اعتماد مردم نشانه ی لطف خداست

عنوان : درمان حسی QST) Qigong) 

نویسنده : آرش ترکی، کارشناس کاردرمانی ، دفتر کاردرمانی پیشیاره، تهران، ایران .

 

درمان حسی کیگانگ یک روش درمانی قدیمی چینی با قدمت بسیار بالا است که بر پایه درمان از طریق انرژی بدن و میدان های مغناطیسی بدن می باشد که سیستم گردش خون را کنترل می کند و بیشترین کاربرد را در ایجاد ارتباط درمانی درمانگر با مراجع و همچنین افزایش همکاری مراجع با درمانگر در طول جلسه درمان حسی از طریق آرام سازی و افزایش شناخت بدنی و آگاهی نسبت به محیط به خصوص در اختالات یکپارچگی حسی و همچنین اوتیسم دارد. این پروتکل علاوه بر کودکان، برای بزرگسالان نیز دارای کاربرد بسیاری می باشد .

در این پروتکل درمانی، سر و گردن، قفسه سینه و اندام های فوقانی و تحتانی در اولویت قرار دارند و در تمام این نقاط تاکید بر آرام سازی، افزایش گردش خون، کاهش تنش و افزایش آگاهی بدنی می باشد .

تکنیک های مورد استفاده در این روش درمانی شامل :

Sliding : با لمس سبک و به صورت نوازش انجام می شوند .

Compression : به صورت فشاری می تواند برای مفاصل و همچنین بافت نرم انجام شود .

Cupping: به صورت ضربات سطحی متوالی بر تمامی نقاط بدن قابل اجرا می باشد .

تمامی تکنیک های حسی کیگانگ به دو صورت مقطعی (نقطه ی خاصی از بدن که معمولا دچار عارضه شده است) و کلی (کل یک  یا چند اندام و یا حتی کل بدن) قابل اجرا می باشند که در هر دو صورت باید جهت حرکت دست هایمان در اجرای تکنیک های گفته شده را در جهت میدان مغناطیسی بدن که همسو با سیستم گردش خون بدن است، رعایت کنیم .

هدف از اجرای این روش درمانی این است که با همگام سازی و یکپارچگی سیستم گردش خون با میدان های مغناطیسی بدن، افزایش اکسیژن رسانی به منطقه­ی تحت درمان و یکپارچه ساختن انرژی بدن، به اصلاح و بهبود حرکات بدن و همچنین کنترل هیجان و احساسات بپردازد .

البته که این پروتکل به صورت مستقیم با حس لامسه و حس عمقی سر وکار دارد و به تعدیل آنها می پردازد، بلکه تاثیرات آن بر روی متعادل سازی تون عضلانی، حس بینایی، شنوایی، چشایی و بویایی هم می باشد که در نهایت باعث بهبود رفتار و عملکرد جسمی و ذهنی کودکان و بزرگسالان شده و همچنین باعث افزایش اعتماد به نفس می گردد .

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.