مولتیپل اسکلروزیس

مولتیپل اسکلروزیس (ام اس)

مولتیپل اسکلروزیس (MS) یک بیماری ناتوان کننده مغز و نخاع (سیستم عصبی مرکزی) است .

در MS ، سیستم ایمنی بدن به غلاف محافظ (میلین) که فیبرهای عصبی را پوشانده ، حمله می کند و باعث ایجاد مشکلات ارتباطی بین مغز و بقیه بدن می شود. سرانجام ، این بیماری می تواند باعث آسیب دائمی یا وخیم اعصاب شود .

علائم و علائم بیماری ام اس بسیار متفاوت است و به میزان آسیب عصبی بستگی دارد و اعصاب تحت تأثیر قرار می گیرند. برخی از افراد مبتلا به ام.اس شدید ممکن است توانایی پیاده روی به طور مستقل یا اصلاً را از دست بدهند ، در حالی که برخی دیگر ممکن است مدت طولانی بهبودی را بدون هیچ گونه علائم جدید تجربه کنند .

هیچ درمانی برای مولتیپل اسکلروز وجود ندارد. با این حال ، درمان ها می توانند به بهبودی در حملات ، اصلاح روند بیماری و مدیریت علائم کمک کنند .

علائم

علائم و علائم اسکلروز متعدد ممکن است بسته به موقعیت الیاف عصبی آسیب دیده ، از نظر فردی به فرد و در طول دوره بیماری متفاوت باشد. علائم اغلب بر حرکت تأثیر می گذارد ، مانند:

تهوع یا ضعف در یک یا چند اندام که به طور معمول در یک طرف از بدن شما اتفاق می افتد ، یا پاها و تنه شما
احساس برق ناشی از شوک الکتریکی که با حرکات خاصی در گردن ایجاد می شود ، به خصوص خم شدن گردن به جلو (نشانگر لرمیت)
لرزش ، عدم هماهنگی یا راه رفتن ناپایدار
مشکلات بینایی نیز رایج است ، از جمله:

از بین رفتن جزئی یا کامل بینایی ، معمولاً در یک چشم ، در اغلب موارد ، با درد هنگام حرکت چشم
بینایی مضاعف
تاری دید
علائم مالتیپل اسکلروز همچنین ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • لکنت زبان
 • خستگی
 • سرگیجه
 • سوزن سوزن شدن یا درد در قسمت هایی از بدن شما
 • مشکلات عملکرد جنسی ، روده و مثانه
چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

در صورت بروز هر یک از علائم فوق به دلایل نامعلوم به پزشک مراجعه کنید.

دوره بیماری

اکثر مبتلایان به مولتیپل اسکلروزیس دارای یک دوره بیماری عودکننده هستند. آنها دوره هایی از علائم یا عودهای جدید را تجربه می کنند که طی روزها یا هفته ها به وجود می آیند و معمولاً تا حدی یا کاملاً بهبود می یابند. این عودها به دنبال دوره های آرام بهبود بیماری که می تواند ماه ها یا حتی سال ها ادامه داشته باشد.

افزایش اندک در دمای بدن می تواند علائم و علائم بیماری ام اس را به طور موقت بدتر کند ، اما عود بیماری در نظر گرفته نمی شود.

حداقل ۵۰٪ از مبتلایان به MS که عود کننده هستند ، درنهایت طی ۱۰ تا ۲۰ سال از شروع بیماری ، پیشرفت مداوم علائم ، با یا بدون دوره بهبودی را تجربه می کنند. این بیماری به عنوان MS ثانویه پیشرو شناخته می شود.

وخیم تر شدن علائم معمولاً شامل مشکلات مربوط به تحرک و راه رفتن است. میزان پیشرفت بیماری در بین مبتلایان به MS ثانویه پیشرفت می کند.

برخی از مبتلایان به MS با شروع تدریجی و پیشرفت مداوم علائم و علائم بدون عود ، که به عنوان MS اولیه-پیشرونده شناخته می شود ، تجربه می کنند.

علل

علت مولتیپل اسکلروز ناشناخته است. این بیماری یک بیماری خود ایمنی محسوب می شود که در آن سیستم ایمنی بدن به بافت های خود حمله می کند. در مورد ام اس ، این نقص سیستم ایمنی بدن ماده چربی ای را پوشانده و از فیبرهای عصبی در مغز و نخاع (میلین) محافظت می کند.

میلین را می توان با پوشش عایق روی سیمهای برق مقایسه کرد. هنگامی که میلین محافظ آسیب دیده و فیبر عصبی در معرض دید قرار می گیرد ، پیام هایی که در طول آن فیبر عصبی حرکت می کنند ممکن است کند یا مسدود شوند.

مشخص نیست که چرا بیماری ام اس در بعضی از افراد و نه در دیگران بروز می کند. به نظر می رسد ترکیبی از ژنتیک و عوامل محیطی مسئولیت پذیر است.

عوامل خطر

این عوامل ممکن است خطر ابتلا به مولتیپل اسکلروزیس را افزایش دهد:

سن : ام اس می تواند در هر سنی رخ دهد ، اما شروع معمولاً در حدود ۲۰ و ۴۰ سالگی رخ می دهد. با این حال ، افراد جوان و مسن تر می توانند مبتلا شوند.
ارتباط جنسی : زنان بیش از دو یا سه برابر بیشتر از مردان احتمالاً مبتلا به بیماری عودکننده عودکننده هستند.
سابقه خانوادگی : اگر یکی از والدین یا خواهران و برادران شما مبتلا به ام اس بوده است ، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری هستید.
عفونت های خاص : انواع ویروس ها به MS مرتبط شده اند ، از جمله Epstein-Barr ، ویروسی که باعث ایجاد مونونوکلئوز عفونی می شود.
مسابقه افراد سفید پوست ، به ویژه افراد اروپای شمالی ، بیشترین خطر ابتلا به بیماری ام اس را دارند. مردم تبار آسیایی ، آفریقایی یا بومی آمریکا کمترین خطر را دارند.
اقلیم : MS در کشورهایی که دارای آب و هوای معتدل هستند ، از جمله کانادا ، شمال ایالات متحده ، نیوزلند ، جنوب شرقی استرالیا و اروپا بسیار بیشتر است.
ویتامین D : داشتن مقادیر ویتامین D کم و قرار گرفتن در معرض نور آفتاب با خطر بیشتر بیماری ام اس همراه است.
برخی بیماریهای خود ایمنی. شما در صورت بروز سایر اختلالات خود ایمنی مانند بیماری تیروئید ، کم خونی لعنتی ، پسوریازیس ، دیابت نوع ۱ یا بیماری التهابی روده ، احتمال ابتلا به بیماری ام اس کمی بیشتر دارید.
سیگار کشیدن : افراد سیگاری که یک رویداد اولیه از علائم را تجربه می کنند که ممکن است علائم بیماری ام اس را تجربه کند ، نسبت به افراد غیر سیگاری احتمال وقوع یک مورد دوم را دارند که ام اس را عود کننده عود کند.

عوارض
 • سختی عضلانی یا اسپاسم
 • فلج ، به طور معمول در پاها
 • مشکلات مثانه، روده یا عملکرد جنسی
 • تغییرات ذهنی مانند فراموشی یا نوسانات خلقی
 • افسردگی
 • صرع
چشم انداز مولتیپل اسکلروزیس چیست ؟

تحقیقات ارائه شده گزینه های درمانی بیشتری برای پزشکان در مورد این بیماری ، ایده بهتر در مورد علل آن و امکان تشخیص زودتر آن است. سلولهای بنیادی و تحقیقات ژنتیکی ممکن است به زودی به پزشکان در ترمیم اعصاب آسیب دیده یا جلوگیری از ابتلا به این بیماری کمک کند.

دانشمندان همچنین به دنبال راه های جدیدی برای درمان MS در آزمایشات بالینی هستند. این آزمایشات داروهای جدید را آزمایش می کنند تا ببینند که آیا آنها بی خطر هستند و آیا کار می کنند. آنها غالباً راهی برای افراد هستند که داروی جدید را که در دسترس همه نیست ، امتحان کنند.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.