مراقبت از پوست کودک

پوست کودکان نسبت به افراد بالغ سد دفاعی آسیب پذیرتری دارد و در ضمن به ویژه در سنین پایین و بعد از تولد، چون سطح پوست به نسبت وزن زیادتر است، موادی که در تماس با پوست آن هاست به نسبت بزرگسالان بیشتر به پوست آسیب وارد می کند.

هم در بزرگسالان و هم در کودکان نواحی چین های بدن و نواحی که خون رسانی بالاتری دارند چون جذب مواد شیمیایی در آن ها بالاتر است آسیب پذیرتر و حساس ترند.

لباسی که برای این کودکان استفاده می شود بهتر است از جنس نخ باشد. لباس پشمی یا پلاستیکی برای پوست آن ها مضر است. در مورد حمام کردن هم بهتر است هفته ای یک یا دو بار با مواد شوینده و باقی روزها بدون صابون و شامپو انجام شود. حمام کردن نیز باید با آب ولرم باشد. آب داغ بدون مواد شوینده می تواند به سلول های پوستی آسیب برساند. در محیط خانه و اتاق این کودکان هم باید بخور روشن کرد تا هوا مرطوب باشد زیرا خشکی هوا می تواند اگزمای پوستی آنها را شدیدتر کند. در ضمن می توان از کرم های مرطوب کننده پوست هم برای آن ها استفاده کرد تا سد دفاعی پوست تقویت شود.

می توان کودکان را هر روز حمام کرد ولی کودکانی که پوست خشک و حساس دارند بهتر است هر روز برای آن ها از شامپو و صابون استفاده نکنیم. رعایت این موضوع به ویژه در زمستان که هوا خشک است و پوست کودکان آسیب پذیرتر می شود، مهم تر است. هفته ای یک یا دو بار صابون زدن به تن کودکان کافی است. لیف کشیدن هم به دفعات حمام بردن کودک بستگی دارد. هفته ای ۲ بار لیف زدن با پارچه ای نرم و لطیف که به صورت اختصاصی مال کودک است، مشکلی ندارد و باید به محض این که تغییر رنگ داد آن را تعویض کنند. مهم است که پس از استفاده از لیف آن را در محیط خشک و تمیز نگهداری کرد. نگهداری لیف در محیط مرطوب حمام، احتمال رشد قارچ ها را روی آن بیشتر می کند و ممکن است سبب بروز ناراحتی های پوستی برای کودکان شود.

این موضوع به سن کودکان بستگی دارد ولی خشکی پوست و اگزما از جمله مهم ترین ناراحتی های پوستی کودکان است. دلیل این امر هم این است که IGE خون آن ها به برخی از مواد واکنش بیشتری نشان می دهد.

مسلما هر چقدر کرم ها و لوسیون های مخصوص کودکان بی اسانس تر بوده و خنثی تر بوده و بوی کمتری داشته باشد، مناسب تر است. اما یک عطر ملایم چندان مشکل ساز نیست.

از آنجا که غدد عرقی پوست در کودکان هنوز تکامل پیدا نکرده، تعریق سبب آزردگی بیشتر پوست میشود. ناحیه چینها به ویژه گردن از جمله نواحی هستند که عرق سوز میشوند. تنها کاری که برای پیشگیری از عرق سوز شدن لازم است انجام دهید شست وشو با آب خالی و هوا خوردن این نواحی است. استفاده از پودر بچه اصلا توصیه نمی شود چون منافذ سطح پوست را پوشانده و سبب بروز آسیب بیشتر می شود. برای درمان و پیشگیری از ا درار سوزی هم بهترین کار، عوض کردن سریع کودکان است یا اینکه مادران می توانند در طول روز، اجازه بدهند ساعتی پاهای کودک هوا بخورد.

محیط مرطوب و خیس به ویژه مواد داخل ادرار، سبب آسیب دیدگی سطحی پوست و از بین رفتن سطح پوست می شوند. طولانی باقی ماندن پوشک مرطوب هم زمینه را برای رشد قارچ ها فراهم می کند. گاهی اوقات، درمان های اشتباه سبب تشدید و زمینه سازی برای قارچ ها خواهد شد. پس بهترین کار، خشک نگه داشتن ناحیه است. اگر قرمزی سطحی روی پوست دیده شد، می توان از روغن ماهی یا کرم هیدروکورتیزون روزی ۲ بار به مدت ۳ تا ۴ روز استفاده کرد.

اگر احیانا از حد سوختگی فراتر رفت و دانه های چرکی رو یا اطراف ضایعه پدیدار شد، یعنی قارچ در ناحیه رشد کرده است؛ پس میتوان از کرم موضعی کلیسترومازول استفاده کرد. استفاده از کرم های کورتن دار قوی به مدت طولانی می تواند سبب رشد قارچ روی ضایعات شود.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.