انقباض دوپویترن

درباره ی انقباض دوپویترن چه می دانید ؟

انقباض دوپویترن ضخیم شدن و سفت شدن غیر طبیعی بافت نرمال الاستیک در زیر پوست کف دست و انگشتان است. این بافت فاشیا نامیده می شود. فاسیا شامل رشته های الیاف مانند بند ناف است که از کف به بالا به انگشتان منتهی می شود. در انقباض دوپویترن ، این تارها سفت می شوند یا منقبض می شوند و باعث می شوند انگشتان به جلو خم شوند. در موارد شدید ، می تواند منجر به ناهنجاری دست ها شود.

چه عواملی باعث انقباض دوپویترن می شود ؟

علت انقباض دوپویترن ، که به آن بیماری دوپواترن نیز گفته می شود ، ناشناخته است ، اما ممکن است برخی عوامل بیوشیمیایی که بر روی بافت همبند کف دست تأثیر می گذارند ، دخیل باشند. جراحات و استفاده بیش از حد از دست ، نقشی ندارد. تاندون ها تحت تأثیر قرار نمی گیرند.

با این حال ، برخی موارد ممکن است شما را در ایجاد انقباض دوپویترن بیشتر کند. آنها شامل موارد زیر هستند:

 • نوشیدن الکل زیاد ، اگرچه بیشتر مبتلایان به این بیماری الکلی ندارند
 • دیابت
 • تشنج مانند مواردی که در افراد مبتلا به صرع دیده می شود
 • سیگار کشیدن

این وضعیت معمولاً در خانواده ها اتفاق می افتد و این به معنای وراثت است. همچنین اگر پیش زمینه اروپای شمالی (انگلیسی ، ایرلندی ، اسکاتلندی ، فرانسوی ، هلندی) یا اسکاندیناوی (سوئدی ، نروژی ، فنلاندی) وجود داشته باشد ، احتمالاً این شرایط را ایجاد خواهید کرد.

انقباض دوپویترن در مردان شایع تر از زنان است ، خصوصاً آنهایی که بالای ۴۰ سال دارند. شانس رشد شما در زمان پیر شدن بیشتر می شود.

علائم انقباض دوپویترن

اولین علامت برای بسیاری از بیماران یک یا چند توده (ندول) در زیر پوست در کف دست است. توده ممکن است در ابتدا احساس لطافت و درد داشته باشد ، اما در نهایت این ناراحتی از بین می رود.

گره ها باعث می شوند نوارهای سختی از بافت در زیر پوست در کف دست ایجاد شود. این باندهای انعطاف پذیر باعث خم شدن انگشتان یا “پیچ خوردگی” به سمت جلو مچ می شوند. هرچه این فرش بدتر شود ، صاف کردن انگشتان ، در غیر اینصورت غیرممکن نیز دشوار می شود.

انگشتان صورتی و انگشتر اغلب تحت تأثیر قرار می گیرند. هر دو دست معمولاً درگیر هستند ، اگرچه ممکن است یکی از علائم بدتری نسبت به دیگری داشته باشد.

افراد مبتلا به انقباض دوپویترن معمولاً برای برداشتن اشیاء بزرگ و یا قرار دادن دستانشان در جیب آنها ، کار سختی را انجام می دهند ، کاری که ممکن است بطور روزمره برای بازیابی سکه ، پول نقد یا کارت شناسایی خود انجام دهید. اگر این شرایط را داشته باشید ، همچنین ممکن است مشکل قرار دادن دست خود را روی میز ، پوشیدن دستکش یا لرزش دست از جمله موارد دیگر داشته باشید.

تشخیص انقباض دوپویترن

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی دست ، مچ و انگشتان شما را معاینه می کند. تشخیص انقباض دوپویترن به طور معمول شامل احساس مناطق کف دست برای بررسی گره ها و ثبت تعداد گره ها است. پزشک به احتمال زیاد از شما می خواهد که سعی کنید دستان خود را روی میز قرار دهید.

آزمایشات ممکن است به شرح زیر باشد :

 • ببینید چقدر خوب می توانید وسایل را با دست خود درک کنید.
 • ببینید چقدر می توانید وسایل انگشتان خود را بچسبانید.
 • احساس را در شست و انگشتان خود اندازه بگیرید.
 • دامنه حرکت خود را در انگشتان خود تعیین کنید تا ببینید آیا می توانید تمام راه آنها را صاف کنید.
 • این امتحانات و تست ها با گذشت زمان تکرار می شوند تا مشخص شود که آیا شرایط بدتر می شوند.
چگونه انقباض دوپویترن درمان می شود ؟

هیچ درمانی برای انقباض دوپویترن وجود ندارد. با این حال ، این بیماری تهدید کننده زندگی نیست و در هر زمان ممکن است باعث ناراحتی فرد نشود. بعضی از بیماران هرگز به درمان نیاز ندارند و فقط به مراقبت دارند.

اگر این بیماری دردناک باشد یا در فعالیت های روزانه فرد اختلال ایجاد کند ، درمان ممکن است مفید باشد. درمان شامل دارو و جراحی است.

توجه به این نکته مهم است که تکه های انگشت به بیماران مبتلا به انقباض دوپویترن کمک نمی کند و حتی ممکن است مضر باشد. کشش انگشت به زور می تواند باعث پیچیده تر شدن پیچ داخلی انگشت شود.

دارو برای انقباض دوپویترن

اگر گره بسیار نازک باشد ، پزشک شما ممکن است تزریق کورتون را توصیه کند ، که به آن اصطلاحاً یک تیر استروئید نیز گفته می شود. کورتیکواستروئید یک داروی ضد التهاب قدرتمند است که باعث کاهش تورم و التهاب می شود. این ممکن است به کاهش درد شما کمک کند و در بعضی موارد ممکن است از بدتر شدن انقباض انگشت جلوگیری کند ، اما اگر در حالتی که دچار انقباض هستید ، انگشت خود را صاف نمی کنید. برای دیدن نتایج طولانی مدت ممکن است به یک سری عکس نیاز داشته باشید.

اگر انگشتان دست شما خم شده باشد ، کلاژناز (Xiaflex) ، ترکیبی از آنزیم ها که به حل شدن بافت ضخیم و محکم کمک می کنند ، ممکن است توسط پزشک شما به قسمت آسیب دیده تزریق شود. این باند های محکم را ضعیف می کند و ممکن است پزشک شما را مجبور به کشیدن قسمت سفت کند. شایع ترین عوارض جانبی دیده شده با Xiaflex تورم ، خونریزی ، کبودی یا درد در محل تزریق است. به ندرت ممکن است آسیب دیدگی تاندون یا رباط رخ دهد که به رفع جراحی نیاز دارد. پزشک شما می تواند در تعیین صحت تزریق آنزیم یا جراحی به شما کمک کند.

جراحی برای انقباض دوپویترن

اگر وضعیت با وجود داروها بدتر شود و عملکرد دست شما به شدت محدود باشد ، پزشک شما ممکن است عمل جراحی را توصیه کند.

جراحی سنتی برای انقباض دوپویترن شامل برش یا از بین بردن نوارهای ضخیم بافت در کف دست است تا به بازگرداندن حرکت مناسب انگشت کمک کند.

تمام جراحی با خطراتی همراه است. عوارض عمل جراحی انقباض دوپواترن نادر است اما ممکن است شامل موارد زیر باشد :

 • عفونت
 • آسیب به اعصاب و رگ های خونی در دست
 • سفتی دائمی انگشتان

بعد از انجام عمل دچار تورم دست و ناراحتی خواهید شد. بالا بردن دست خود از بالای قلب و خم کردن انگشتان می تواند به تسکین تورم ، سفتی و درد کمک کند و بهبودی شما را تسریع می کند. بهبودی می تواند چندین ماه طول بکشد.

اکثر بیماران می توانند انگشتان خود را بهتر از عمل بعد از عمل جراحی انقباض دوپویترن بهتر حرکت دهند. با این حال ، این وضعیت در حدود یک در پنج نفر که این عمل جراحی را انجام داده اند ، باز می گردد.

یک روش کمتر تهاجمی ، به نام آپونوروتومی سوزن ، جایگزینی برای جراحی سنتی برای انقباض دوپویترن است. به جای برش باز ، از برش تیز یک سوزن برای بریدن نوارهای ضخیم در زیر پوست استفاده می کند که ممکن است به شما در بهبودی سریعتر کمک کند. اما ، در درمان موارد شدیدتر مؤثر نیست. به طور کلی خطر عوارض کمتری وجود دارد ، اما خطر آسیب عصبی ، رگ خونی یا تاندون وجود دارد. آپونوروتومی سوزن در ترکیب با تزریق کورتیکواستروئید حتی موثرتر است. یک جراح متخصص دست باید این روش را انجام دهد. از پزشک خود بپرسید که چه نوع جراحی برای شما مناسب است.

پزشک شما ممکن است بعد از عمل ، فیزیوتراپی را توصیه کند.

چه موقع باید یک دکتر را ببینید

انقباض دوپویترن وضعیت خطرناکی نیست ، اما در صورت شدید شدن می تواند ناتوان کننده باشد.

اگر:

 • شما یک یا چند توده در کف دست دارید ، چه درد داشته باشد یا نه.
 • شما در صاف کردن انگشتان مشکل دارید.
 • در درک اشیاء مشکل دارید.
 • شما نمی توانید دست خود را بر روی یک میز قرار دهید یا دست خود را در جیب خود قرار دهید.
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.