دوقطبی

اختلال دوقطبی چیست ؟

اختلال دوقطبی ، که قبلاً افسردگی جنون نامیده می شد ، یک وضعیت سلامت روان است که باعث نوسانات شدید خلقی می شود که شامل اوج عاطفی (شیدایی یا هیپومانیا) و پایین آمدن (افسردگی) است.

هنگامی که دچار افسردگی می شوید ، ممکن است احساس غم یا ناامید شوید و علاقه یا لذت را در بیشتر فعالیت ها از دست می دهید. هنگامی که خلق و خوی شما به سمت شیدایی یا هیپومانیا (پایین تر از شیدایی) تغییر می کند ، ممکن است احساس سرخوشی ، سرشار از انرژی یا غیرعادی تحریک پذیر شوید. این نوسانات خلقی می تواند بر خواب ، انرژی ، فعالیت ، قضاوت ، رفتار و توانایی تفکر واضح تأثیر بگذارد.

قسمت هایی از نوسانات خلقی ممکن است به ندرت یا چندین بار در سال رخ دهد. در حالی که اکثر افراد علائم عاطفی را بین اپیزودها تجربه می کنند ، برخی ممکن است هیچ کدام را تجربه نکنند.

اگرچه اختلال دو قطبی یک وضعیت مادام العمر است ، اما می توانید با دنبال کردن یک برنامه درمانی نوسانات و سایر علائم خود را مدیریت کنید. در بیشتر موارد ، اختلال دوقطبی با داروها و مشاوره روانشناختی (روان درمانی) درمان می شود.

مراقبت از اختلال دوقطبی در کلینیک مایو

علائم

انواع مختلفی از اختلالات دوقطبی و مرتبط با آن وجود دارد. آنها ممکن است شامل شیدایی یا هیپومانیا و افسردگی باشند. علائم می توانند باعث ایجاد تغییرات غیرقابل پیش بینی در خلق و خو و در نتیجه پریشانی و مشکل در زندگی شوند.

اختلال دوقطبی من شما حداقل یک قسمت جنون آمیز داشته اید که ممکن است قبل از آن یا از قسمت های افسردگی هیپومنیک یا بزرگ دنبال شود. در برخی موارد ، شیدایی ممکن است باعث ایجاد وقفه از واقعیت (روان پریشی) شود.
اختلال دوقطبی II. شما حداقل یک قسمت افسردگی عمده و حداقل یک قسمت هیپومنیک داشته اید ، اما هرگز یک قسمت جنون آمیز نداشته اید.
اختلال سیکلوتیمی شما حداقل دو سال – یا یک سال در کودکان و نوجوانان – بسیاری از دوره های علائم هیپومانیا و دوره های علائم افسردگی (هر چند شدیدتر از افسردگی عمده) داشته اید.
انواع دیگر این موارد شامل ، به عنوان مثال ، اختلالات دوقطبی و مرتبط با آن ناشی از برخی داروها یا الکل یا به دلیل یک وضعیت پزشکی مانند بیماری کوشینگ ، مولتیپل اسکلروز یا سکته مغزی است.

اختلال دوقطبی یک نوع خفیف تر از اختلال دو قطبی I نیست ، اما یک تشخیص جداگانه است. در حالی که قسمت های جنون ناشی از اختلال دو قطبی I می تواند شدید و خطرناک باشد ، افراد مبتلا به اختلال دو قطبی II می توانند برای مدت طولانی تر افسرده شوند و این می تواند اختلال قابل توجهی ایجاد کند.

اگرچه اختلال دو قطبی در هر سنی ممکن است رخ دهد ، اما به طور معمول در سن نوجوانی یا اوایل دهه ۲۰ تشخیص داده می شود. علائم ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد و علائم ممکن است با گذشت زمان متفاوت باشد.

شیدایی و هیپومانیا

شیدایی و هیپومانیا دو نوع مجزا از اپیزودها هستند اما علائم یکسانی دارند. شیدایی شدیدتر از هیپومانیا است و باعث ایجاد مشکلات قابل توجه بیشتر در محل کار ، مدرسه و فعالیتهای اجتماعی و همچنین مشکلات در رابطه می شود. شیدایی همچنین ممکن است باعث جدا شدن از واقعیت (روان پریشی) شود و نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد.

یک قسمت دیوانه وار و یک هیپومنیا شامل سه یا بیشتر از این علائم است:

به طور غیر طبیعی خوش بین ، پرشکست یا سیمی
افزایش فعالیت ، انرژی یا آشفتگی
احساس اغراق آمیز بهزیستی و اعتماد به نفس (سرخوشی)
نیاز به خواب را کاهش می دهد
صحبت غیرمعمول
افکار مسابقه
انعطاف پذیری
تصمیم گیری ضعیف – به عنوان مثال ، خرید جادوگری ، خطرات جنسی یا سرمایه گذاری های احمقانه

قسمت عمده افسردگی

یک قسمت افسردگی عمده شامل علائمی است که به اندازه کافی شدید است که باعث ایجاد مشکل در فعالیت های روزانه مانند کار ، مدرسه ، فعالیت های اجتماعی یا روابط می شود. یک قسمت شامل پنج یا بیشتر از این علائم است:

خلق و خوی افسرده ، مانند احساس غم ، خالی ، ناامید یا اشک آور (در کودکان و نوجوانان ، روحیه افسرده می تواند به عنوان تحریک پذیری ظاهر شود)
از دست دادن علاقه یا احساس هیچ لذتی در تمام فعالیت ها – یا تقریباً در همه – مشخص شده است
کاهش قابل توجه وزن هنگام عدم رژیم گرفتن ، افزایش وزن یا کاهش یا افزایش اشتها (در کودکان ، عدم افزایش وزن آنطور که انتظار می رود می تواند نشانه افسردگی باشد)
یا بی خوابی یا خواب زیاد
یا بی قراری یا رفتار کند
خستگی یا از بین رفتن انرژی
احساس بی ارزشی یا گناه بیش از حد یا نامناسب
کاهش توانایی تفکر یا تمرکز ، یا عدم تعین بودن
در مورد فکر کردن ، برنامه ریزی یا اقدام به خودکشی
سایر ویژگیهای اختلال دوقطبی
علائم و نشانه های اختلال دو قطبی I و دوقطبی II ممکن است ویژگی های دیگری مانند پریشانی اضطراب ، مالیخولیا ، روان پریشی یا موارد دیگر را شامل شود. زمان علائم ممکن است شامل برچسب های تشخیصی مانند دوچرخه سواری مختلط یا سریع باشد. علاوه بر این ، علائم دو قطبی ممکن است در دوران بارداری رخ دهد یا با فصول تغییر کند.

علائم در کودکان و نوجوانان

علائم اختلال دوقطبی در کودکان و نوجوانان می تواند مشکل باشد. غالباً دشوار است که بگوییم اینها فراز و نشیب طبیعی ، نتایج استرس یا تروما یا علائم یک مشکل سلامت روان غیر از اختلال دو قطبی است.

کودکان و نوجوانان ممکن است دارای قسمتهای افسردگی یا مانیک یا هیپومنیک اصلی باشند ، اما این الگوی می تواند نسبت به بزرگسالان مبتلا به اختلال دو قطبی متفاوت باشد. و خلق و خوی می تواند به سرعت در طول قسمت تغییر کند. بعضی از کودکان ممکن است دوره هایی بدون علائم خلقی بین قسمت ها داشته باشند.

برجسته ترین علائم اختلال دوقطبی در کودکان و نوجوانان ممکن است شامل نوسانات شدید خلقی باشد که با نوسانات روحی معمول آنها متفاوت است.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

با وجود افراط و روحیه ، افراد مبتلا به اختلال دو قطبی اغلب نمی دانند که بی ثباتی عاطفی آنها زندگی و زندگی عزیزانشان را مختل می کند و معالجه مورد نیاز خود را انجام نمی دهند.

و اگر مانند برخی از افراد مبتلا به اختلال دو قطبی هستید ، ممکن است از احساس سرخوشی و چرخه های بارورتر لذت ببرید. با این حال ، این سرخوشی همیشه به دنبال یک تصادف عاطفی است که می تواند شما را افسرده ، فرسوده – و شاید در مشکلات مالی ، حقوقی یا رابطه ای – قرار دهد.

اگر علائم افسردگی یا شیدایی دارید ، به پزشک یا متخصص بهداشت روان مراجعه کنید. اختلال دو قطبی به خودی خود بهتر نمی شود. دریافت معالجه از یک متخصص بهداشت روان با تجربه در اختلال دو قطبی می تواند به شما در کنترل علائم کمک کند.

علل

علت دقیق اختلال دو قطبی ناشناخته است ، اما چندین عامل ممکن است درگیر باشند از جمله:

تفاوتهای بیولوژیکی. به نظر می رسد افراد مبتلا به اختلال دو قطبی تغییرات جسمی در مغز خود دارند. اهمیت این تغییرات هنوز نامشخص است اما در نهایت می تواند به علل برجسته کمک کند.
ژنتیک اختلال دوقطبی در افرادی که دارای یک خویشاوند درجه یک مانند خواهر و برادر یا والدین هستند ، شایع تر است. محققان در تلاشند ژنهایی را پیدا کنند که ممکن است در ایجاد اختلال دوقطبی نقش داشته باشد.
عوامل خطر
عواملی که ممکن است خطر بروز اختلال دوقطبی را افزایش دهند یا به عنوان محرک برای اولین قسمت عمل کنند عبارتند از:

داشتن یک خویشاوند درجه یک مانند والدین یا خواهر و برادر با اختلال دو قطبی
دوره هایی از استرس بالا ، مانند فوت یک دوست یا یک رویداد آسیب زای دیگر
سوء مصرف مواد مخدر یا الکل

عوارض

اختلال دوقطبی بدون درمان ، چپ می تواند منجر به مشکلات جدی شود که بر هر حوزه زندگی شما تأثیر می گذارد ، مانند:

مشکلات مربوط به مصرف مواد مخدر و الکل
اقدام به خودکشی یا اقدام به خودکشی
مشکلات حقوقی یا مالی
روابط آسیب دیده
کار ضعیف یا عملکرد مدرسه
شرایط همزمان
اگر شما اختلال دوقطبی دارید ، ممکن است وضعیت سلامتی دیگری نیز داشته باشید که همراه با اختلال دو قطبی باید درمان شود. برخی از شرایط می تواند علائم اختلال دوقطبی را بدتر کند یا درمان را موفق تر کند. مثالها عبارتند از:

اختلالات اضطرابی
اختلالات اشتها
اختلال کمبود توجه / بیش فعالی (ADHD)
مشکلات الکل یا مواد مخدر
مشکلات سلامت جسمی مانند بیماری های قلبی ، مشکلات تیروئید ، سردرد یا چاقی

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.