سکته قلبی

سکته چیست ؟

سکته قلبی می تواند در اثر انسداد یا خونریزی در قلب ایجاد شود که منجر به کاهش خونرسانی به یک ناحیه خاص می شود. بدون تأمین خون جدید اکسیژن ، بافت آسیب دیده می میرد. اثرات فیزیولوژیکی و شناختی سکته قلبی بسته به محل قرارگیری در قلب متفاوت است. از نظر برخی ، تأثیرات اندک و بهبودی تقریباً کامل خواهند بود ، در حالی که برای برخی دیگر این اثرات می تواند در زندگی تغییر کند و به این معنی است که به احتمال زیاد همیشه به کمک دیگران احتیاج دارند.

مشکلات رایج ناشی از سکته قلبی چیست ؟

سکته های قلبی بسته به موقعیتشان در قلب و شدت ، بر هر شخص متفاوت است. مشکلات شایع بعد از سکته قلبی عبارتند از :

  • خستگی : افزایش خستگی در مقایسه با سطح انرژی قبل از سکته قلبی و خستگی بعد از انفجارهای کوتاه فعالیت
  • کاهش تحرک و تعادل : افزایش یا کاهش لحن در اندام فوقانی و تحتانی (بازوها و پاها) باعث می شود که آنها در حالت ثابت قرار گیرند
  • مشکل در حافظه : مشکل در رانندگی یا پیاده روی در مسیرهای آشنا قبلی ، کاهش تمرکز و یا به خاطر سپردن آنچه که انجام می دادید در صورت قطع یا یادآوری جزئیات یک مکالمه اخیر
علائم

علائم حمله قلبی معمولی عبارتند از :

  • فشار ، سفتی ، درد یا احساس فشار یا سوزش در قفسه سینه یا بازوها که ممکن است به گردن ، فک یا پشت شما گسترش یابد
  • حالت تهوع ، سوء هاضمه ، سوزش قلب یا درد شکم
  • تنگی نفس
  • عرق سرد
  • خستگی
  • سرگیجه یا گیجی
  • علائم حمله قلبی متفاوت است

همه افرادی که حملات قلبی دارند علائم یکسانی ندارند یا شدت علائم آنها یکسان است. برخی از افراد درد خفیف دارند. دیگران درد شدیدتری دارند. برخی از افراد هیچ علامتی ندارند. برای دیگران ، اولین علامت ممکن است ایست قلبی ناگهانی باشد. با این وجود ، هر چه علائم و نشانه‌های بیشتری داشته باشید ، احتمال حمله قلبی بیشتر خواهد شد.

برخی از حملات قلبی به طور ناگهانی هستند ، اما بسیاری از افراد ساعت ها ، روزها یا هفته ها قبل از علائم و نشانه های هشدار دهنده دارند. اولین هشدار ممکن است درد یا فشار مکرر در قفسه سینه (آنژین) باشد که با فشار وارد می شود و با استراحت تسکین می یابد. آنژین در اثر کاهش موقتی جریان خون به قلب ایجاد می شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

فوراً عمل کنید برخی افراد صبر می کنند زیرا علائم و نشانه های مهم را تشخیص نمی دهند. این مراحل را انجام دهید:

برای دریافت کمک های اضطراری پزشکی تماس بگیرید. اگر گمان می کنید که دچار حمله قلبی شده اید ، دریغ نکنید. بلافاصله با شماره ۹۱۱ یا شماره اضطراری محلی خود تماس بگیرید. اگر به خدمات فوریت های پزشکی دسترسی ندارید ، شخصی را به سمت نزدیکترین بیمارستان هدایت کنید.

خود رانندگی کنید اگر گزینه های دیگری وجود نداشته باشد. از آنجا که وضعیت شما می تواند بدتر شود ، رانندگی خودتان و دیگران را در معرض خطر قرار می دهد.

در صورت تجویز پزشک ، نیتروگلیسیرین مصرف کنید. در حالی که منتظر کمک اضطراری هستید ، آن را طبق دستور انجام دهید.
در صورت توصیه ، آسپرین مصرف کنید. مصرف آسپرین در هنگام حمله قلبی می تواند با کمک به جلوگیری از لخته شدن خون ، ضعف قلب را کاهش دهد.

آسپرین می تواند با سایر داروها تداخل داشته باشد ، بنابراین آسپیرین مصرف نکنید ، مگر اینکه پزشک یا پرسنل فوریت های پزشکی آن را توصیه کنند. از تماس با ۹۱۱ برای گرفتن آسپرین تاخیر نکنید. ابتدا برای کمکهای اضطراری تماس بگیرید.

اگر کسی را دید که ممکن است دچار سکته قلبی شود چه باید کرد
اگر فردی را دیدید که بیهوش است و معتقدید که دچار حمله قلبی شده است ، ابتدا به اورژانس پزشکی مراجعه کنید. سپس بررسی کنید که آیا فرد نفس می کشد یا نبض دارد. اگر فرد نفس نمی کشید یا نبض نداشت  ، فقط باید CPR را شروع کنید تا خون جاری شود.

به سختی و سریع روی سینه فرد فشار بیاورید و ریتمی نسبتاً سریع داشته باشید – در حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ فشرده سازی در دقیقه.

اگر در CPR آموزش دیده نشده باشید ، پزشکان فقط فشرده سازی قفسه سینه را توصیه می کنند. اگر در CPR آموزش دیده اید ، می توانید با باز کردن راه هوایی و تنفس فرد را نجات دهید.

علل

سکته قلبی هنگامی رخ می دهد که یک یا چند شریان کرونر شما مسدود شود. با گذشت زمان ، شریان کرونر می تواند از ساختن مواد مختلف از جمله کلسترول (آترواسکلروز) باریک شود. این وضعیت که به بیماری عروق کرونر معروف است ، بیشتر حملات قلبی را ایجاد می کند.

در هنگام سکته قلبی ، یکی از این پلاکها می تواند باعث پارگی و ریختن کلسترول و سایر مواد در جریان خون شود. در محل پارگی لخته خون تشکیل می شود. اگر به اندازه کافی بزرگ باشد ، لخته می تواند جریان خون را از طریق شریان کرونر مسدود کند ، گرسنگی از عضله قلب اکسیژن و مواد مغذی (ایسکمی).

یکی دیگر از دلایل حمله قلبی اسپاسم عروق کرونر است که جریان خون به بخشی از عضله قلب را خاموش می کند. استفاده از دخانیات و مواد مخدر غیرقانونی ، مانند کوکائین ، می تواند باعث ایجاد اسپاسم تهدید کننده زندگی شود.

عوارض

عوارض اغلب مربوط به صدماتی است که در هنگام حمله به قلب شما وارد می شود و می تواند منجر به موارد زیر شود:

ضربان قلب غیر طبیعی (آریتمی). “مدارهای کوتاه” الکتریکی می توانند توسعه پیدا کنند و منجر به ضربان قلب غیرطبیعی شوند که برخی از آنها می توانند جدی و حتی کشنده باشند.
نارسایی قلبی. یک حمله ممکن است آنقدر به بافت قلب آسیب برساند که عضله قلب باقیمانده نتواند خون کافی از قلب شما بخورد. نارسایی قلبی می تواند موقتی باشد ، یا می تواند یک بیماری مزمن باشد که ناشی از صدمات گسترده و دائمی قلب شما است.
ایست قلبی ناگهانی. بدون هشدار ، قلب شما به دلیل اختلال الکتریکی که باعث ایجاد آریتمی می شود متوقف می شود. حملات قلبی خطر ایست قلبی ناگهانی را افزایش می دهد ، که بدون درمان فوری می تواند کشنده باشد.

جلوگیری

پباده روی
داروها مصرف داروها می تواند خطر حمله قلبی بعدی را کاهش داده و به عملکرد قلب آسیب دیده شما کمک کند. آنچه را که پزشک تجویز می کند ادامه دهید و از پزشک خود بخواهید که چند بار شما نیاز به پایش داشته باشید.
عوامل سبک زندگی. شما تمرین را می دانید: با داشتن یک رژیم غذایی قلب سالم وزن خود را حفظ کنید ، سیگار نکشید ، به طور مرتب ورزش کنید ، استرس و شرایط کنترل را کنترل کنید که می تواند منجر به سکته قلبی مانند فشار خون بالا ، کلسترول بالا و دیابت شود.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.