کاردرمانی کودک
کاردرمانی کودکان : آنچه می دانید و باید بدانید
کاردرمانی (OT) به افرادی که به دلیل مهارت های حرکتی ضعیف در انجام کارهای روزمره تلاش می کنند ، کمک می کند. برای بچه ها ، این شامل کارهایی است که بخشی از یادگیری و عملکرد خوب در مدرسه است. OT روی مهارتهایی که بچه ها باید انجام دهند در مورد آنچه با آنها مبارزه می کنند ، کار می کند ، از پائین آوردن کت خود گرفته تا نوشتن و تایپ کردن.
کاردرمانی کودکان چیست ؟
OT درمانی است که برای بهبود مهارت های حرکتی ریز و ناخوشایند و برنامه ریزی حرکتی کار می کند . همچنین می تواند به کودکانی که با تنظیم و پردازش حسی مبارزه می کنند ، کمک کند.
درمان متناسب با نیازهای خاص کودک تنظیم می شود. قبل از شروع ، یک کاردرمانگر (OT) نقاط قوت و چالش های کودک را بررسی می کند ، و وظایفی که کودک با آنها مواجه است. OT سپس برنامه ای را برای فعالیت کودک ایجاد می کند. (تماشا کنید که یک کاردرمانگر روند ارزیابی OT را توصیف کند.)
در اینجا نمونه هایی از وظایف و مهارت هایی که ممکن است OT روی آنها متمرکز شود وجود دارد :
  • کارهای روزمره مراقبت از خود مانند لباس پوشیدن (مهارت های حرکتی خوب و برنامه ریزی حرکتی)
  • نوشتن و کپی کردن یادداشت ها (مهارت های حرکتی خوب ، هماهنگی دست و چشم)
  • نگه داشتن و کنترل مداد ، استفاده از قیچی (مهارت های حرکتی خوب ، برنامه ریزی موتور)
  • پرتاب و گرفتن (مهارت های حرکتی ناخالص مانند تعادل و هماهنگی)
  • سازماندهی کوله پشتی (برنامه ریزی حرکتی ، مهارت سازمانی)
  • واکنش به ورودی حسی (مهارت های خود تنظیم)
OT (کاردرمانی کودکان) شامل تمرینات و فعالیتهایی برای ایجاد مهارتهای خاص و ضعیف است. به عنوان مثال ، اگر کودکی دست نوشته ای بسیار کثیف دارد ، درمان ممکن است شامل تکنیک های چند حسی برای کمک به دست نویسی باشد . اگر کودک با تمرکز مشکل داشته باشد ، ممکن است درمانگر از آن کودک بخواهد که قبل از نشستن برای انجام مشق شب ، تمرینات کامل را انجام دهد.
هرچه کودک زودتر OT را شروع کند ، کارایی آن بیشتر خواهد شد . توانایی انجام کارهای اصلی همچنین می تواند به ایجاد عزت نفس و اعتماد به نفس بچه ها کمک کند ، که می تواند در هنگام تلاش ، به ویژه در مقابل همسالانشان کاهش یابد .
کودکانی که با مهارت های حرکتی مبارزه می کنند ، تمایل به هماهنگی ندارند و اغلب دست و پا چلفتی هستند. دیده شدن به عنوان “متفاوت” می تواند آنها را در معرض خطر تجاوز قرار داده و احساس قربانی کند.
با فرزندتان در مورد نقاط قوتی که می تواند ناشی از چالش ها باشد صحبت کنید. همچنین می توانید برگه های طرز فکر رشد را برای بارگیری فرزند خود بارگیری کنید.
چگونه کاردرمانی کودکان می تواند در چالش های خاص کمک کند
کودکان دارای چالش های خاص اغلب به OT احتیاج دارند. یکی از شرایطی که بر مهارت های حرکتی تأثیر می گذارد اختلال هماهنگی رشد است (که بعضاً به آن سوء هاضمه گفته می شود.) تعدادی فعالیت وجود دارد که متخصصین درمانی برای بهبود مهارت ها می توانند از آن استفاده کنند.
یک تمرین برای مهارت های حرکتی خوب ممکن است برای بچه ها باشد تا وسایل را با موچین انتخاب کنند. برای کمک به تسلط بر دست ، بچه ها ممکن است تمرین قیچی را با قیچی انجام دهند. برای ایجاد مهارت های حرکتی ناخالص ، بچه ها ممکن است جک های پریدن ، گرفتن توپ با اندازه های مختلف یا دوره های مانع را انجام دهند. درباره نحوه کار OT با کودکانی که به مهارت های حرکتی نیاز به کمک دارند ، بیشتر بیاموزید.
OT همچنین می تواند کمک بزرگی برای کودکانی باشد که در پردازش حسی مشکل دارند. هنگامی که بچه ها برای پردازش اطلاعات حسی تلاش می کنند ، ممکن است نسبت به چیزهایی که می شنوند ، می بینند ، چشایی ، لمس یا بو می کنند ، بیش از حد واکنش نشان دهند یا از آن واکنش ندهند. این می تواند بچه ها را به سمت ذوب شدن و یا بیش فعالی سوق دهد.
در این حالت ، ممکن است درمانگران رژیم غذایی برنامه ای را طراحی کنند.  این طرح یک سری فعالیت های بدنی و اقامتگاه هایی است که متناسب و با توجه به نیازهای بچگانه به کودکان ارائه می شود. OTs همچنین ممکن است برای کمک به کودکانی که به دنبال یا جلوگیری از انواع خاصی از ورودی حسی هستند ، از کارهای سنگین استفاده کنند.
کاردرمانی همچنین ممکن است کودکان را درگیر چالش های دیگری مانند خوانش پریشی ، مسائل مربوط به پردازش بینایی ، مسائل مربوط به عملکرد اجرایی و نوشتارپریشی کند .
چگونه یک متخصص کاردمانی کودکان برای فرزند خود پیدا کنیم ؟
برخی از بچه ها ممکن است از طریق IEP (برنامه آموزش انفرادی معلولین) واجد شرایط دریافت خدمات OT در مدارس استثنایی باشند.  برای دیدن اینکه فرزند شما واجد شرایط باشد ، می توانید هر زمان درخواست ارزیابی کنید.
برخی از کودکان با IEP ممکن است OT را در یک گروه کوچک یا به صورت جداگانه دریافت کنند. این به عنوان خدمات مستقیم شناخته می شود. در موارد دیگر ، OT ها به معلم پیشنهاداتی می دهند ، اما مستقیماً با بچه ها کار نمی کنند . این فقط به عنوان خدمات مشاوره شناخته می شود. تیم IEP تصمیم می گیرد که کدام تنظیم مورد نیاز است.
اگر فرزند شما در مدرسه واجد شرایط OT نیست ، می توانید در مورد مراجعه به یک مرکز کاردرمانی خصوصی با پزشک فرزند خود صحبت کنید . با این حال ، شما باید برای آن خدمات هزینه بپردازید . در صورت داشتن بیمه ، می توانید با شرکت تماس بگیرید تا از پوشش آن مطلع شوید و لیستی از ارائه دهندگان را بخواهید .
جملات کلیدی
  • بچه ها ممکن است بتوانند خدمات OT را در مدرسه دریافت کنند .
  • وقتی بچه ها شاهد پیشرفت خود هستند ، این می تواند اعتماد به نفس آنها را تقویت کند .
  • می توانید به فرزندتان در ساخت مهارت های حرکتی در خانه کمک کنید .
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.