درمان آتاکسی

معمولاً درمان قطعی برای آتاکسی وجود ندارد اما درمان‌هایی نظیر کاردرمانی می‌توانند علائم را کاهش داده و بهبود کیفیت زندگی کمک کند
درمان مشکلات هماهنگی و تعادل در کاردرمانی بواسطه وسایل کمکی نظیر عصا یا واکر می‌تواند به فرد در استقلال او کمک کند ،ممکن است لازم باشد برخی از شرایط تسهیل سازی و کمک کننده در خانه مورد توجه قرار گیرد تا فرد مبتلا به آتاکسی بتواند مستقلا زندگی کند.
درمان لرزش اسپاسم عضلانی و ضعف عضلانی نیز در فیزیوتراپی و کاردرمانی با استفاده از متد های تقویتی و کاهش اسپاسم عضلات می تواند تا حدودی مهار شود همچنین دارو درمانی نیز در کاهش لرزش ها موثر است
در خصوص انحنای ستون فقرات نیز در کاردرمانی تکنیک های وجود دارد که میتوان به کمک  آن ها انحراف ستون فقرات را کاهش داد
درمان مشکلات گفتاری نیز توسط متخصصین گفتار درمانی در افراد آتاکسی انجام می گردد و مشکلات ارتباطی و همچنین برنامه جهت بهبود عضلات بلع و تکلم اجرا می گردد
استفاده از مکمل های دارویی شامل مکمل های ویتامینی نیز می تواند به افرادی که دچار کمبود ویتامین آ هستند کمک کند ، در بیشتر افراد آتاکسی حساسیت به گلوتن وجود دارد بنابراین رعایت یک رژیم غذایی بدون گلوتن برای افراد آتاکسی توصیه می گردد.
در خصوص مشکلات ایمنی در افراد آتاکسی نیز تزریق گاماگلوبین نیز برای تقویت سیستم ایمنی توسط پزشک کمک کننده است.
در مورد حرکات غیر قابل کنترل چشم مثل نیستاگموس نیز برخی داروها که توسط پزشکان تجویز می گردد می تواند کمک کننده باشد

علت آتاکسی

آتاکسی می‌تواند ناشی از یک اتفاق ژنتیکی و یا غیر ژنتیکی نظیر سکته مغزی ام اس و یا حتی کمبود ویتامین ب ۱۲ باشد در این بخش ما به آتاکسی از بعد ارثی و اکتسابی نگاه می کنیم
آتاکسی مادرزادی یا ارثی
آتاکسی ارثی یا ژنتیکی می تواند زمان ایجاد شود که یک نفر از والدین یا هر دو نفر از والدین نقش ژنتیکی خود را به کودک یا فرزند خود منتقل کند در این موارد احتمال آتاکسی از یک نسل به نسل دیگر افزایش می‌یابد و سن شروع آن نیز زودتر خواهد بود ،ادر صورتی که فردی که دارای یک بیماری آتاکسی ارثی است حتماً قبل از بچه دار شدن می بایست به یک متخصص ژنتیک جهت بررسی های ژنتیکی مراجعه کند.
شانس انتقال ژنتیکی آتاکسی به نوع آتاکسی نیز بستگی دارد در مورد آتاکسی فردریش هر دو والدین برای انتقال بیماری آتاکسی باید درگیر باشند.
در مورد آتاکسی حسی حتی یک والد مبتلا به آتاکسی نیز می‌تواند منتقل کننده آتاکسی به فرزند خود باشد.
در برخی از اوقات فرد بدون هیچ علت مشخصی با آتاکسی متولد می شود و سابقه خانوادگی در مورد این شخص ممکن است وجود نداشته باشد.
آتاکسی اکتسابی
همانطور که گفته شد در برخی از موارد آتاکسی می‌تواند در فرد بعدا ایجاد شود مانند جراحی مغز تومور های مغزی ،ضربه مغزی حتی استفاده بیش از حد الکل و مواد مخدر و عفونت ها نیز نظیر آبله مرغان و در معرض قرار گرفتن مواد شیمیایی و سمی نیز می‌تواند منجر به آتاکسی شود.
برخی از تومورها می تواند باعث آتاکسی شوند
علت آتاکسی در آتاکسی اکتسابی می تواند پیش آگهی آتاکسی را تعیین کند.

راه های تشخیص آتاکسی

تشخیص آتاکسی معمولاً به عهده یک متخصص مغز و اعصاب می باشد ،متخصص مغز و اعصاب شخص را معاینه می‌کند و تاریخچه پزشکی و علل احتمالی ایجاد آتاکسی را بررسی می‌کند .
آزمایشهایی که می‌توان از طریق آنها به وجود آتاکسی پی برد به شرح زیر است:
اسکن مغز ، ام آر آی ،آزمایش های ژنتیک ، آزمایش خون
 برخی از انواع تاکسی می تواند بر ترکیبات خونی تاثیر و تغییرات ایجاد کند به عنوان مثال در بیماری ویلسون در بررسی ادرار ۲۴ ساعته میتوان مقادیری غیر عادی از مس را مشاهده کرد

پیش آگهی آتاکسی

هیچ درمان قطعی برای آتاکسی وجود ندارد و پیش آگهی آتاکسی به نوع علت و شدت آن بستگی دارد، برخی از انواع آتاکسی ارثی می توانند حتی طول عمر فرد بیمار را کاهش دهند اما در بسیاری از افراد امید به زندگی به صورت عادی خواهد بود ا،گر آتاکسی به دلیل تصادف، جراحی و یا بیماری اولیه ایجاد شود ممکن است با گذشت زمان بهبودی نسبی ایجاد شود در بسیاری از موارد درمان به موقع آتاکسی به موقع می تواند نتایج خوبی را در بر داشته باشد.
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.