بازی درمانی اتیسم
چگونه از بازی درمانی برای درمان اتیسم استفاده می شود ؟
حتی تفریح ​​و اسب سواری در اطراف می تواند مزایای درمانی جدی برای بچه ها در طیف اتیسم داشته باشد . برخی از ساختارها و قوانین را در یک بازی رسمی تر اضافه کنید و شما یک ابزار قدرتمند برای توسعه و پالایش همه چیز از مهارت های حرکتی و هماهنگی گرفته تا ارتباطات ، گوش دادن و مهارت های اجتماعی دارید .
بازی همه چیز در مورد تعامل با دیگران به صورت مشارکتی و رقابتی ، برقراری ارتباط نیازها و خواسته ها ، استراتژیک کردن ، تفسیر اهداف دیگران و نوبت گرفتن است … به نوعی صداها مانند یک تمرین عالی برای بچه ای است که برای توسعه این مهارت ها تلاش می کند .
و زیبایی بازی درمانی اتیسم این است که همیشه نیازی به راهنمایی یک درمانگر حرفه ای نیست . والدین ، ​​خواهران و برادران ، دوستان و مراقبان می توانند با اندکی مربیگری مزایای درمانی بازی در خانه و زمین بازی را به شما ارائه دهند .
تفاوت بین راهنمای بازی و درمان بدون دستورالعمل چیست ؟
بازی درمانی غیرمستقیم نوعی بازی بدون ساختار است . در اینجا جایی است که کودکان برای راهنمایی خود با مرزهای کمتری رها می شوند و آنها را با مشکلات خودشان رها می کنند تا خودشان مشکلشان را حل کنند  .
راهنمای بازی درمانی درست برعکس است . این یک رویکرد راهنمایی تر است ، در جایی که والدین یا درمانگر بیشتر و مستقیماً کودک را درگیر می کنند و ممکن است پیشنهاداتی را ارائه دهند یا سعی کنند جلسه را به هم برسانند .
بازی درمانی روی نیازهای فردی کودک متمرکز است و هر جلسه برای پاسخگویی به آن نیازها طراحی شده است . رویکردها از جلسه به جلسه و از کودک به کودک دیگر تنظیم می شود .
هدف از جلسات Floor time چیست ؟
جلسات Floor time – یک رویکرد برای بازی درمانی – بعضی اوقات کودک ، درمانگر و والدین را درگیر کار می کنند – یعنی بازی کردن – در کنار هم .
شش هدف اصلی وجود دارد که جلسات Floor time برای دستیابی به آن طراحی شده اند :
 • کودک نشان می دهد که آنها مکانیک اسباب بازی یا بازی را درک می کنند ، یعنی می خواهند توپ را به جای قرار دادن آن در دهان خود بچرخانند .
 • کودک به طور فعال درمانگر و والدین (والدین) را درگیر می کند
 • به نوعی ارتباطات دو طرفه حاصل می شود
 • کودک از طریق خواسته ها و نیازهای خود در درون بازی آگاه می شود
 • کودک برای برقراری این خواسته ها و نیازها ، حرکاتی را انجام می دهد ، که ممکن است به سادگی اشاره به اسباب بازی باشد
 • کودک اگر ناراحت شود خود را آرام می کند
این اهداف در طول جلسه به چند روش حاصل می شود. ابتدا کودک می تواند جلسه بازی را هدایت کند. والدین و درمانگر روی زمین می نشینند و با اسباب بازی ها و بازی هایی که کودک انتخاب می کند ، بازی می کنند که بسیاری از آنها ممکن است از خانه بیرون بیایند و یا مواردی باشند که والدین یا درمانگر می دانند کودک از قبل از آن لذت می برد . این موارد ممکن است در ابتدای جلسه برای انتخاب کودک درج شده باشد .
دمیدن حباب انتخابی عالی برای شروع است . کودکان همچنین عاشق اسباب بازی هایی هستند که حرکت می کنند ، روشن می شوند ، لرزش می کنند یا صدایی ایجاد می کنند . هر کار یا چیزی که به طور جدی درگیر باشد و کاری انجام دهد ، همیشه تأثیرگذار است .
با ادامه جلسه بازی درمانی اتیسم ، درمانگر یا والدین می توانند اسباب بازی ها یا فعالیت های جدیدی را به کودک بدهند ، شاید اسباب بازی هایی را مبادله یا اضافه کنند تا بازی پیچیده تر و پویاتر شود . به عنوان مثال ، ممکن است یک جعبه ای معرفی شود که کودک بلوک هایی از اشکال مختلف را در سوراخ های مربوطه قرار دهد ، در حالی که قبل از آن کودک فقط با بلوک های مختلف بازی می کرد . این سطح چالش اضافی به سادگی بر پیچیدگی مهارتی که کودک قبلاً در آن مشغول بود ، می افزاید .
آیا می توانم در خانه بازی درمانی کنیم ؟
شما به عنوان والدین نقش مهمی در بازی درمانی فرزند خود دارید . نه تنها شما یک شرکت کننده فعال در جلسات بازی درمانی خواهید بود بلکه بسیاری از والدین تصمیم می گیرند که بازی درمانی را روی فرشهای اتاق نشیمن خود انجام دهند !
بسیاری از بازی درمانگر ها مایل به همکاری با والدین در زمینه آموزش تکنیک های بازی درمانی هستند که استفاده آن در خانه بسیار آسان است . همچنین بسیاری از برنامه های ویدئویی و کتابی وجود دارد که به والدین در گزینه های بازی درمانی در خانه کمک می کنند .
مهمترین چیزهایی که باید هنگام شرکت فرزندتان در بازی درمانی در خانه به یاد داشته باشید این است که…
 • همیشه از کاری که فرزندتان انجام می دهد ، غافلگیر شوید .
 • حتماً در مورد آنچه انجام می دهند اظهار نظر کنید ، حتی اگر مکالمه را ادامه ندهند .
 • سعی کنید کار های کودک خود را به عنوان روشی تقلید کنید تا به آنها کمک کند در بازی خود احساس راحتی و امنیت بیشتری داشته باشند .
 • اقدامات ساده و کوچک را اضافه کنید . اگر با اتومبیل های اسباب بازی بازی می کنید و کودک شما در حال رانندگی اتومبیل خود است ،  جلوه صوتی را به آن اضافه کنید !
 • به یاد داشته باشید ، همه چیز در حد کودک است ! سعی نکنید آنها را بیش از حد دور کنید و همیشه در سطح فعلی خود آنها با آنها بازی کنید .
 • بازی درمانی می تواند فرصتی شگفت انگیز برای تعامل با فرزند شما و ایجاد روابط خود و همچنین کودک شما برای ادامه مهارت های ارزشمند اجتماعی باشد .
از کجا می توانم یک بازی درمانگر واجد شرایط پیدا کنم ؟
توجه به این نکته مهم است که برنامه های صدور گواهینامه در خارج از کشور برای بازی درمانی اتیسم وجود دارد اما هیچکدام از آنها به طور رسمی توسط هیچ یک از انجمن های ملی درمانی شناخته نمی شوند. این بدان معنا نیست که متخصصین بازی درمانی مجرب و واجد شرایط نیستند . بسیاری از افراد متخصص در ABA هستند که تجربه و آموزش زیادی دارن د. فقط مقدار زیادی از سهام را در هر گونه بازی درمانی قرار ندهید .
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.