمی گیرد . اختلال در عملکرد شناختی معمولاً همراه با بدتر شدن در کنترل عاطفی ، رفتارهای اجتماعی یا انگیزه است و گاهاً به آن مقدم می شود .

دمانس ناشی از انواع بیماری ها و صدماتی است که در درجه اول یا ثانویه بر مغز تأثیر می گذارد ، مانند بیماری آلزایمر یا سکته مغزی .

دمانس یکی از مهمترین دلایل ناتوانی و وابستگی در بین افراد مسن در سراسر جهان است . این می تواند بسیار نگران کننده باشد ، نه تنها برای افرادی که آن را دارند ، بلکه برای مراقبان و خانواده های آنها نیز مفید است. غالباً کمبود آگاهی و درک از زوال عقل وجود دارد ، که منجر به ننگ و موانع تشخیص و مراقبت می شود. تأثیر زوال عقل در سرپرستان ، خانواده و جامعه به طور کلی می تواند جسمی ، روانی ، اجتماعی و اقتصادی باشد.

علائم و نشانه ها

بسته به تأثیر بیماری و شخصیت شخص قبل از بیمار شدن ، دمانس به روش های مختلفی تأثیر می گذارد . علائم مرتبط با زوال عقل در سه مرحله قابل درک است .

مرحله اولیه :

مرحله اولیه دمانس غالباً نادیده گرفته می شود ، زیرا شروع تدریجی است . علائم شایع عبارتند از :

 • فراموشی
 • از دست دادن زمان
 • گم شدن در مکانهای آشنا
مرحله میانی :

با پیشرفت دمانس به مرحله میانی ، علائم شفاف تر و محدود کننده تر می شوند . این شامل :

 • فراموش شدن از وقایع اخیر و نام افراد
 • گم شدن در خانه
 • مشکل ارتباطی
 • فرد به مراقبت شخصی احتیاج دارد
 • تغییر رفتار ، از جمله سرگردانی و سؤال های مکرر
مرحله آخر :

مرحله آخر دمانس به یکی از وابستگی ها و عدم تحرکات نزدیک است . اختلالات حافظه جدی است و علائم و نشانه های بدنی آشکارتر می شود . علائم شامل :

 • فرد از زمان و مکان غافل شود
 • در شناخت اقوام و دوستان مشکل دارد
 • نیاز روز افزون به مراقبت از خود
 • در راه رفتن مشکل دارد
 • تغییرات رفتاری را تجربه می کند که ممکن است تشدید شود و شامل پرخاشگری شود
اشکال رایج دمانس

اشکال مختلفی از زوال عقل وجود دارد . بیماری آلزایمر شایع ترین شکل است و ممکن است در ۶۰ تا ۷۰٪ موارد باشد . اشکال عمده دیگر شامل زوال عقل عروقی ، زوال عقل با اجسام لوئی و گروهی از بیماریهایی که به زوال عقل جبهه ای کمک می کند . مرزهای بین اشکال مختلف زوال عقل مشخص نیست و اشکال مختلط غالباً مشترک هستند .

نرخ زوال عقل

در سراسر جهان ، حدود ۵۰ میلیون نفر مبتلا به زوال عقل هستند و تقریباً ۶۰٪ آنها در کشورهای کم درآمد و متوسط ​​زندگی می کنند . هر ساله نزدیک به ۱۰ میلیون پرونده جدید وجود دارد .

درصد تخمین زده شده از جمعیت عمومی ۶۰ ساله و بالاتر با زوال عقل در یک زمان معین بین ۵-۸٪ است .

پیش بینی می شود تعداد افراد مبتلا به زوال عقل در سال ۲۰۳۰ به ۸۲ میلیون نفر و در سال ۲۰۵۰ به ۱۵۲ نفر برسد . بیشتر این افزایش مربوط به افزایش تعداد افراد مبتلا به زوال عقل در کشورهای کم درآمد و متوسط ​​است .

درمان و مراقبت

در حال حاضر هیچ درمانی برای درمان دمانس یا تغییر مسیر پیشرفت آن وجود ندارد. تعداد زیادی درمان جدید در مراحل مختلف کارآزمایی بالینی مورد بررسی قرار گرفته است.

با این حال ، می توان برای حمایت و بهبود زندگی افراد مبتلا به زوال عقل و مراقبان و خانواده های آنها ، چیزهای زیادی را ارائه داد. اهداف اصلی مراقبت از زوال عقل عبارتند از :

 • تشخیص زودرس به منظور ارتقاء مدیریت زودهنگام و بهینه
 • بهینه سازی سلامت جسمی ، شناخت ، فعالیت و بهزیستی
 • شناسایی و درمان بیماری جسمی همراه
 • تشخیص و درمان علائم رفتاری و روانی و به چالش کشیدن
 • ارائه اطلاعات و پشتیبانی طولانی مدت از مشاغل
عوامل خطر و پیشگیری

اگرچه سن قویترین عامل خطرناک شناخته شده برای زوال عقل است ، اما نتیجه اجتناب ناپذیر پیری نیست . علاوه بر این ، زوال عقل منحصر به فرد در افراد مسن تأثیر نمی گذارد ؛ زوال عقل از ابتدای جوانی (که به عنوان شروع علائم قبل از سن ۶۵ سالگی تعریف شده است) تا ۹٪ موارد را شامل می شود . مطالعات نشان می دهد که افراد می توانند با ورزش منظم ، سیگار نکشیدن ، جلوگیری از مصرف مضر الکل ، کنترل وزن ، داشتن رژیم غذایی سالم و حفظ فشار خون سالم ، کلسترول و قند خون ، خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش دهند ، از دیگر عوامل خطرزا افسردگی ، سطح تحصیلات کم ، انزوای اجتماعی و عدم تحرک شناختی است .

تأثیرات اجتماعی و اقتصادی

دمانس از نظر هزینه های مستقیم مراقبت های پزشکی و اجتماعی و هزینه های مراقبت غیررسمی دارای پیامدهای اقتصادی و اجتماعی قابل توجهی است . در سال ۲۰۱۵ ، کل هزینه های اجتماعی جهانی دمانس ۸۱۸ میلیارد دلار آمریکا تخمین زده شد ، معادل ۱.۱ درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی  . هزینه کل به عنوان بخشی از تولید ناخالص داخلی از ۰.۲٪ در کشورهای کم درآمد و متوسط ​​به ۱ تا ۴٪ در کشورهای با درآمد بالا متغیر است .

تأثیر بر خانواده ها و سرپرستان

دمانس می تواند برای خانواده های افراد آسیب دیده و برای سرپرستان آنها بسیار آزار دهنده باشد . فشارهای جسمی ، عاطفی و مالی می تواند استرس زیادی برای خانواده ها و سرپرستان ایجاد کند و حمایت از سیستم های بهداشتی ، اجتماعی ، مالی و حقوقی مورد نیاز است .

حقوق بشر

افراد مبتلا به زوال عقل غالباً از حقوق اساسی و آزادیهای در دسترس دیگران محروم می شوند . در بسیاری از کشورها ، محدودیت های جسمی و شیمیایی به طور گسترده در خانه های مراقبت از سالمندان و در مراکز مراقبت های حاد قرار می گیرند ، حتی در مواردی که مقررات برای حمایت از حقوق افراد در آزادی و انتخاب وجود داشته باشد .

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.