نخاع

کاردرمانی بعد از آسیب دیدگی نخاع

آسیب در نخاع برای اکثر افرادی که یکی را تحمل می کنند ، یک رویداد زندگی در حال تغییر است و باعث اختلال در تحرک و به طور بالقوه بسیاری از موارد دیگر می شود.

خبر خوب این است که طیف وسیعی از روشهای درمانی وجود دارد که برای کمک به افراد در تنظیم و بهبود کیفیت زندگی خود به دنبال آسیب نخاعی ممکن است.

یکی از چنین درمانی به عنوان کاردرمانی شناخته می شود. پزشکان حرفه ای هستند که با استفاده از منابع متنوعی به افراد با شرایط مختلف سلامتی کمک می کنند تا بتوانند زندگی خود را به طور کامل ادامه دهند.

کاردرمانی چیست ؟

نقش کاردرمانی این است که به کسی برای غلبه بر مشکلات پزشکی ، جسمی و روانی که با آنها روبرو هستند کمک کند. برای مثال ، برای فردی که دارای مشکلات تحرک است ، ممکن است شامل یادگیری لباس پوشیدن یا شستشو باشد. همچنین ممکن است یافتن راه حل هایی از قبیل صندلی چرخدار مناسب یا طیف وسیعی از فناوری های کمکی برای آسان تر کردن زندگی باشد.

این مهم است ، به خصوص در مورد آسیب های نخاعی ، این که متخصص کاردرمانی در اسرع وقت به روند توانبخشی و بهبودی منتقل شود. این خدمات در پی آسیب دیدگی جدی به ستون فقرات نقش مهمی و مثبتی در کمک به شخصی دارند که بتواند در کنار آمدن و بهبود کیفیت زندگی آنها نقش داشته باشد.

در قلب او ، کاردرمانی به معنای ارائه ابزارهای مورد نیاز به فرد ، آموزش و پشتیبانی از آنها است تا بتواند مستقل تر باشد و بتواند کنترل خود را بهبود ببخشد. هر فرد متفاوت است و درمانگر برای ارائه راه حل های مناسب مجبور است نیازهای خود را ارزیابی کند.

نقش کاردرمانی در افراد دارای آسیب

آسیب های نخاعی هنگام صحبت به کار درمانی ، چالش های خاصی را به وجود می آورد. زمینه های بسیاری وجود دارد که یک فرد و درمانگر آنها باید از آن عبور کند ، از جمله زندگی روزمره.

مهارتهای ساده و بی شماری وجود دارد که ما به طور ناخودآگاه از آنها استفاده می کنیم و در طول هر روز از آنها عیب می گیریم. افرادی که در قسمت نخاع دچار آسیب شده اند مجبورند روشهای جدیدی را برای انجام بسیاری از این کارها پیدا کنند. این می تواند شامل کارهای ساده ای مانند لباس پوشیدن و شستشو ، تغذیه خود و یا انجام کارهای ساده خانگی باشد.

عمل به داخل و خارج از رختخواب می تواند برای بعضی از بیماران مبتلا به ضعف نخاعی بسیار چالش برانگیز باشد. برای مثال ، یک متخصص کاردرمانی به تهیه تختخواب و تجهیزات مناسب کمک می کند ، و همچنین به فرد آموزش می دهد تا از همه آن استفاده کند. یادگیری صحیح نشستن در صندلی چرخدار و فراهم آوردن حمایت بیشتر از بدن زمینه دیگری است که یک درمانگر می تواند کمک کند.

کار متخصص کاردرمانی تقریباً در هر جنبه زندگی تأثیر می گذارد. این ممکن است چیزی ساده مانند تهیه یک تلفن هوشمند سازگار باشد که بیمار می تواند از آن استفاده کند. این می تواند به همان اندازه چالش برانگیز باشد که به آنها کمک می کند تا به محل کار خود برگردند یا در فعالیت های جامعه یا ورزش های ناشی از آسیب دیدگی شدید شرکت کنند.

تعیین تعدادی از اهداف کاردرمانی به عنوان یک روند مداوم ضروری است و در شرایطی که بیمار و درمانگر رابطه نزدیک برقرار می کنند ، بهترین کار را می کند.

مزایای کاردرمانی بعد از آسیب

اولین مراحل آسیب نخاع می تواند آسیب زا و ترسناک باشد. نه تنها فرد باید با تغییرات اساسی در بدن خود روبرو شود ، بلکه این مسئله چگونه تأثیر می گذارد تا به بقیه زندگی خود نیز تأثیر بگذارد.

دلیل معرفی هرچه سریعتر کاردرمانگران این است که آنها پیوند فوری را برای آینده مثبت تر برقرار می کنند. بله ، چالش هایی برای غلبه بر وجود دارد ، اما درمانگر می تواند به فرد کمک کند تا تمام امکانات را کشف کند.

فعالیت های کاردرمانی آسیب

چشم انداز زندگی خوب با آسیب نخاعی مستلزم متعهد شدن به امور روزمره سالم و درک منابع و حمایت های موجود است. کاردرمانی برای کمک به انواع مختلفی از جمله موارد زیر است:

ارزیابی و شناسایی مناطقی که برای بیمار SCI اهمیت دارند.
راه حل هایی را پیدا کنید تا بیمار آنچه را که لازم است بدست آورد.
آموزش بیمار به انجام کارهای ساده روزانه مانند بلند شدن ، شستن و لباس پوشیدن.
بهینه سازی استفاده از تجهیزات مانند صندلی های چرخدار و اطمینان از وضعیت صحیح.
آموزش فرد به استفاده از فناوریهای مختلف کمک کننده که به زندگی روزمره کمک می کند.
کمک به حمایت از افراد برای توسعه روابط جنسی یا حفظ روابط صمیمی.
کمک به افراد برای حل مسئله و نگرش مثبت تر به وضعیت خود.
به فرد قدرت دهید تا آنها مستقل تر باشند.
مهارت های تدریس که به فرد کمک می کند شرایط خود را مدیریت کند ، به عنوان مثال ، به طور مرتب پوست خود را بازرسی می کند یا تکنیک های آشپزی سالم را یاد می گیرد.

خلاصه

تکنیک های توانبخشی ، مانند آنهایی که در کاردرمانی کار می کنند ، می توانند به دلیل آسیب دیدگی نخاع ، بخشی بسیار مؤثر از بهبودی فرد باشند.

مداخله اولیه یک متخصص کاردرمانی در این فرآیند بسیار حیاتی است و می تواند سلامت زیادی را در دراز مدت ایجاد کند ، اما به ویژه در مراحل اولیه هنگامی که فردی با معلولیت خود روبرو می شود ، بسیار مهم است.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.